قطع رقعی چه اندازه است؟

اندازه قطع سررسید رقعی

اندازه قطع سررسید رقعی یکی از پر طرفدار ترین قطع ها برای چاپ کتاب محسوب میشود. درواقع وقتی شخصی بخواهد کتاب چاپ کند معمولا به دنبال یک سایز مناسب برای آن خواهد بود. در همین راستا قطع رقعی یکی از بهترین و کاربردی ترین سایز ها برای کتاب محسوب مبشود. از آنجایی که قطع رقعی یک سایز بسیار استاندارد است در میان مردم طرفداران بسیاری دارد. از طرفی سررسید های رقعی نیز از جمله محبوب ترین سررسید ها محسوب میشوند. تا حدی که پرفروش ترین سررسید ها به این گروه اطلاق دارد. اما اینکه سررسید رقعی در چه ابعادی و چگونه تهیه میشود در ادامه بدان پرداخته میشود. چنانچه شما نیز قصد چاپ کتاب دارید و یا میخواهید از سررسید ها به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده نمایید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

اندازه یا قطع چیست؟

 

حال که میخواهیم با اندازه قطع سررسید رقعی آشنا شویم لازم است به طور دقیق تر با مفهوم اندازه یا قطع آشنا شویم. در صنعت چاپ یک سری سایز ها و اندازه ها به طور استاندارد وجود دارند که برای تولید کتاب، تقویم، سررسید، بروشور، کالتالوگ و غیره مورد استفاده قرار میگیرند. در چاپ سررسید و کتاب این سایز ها را قطع مینامند. هر کتاب یا سررسید بر اساس کاربرد، متن، تعداد صفحات و تشخیص ناشر با یک قطع خاص چاپ میشود. بدیهی است که سایز یا قطع بخصوص در چاپ کتاب از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که اگر کتاب بیش از حد کوجک یا بیش از حد بزدگ باشد ممکن است مخاطب را به خود جذب نکند. پس به هیچ وجه نمیتوان از اهمیت قطع در چاپ کتاب و سررسید غافل شد.

 

اندازه قطع رقعی چقدر است؟

 

اندازه قطع سررسید رقعی در ایران با سایر کشورها قدری متفاوت است. درواقع سایز ها و استاندارد ها در ایران نسبت به کشورهای خارجی تا حدی تفاوت دارد. با این حال در این مقاله فقط به سایز بندی استاندارد در ایران میپردازیم. درواقع سررسید های رقعی در سایز ۲۱۲ × ۱۴۱ میلی متر تولید میشوند. این سایز چیزی معادل ورق های A5 است. البته سایز سررسید رقعی در سطح بین المللی نزدیک به اندازه چاپ Octavo است. این نوع سررسید ها از نظر سایز بسیار متناسب و قابل حمل هستند. شاید به همین دلیل است که از این نوع قطع برای چاپ رمان های کوتاه استفاده میشود. برای چاپ محله و کتاب هایی با سایز بزرگتر از قطع رحلی استفاده میکنند. این قطع قدری بزرگتر از قطع رقعی بوده و ویژگی های خاص خود را دارد.

 

سررسید رقعی چیست؟

 

 

در این بخش به طور واضح تر و دقیق تری به اندازه قطع سررسید رقعی میپردازیم. درواقع سررسید های رقعی از جمله قدیمی ترین قطع ها برای تولید سررسید هستند. به زور حدودی سایز این سررسید ها ۲۱ × ۱۴.۵ سانتی متر است. این قبیل سررسید ها برای یادداشت برداری بسیار مناسب هستند. زیرا فضای کافی و مناسب برای نوشتن و نت برداری را دارند. سررسید رقعی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک بوده و یک انتخاب بسیار مناسب و محبوب است. از این رو پیشنهاد میشود چنانچه قصد تهیه هدیه تبلیغاتی دارید میتوانید روی سررسید های رقعی حسابی ویژه باز کنید. بسیاری از افراد در طول روز و برای یادداشت برداری به سررسیدی با فضای مناسب جهت نوشتن نیاز دارند. سررسید های رقعی میتوانند این امکان را برای افراد مختلف فراهم کنند و به نیاز آن ها پاسخ دهند. لازم به ذکر است اگر قصد هدیه دادن این محصول را دارید ، می توانید با انتخاب آن به عنوان یکی از آیتم های ست هدیه مدیریتی ، پک هدیه ی جذابی را فراهم آورده و به افراد هدیه دهید.

 

انواع قطع در تولید سررسید

 

 

حال که به طور کامل با اندازه قطع سررسید رقعی آشنا شدیم در این بخش به تعدادی از سایزها یا قطع ها در تولید سررسید میپردازیم.

 

 

  • سررسید وزیری

 

سررسید های وزیری همانند سررسید رقعی از جمله قدیمی ترین اندازه ها در تولید سررسید محسوب میشوند. جالب است بدانید اکثر کتاب های درسی در سایز وزیری چاپ میشوند بنابراین میتوان گفت چاپ سررسید وزیری در میان جامعه بسیار رایح است. ابعاد این قبیل سررسید ها ۲۴×۱۷ سانتی متر بوده و به جز قطع رحلی بزرگترین نوع قطع محسوب میشوند.

 

  • سررسید اروپایی

 

اندازه چاپ سررسید اروپایی به مقدار بسیار ناچیزی با اندازه قطع سررسید رقعی تفاوت دارد. به طوری که در سالهای اخیر سررسید های اروپایی در کنار سررسید های رقعی جز پر فروش ترین سررسید ها در میان شرکت های مختلف بوده اند.  میتوان گفت اخیرا نظر شرکت ها به سمت سررسید اروپایی جلب شده است. ابعاد سررسید اروپایی ۲۱× ۱۲.۵ سانتی متر است. یعنی میتوان گفت تنها تفاوت سررسید اروپایی و رقعی در عرض آن است. یعنی سررسید اروپایی از لحاظ عرضی قدری از سررسید رقعی کوچک تر است.

 

 

  • سررسید پالتویی

 

سررسید پالتویی یا سالنامه جیبی همانگونه که از نامشان مشخص است به راحتی در جیب یا کیف جا میشوند. این سررسید ها در ابعاد ۱۷ × ۱۰  تولید میشوند. با توجه به سایز متناسب این قبیل سررسید ها افراد مختلف معمولا سررسید های پالتویی را همه جا با خود حمل میکنند. قیمت بسیار مناسب سررسید های پالتویی نیز میتواند دلیل بسیار خوبی بر محبوبیت آن باشد.

 

سخن آخر

 

امیدواریم تا اینجا به طور کامل شما را با مفهوم سایز یا قطع و اندازه قطع سررسید رقعی آشنا کرده باشیم. به هر حال در روزهای پایانی سال شرکت های بسیار زبادی قصد سفارش سررسید دارند. پس لازم است با انواع سررسید ها آشنا شوند تا بتوانند به راحتی تصمیم بگیرند. به هرحال سررسید ها جز محبوب ترین هدایای تبلیغاتی هستند و داشتن اطلاعات کافی و جامع در مورد آن میتواند کمک بسیار زیادی به ما داشته باشد. درواقع هدایای تبلیغاتی یکی از ارزان ترین، ساده ترین و در دسترس ترین روش های تبلیغاتی است که کسب و کارهای مختلف میتوانند به کمک آن مشتریان زبادی به خود جذب نمایند. حال آنکه سررسید ها نیز یکی از پایه ثابت ترین محصولات جهت تهیه هدیه تبلیغاتی هستند. به همین دلیل ما لازم دانستیم در این مقاله قدری به توصیف خصوصیات سررسیدهای مختلف بپردازیم. امیدواریم از آن لذت کافی را برده باشید.برای خرید سررسید ۱۴۰۳ می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *