اصول طراحی لت سررسید را بشناسید

نکاتی در مورد کیفیت لت سررسیدها

حتما شما هم از جمله افرادی هستید که حداقل یک سررسید در خانه دارید و یا در محل کار با انواع این سررسیدها سر و کار دارید. اگر به صفحات داخلی این سر رسیدها توجه کرده باشید، چندین صفحه از جنس کاغذ گلاسه در آنها وجود دارد که با چهار رنگ متفاوت چاپ شده است. اغلب این صفحات در اول، وسط و یا آخر سررسیدها قرار می گیرند که به نام لت ‌های گلاسه بوده و معمولا روی آنها طرح‌ هایی چاپ می ‌شود. اطلاعات در این لت ها درباره برند مورد نظر و خدماتی است که ارائه می ‌شود و شامل کالاهای تبلیغاتی و آگهی‌ های گرافیکی جذاب است. اصول طراحی لت به گونه‌ ای است که یک فضای مناسب در آنها طراحی می ‌شود تا بتوان تصویرها، نوشته ‌ها و خدماتی که شرکت مورد نظر ارائه می کند را در آن چاپ کرد.

منظور از لت گلاسه تبلیغاتی چیست؟

صفحاتی در سررسیدها وجود دارند که بیشتر از جنس کاغذ گلاسه تولید می ‌شوند و دارای چهار رنگ متفاوت هستند که اغلب در ابتدا انتها و حتی وسط سررسیدها قرار می گیرند. این لت ‌های سررسید برای منتقل کردن پیام ‌های تبلیغاتی به مخاطبین دارای پتانسیل ‌های زیادی یوده و در بعضی از مواقع از این لت ‌ها در سررسیدهای تبلیغاتی برای انجام تبلیغات استفاده می ‌شود. بعضی از تولیدکنندگان هم در انواع سررسیدها از این لت ‌های گلاسه برای تزیین سررسیدها استفاده می کنند.

البته مضمون و اصول طراحی لت می ‌تواند به سلیقه و علاقه سفارش دهندگان بستگی داشته باشد. به طور کلی از روش ‌های تبلیغاتی مفید و موثر، طراحی کردن صفحات آخر داخل سررسیدها است که معمولا در ابعاد مختلف و طرح ‌های بسیار متنوع تولید می ‌شوند. معمولا هم از کاغذ گلاسه در آنها استفاده می ‌شود این لت ‌ها را می ‌توان با رنگ ‌های برند سازمان یا محصولات و خدمات به صورت هماهنگ طراحی و چاپ کرد.

کاربرد لت های تبلیغاتی سررسید در آگاهی دادن برند

اهمیت لت ‌های تبلیغاتی سررسیدها در معرفی کردن برند بسیار پر اهمیت است؛ زیرا به دلیل جذابیت و کیفیت بالایی که دارند در نگاه نخست جلب توجه می کنند. در رعایت اصول طراحی لت باید گفت طرح های مورد نظر در لت ها، گرافیکی چاپ و طراحی می ‌شوند تا یک جلوه زیبای بصری را به وجود بیاورند و هم سررسیدها دارای تاثیرگذاری بیشتری باشند.

لت ‌هایی که در سررسیدها مورد استفاده قرار می گیرند، می ‌توانند اطلاعاتی که در مورد کالای شما وجود دارد را در بر گرفته و مخاطبین بیشتری را هم جذب کنند. یکی از کاربردهای مهم لت ‌های تبلیغاتی در سررسید‌ها این است که می توان یک سررسید را به صورت سفارشی و اختصاصی طراحی و چاپ کرد.

اصول طراحی لت

برای اینکه بتوان طراحی لت تبلیغاتی را انجام داد، به یک سری قواعد و اصول باید توجه کرد که اگر این موارد رعایت نشود، بعد از چاپ سررسیدها با پیامد ها و مشکلاتی روبرو خواهید شد. اولین گام در اصول طراحی لت به وجود آوردن فایل فتوشاپ در اندازه 24.5 در 17.5 سانتی متر است. در مرحله بعدی که لت ها چاپ می ‌شوند باید فایل را به فایل چاپی یاCMYK  تغییر داد. برای اینکه رنگ ‌های مورد نظر بعد از چاپ تغییر رنگ ندهد باید در این مرحله توجه کرد که کیفیت در فتوشاپ، dpi 300 انتخاب شود.

بعد از این مرحله باید حاشیه و کناره ‌های امن را تعیین کرد؛ یعنی از هر چهار سمت 1.5سانتی متر باید فضا مشخص کرد. منظور از حاشیه ‌های امن همان قسمت‌ هایی است که احتمال دارد در زمان برش کاغذ از بین برود، پس باید تصویرها و نوشته ‌های مهم را در این قسمت ‌ها قرار نداد. بعد از انجام این مراحل ادامه کار بسیار ساده و طبق سلیقه انجام می ‌شود. در رعایت اصول طراحی لت می ‌توان طبق سلیقه و میل خود کار را ادامه داد و نکات مهم و لازم را در بین صفحات تقسیم و ذکر کرد.

رعایت نکته مهم در طراحی لت

نکته بسیار مهمی که در زمان طراحی لت باید به آن توجه کرد، این است که نوشته ‌ها و مطالبی که به رنگ سیاه یا مشکی در طراحی لت استفاده شده باید به صورت مولتی پلی و یا تک رنگ طراحی و تنظیم شود. یعنی رنگ ‌های نوشته ‌ها شامل مقدار۱۰۰ باید باشد و بقیه آن هم 0 باشد. با این کد رنگ می ‌توان تمام نوشته ‌ها را به صورت مشکی چاپ کرد و از تار شدن مطالب هم جلوگیری کرد. رنگ مشکی خود شامل چهار رنگ است که اگر رنگ‌ های دیگر آن را حذف کنید، رنگ مشکی بی کیفیت و بور می ‌شود.

در انجام اصول طراحی لت سررسیدها در بین سررسیدهای اروپایی، وزیری و فانتزی تفاوتی وجود ندارد و فقط در طراحی لت در سررسیدهای تبلیغاتی آن هم در بین حاشیه ‌های امن و ابعاد، تفاوتی وجود دارد.

کیفیت لت ‌های سررسید به چه نکاتی بستگی دارد؟

معمولا در هر سررسید تعداد ۸ لت بیشتر استفاده نمی ‌شود؛ ولی سفارش دهنده طبق سلیقه می ‌تواند تعداد آنها را تغییر دهد. این لت ‌ها باید شامل نکات با اهمیت تبلیغاتی باشند تا بتوانند از میزان بازدهی بیشتری هم برخوردار شوند. کیفیت لت ‌های سررسید در زمان رعایت اصول طراحی لت به نکاتی بستگی دارد که عبارت اند از:

  • کیفیت در چاپ _ این اوراق ‌های تبلیغاتی هم مانند دیگر کالاهای چاپی باید از کیفیت چاپ خوبی برخوردار باشند و این دارای اهمیت است.
  • کیفیت مرکب چاپ _ بیشتر سررسیدهایی که تولید و چاپ می ‌شوند، بعد از اینکه صحافی می ‌شوند باید پرس شوند. اگر مرکب با کیفیتی در چاپ آنها استفاده نشده باشد، رنگ ‌ها در صفحه ‌ها پخش شده و یا با هم مخلوط شده که یک جلوه نازیبا ایجاد می ‌شود.
  • کیفیت صحافی _ از قسمت ‌های مهم در تولید سررسیدها صحافی کردن آنها است. پس اگر صحافی سررسید یا نصب لت ‌های سررسید اصولی انجام نشود، ممکن است لت ‌ها از سررسیدها جدا شده و شکل سررسید به هم ریخته شود. پس بهتر است از صحافی اتوماتیک استفاده شود تا تمامی مراحل دوخت، نصب آستر، جلد چسبانی، ترتیب و … به روش اتوماتیک انجام شود؛ زیرا در زمان رعایت اصول طراحی لت این قسمت هم دارای اهمیت زیادی است.

کلام پایانی

به دلیل اهمیت لت ‌ها در سررسیدهای تبلیغاتی باید در زمان چاپ سررسید ها، اصول طراحی لت مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان از مزیت ‌ها و بازدهی بیشتر این سررسید ها بهره‌مند شد. بهترین کار مشورت و استفاده از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه است تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *