لت گلاسه سررسید چیست؟چه کاربردی دارد؟

لت گلاسه سررسید

لت گلاسه یا لت گذاری یعنی صفحه‌هایی که جنس کاغذ آن‌ها گلاسه است و بیشتر اوقات در چهار رنگ می‌توان آن را چاپ کرد. این کاغذ را اول، آخر و یا وسط سررسید  صحافی می‌کنند. این کاغذها دارای جذابیت و کیفیتی هستند که می‌توان در آن جلوه‌های زیبا و طرح‌های گرافیکی را چاپ کرد. همین موجب زیباتر و جذاب‌تر شدن سررسیدها می‌شود. لت گلاسه سررسید دارای پتانسیل بالایی است. جذابیت آن باعث می‌شود، افرادی که این سررسیدها را خریداری می‌کنند به تبلیغات موجود در آن هم توجه نشان دهند.

می‌توان این سررسیدها را به‌صورت کاتالوگ هم تولید کرد که تمام محصول تبلیغ شده را در بر بگیرد. می‌تواند پیام را با یک جلوه زیباتری به مخاطب ارائه دهد. کاغذهای مورداستفاده در این سررسیدها ۱۳۵ گرم تا ۱۵۰ گرم وزن دارند و اندازه آن‌ها بستگی به نوع سررسید سفارشی افراد دارد. در این سررسیدها از کاغذهای ضخیم نمی‌توان استفاده کرد. زیرا به صحافی سررسیدها آسیب وارد می‌کند و آن را سنگین‌تر می‌کند. البته در سررسیدهای فنری می‌توان از گلاس‌های ضخیم استفاده کرد.

نحوه لت گذاری سررسید

روش وصل‌شدن لت گلاسه سررسیدهای فنری به طریقی است که ابتدا مانند کاغذهای تحریر پانچ می‌شوند و بعد توسط فنر به صفحه‌های دیگر متصل می‌شوند. در سررسیدهای ته دوخت لت گلاسه، اگر سفارش‌ها با تیراژ پایین‌تر باشند، با چسب در مابین این ورق‌ها قرار می‌گیرند؛ اما در تیراژ بالاتر، لت‌ گلاسه با روش دوخته شدن در زمان تهیه سررسید، متصل می‌شوند.

لت‌های دوخته شده در زمان صحافی مقاومت بیشتری نسبت به چسب دارند. در اینجا باید توجه داشته باشید که بعضی از این تولیدکنندگان به علت زیاد بودن سررسیدهای دوخته شده در انبارها و به دلیل خلاص‌شدن از دست آن‌ها لت‌ها را با چسب به سررسیدها می‌چسبانند. همین موضوع موجب می‌شود، مقاومت چندانی نداشته باشند.

کیفیت لت گلاسه سررسید به چه عواملی بستگی دارد؟

گفته شد که کاغذهای گلاسه دارای کیفیت و جذابیت زیادی هستند. البته این کیفیت به عواملی مهم ‌بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • از نظر کیفیت چاپ _ باکیفیت بودن چاپ، روی لت گذاری و لت گلاسه سررسید بسیار تاثیر می‌گذارد.
 • از نظر جنس مرکب _ در چاپ لت، کیفیت و جنس مرکب دارای اهمیت زیادی است. زیرا بعد از صحافی سررسیدها پرس می‌شوند که اگر مرکب دارای کیفیت خوبی نباشد، موجب پخش‌شدن رنگ‌ها به صفحات کناری می‌شود و ظاهر نامناسبی را ایجاد می‌کند.
 • از نظر نحوه صحافی _ در این مرحله اگر چسباندن لنت یا عمل صحافی به‌درستی انجام نشود، ممکن است کاغذها از هم جدا شده و مقاومت سررسیدها پایین بیاید.

 

انواع کاغذ صفحات داخلی سررسید تبلیغاتی

برای سفارش سررسید تبلیغاتی از سه نوع کاغذ استفاده می‌شود که هرکدام دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند. در این مقاله برای هرکدام را توضیح مختصری آورده‌ایم:

کاغذ تحریر سفید

این کاغذها را معمولا برای صفحات داخلی سررسید واحد تبلیغاتی استفاده می‌کنند که دارای گرماژهای مختلفی است. نوع رایج آن ۷۰ یا ۸۰ گرمی است. این کاغذها مقرون‌به‌صرفه‌ترین نوع کاغذ هستند که به مواد اولیه کمتری در ساخت نیاز دارند. این کاغذ از لحاظ قیمت نسبت به دو کاغذ دیگر ارزان‌تر است. افرادی که می‌خواهند سررسید خود را با کمترین قیمت سفارش دهند، از این کاغذهای سفید برای آن‌ها استفاده می‌شود.

کاغذ تحریر کرم

این نوع کاغذ هم شبیه کاغذ تحریر سفیدرنگ بوده و فقط رنگ آن کرم است. در چند سال اخیر افراد از سررسیدهایی با کاغذ کرم بیشتر استقبال کردند که جلوه ویژه‌ای به این هدیه تبلیغاتی اعطا می‌کند. در دو گرماژ ۷۰ و ۸۰ گرمی وجود دارد. این نوع کاغذ هم مانند کاغذ اول از نظر قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر است. حتما شما هم با سررسیدهای تبلیغاتی مواجه شده‌اید که با وجود صفحات با رنگ کرم که جلوه زیبایی ندارد. دلیل این است که بعضی از چاپخانه‌ها به دلیل سود بیشتر از کاغذهای سفید استفاده می‌کنند، ولی چاپی کرم رنگ روی آنها قرار می‌دهند.

کاغذ گلاسه

این نوع کاغذها از نوع مرغوب‌ترین کاغذها محسوب می‌شوند که در بازار وجود دارند. برخلاف تقویم‌ دیواری و تقویم رومیزی که دارای صفحات گلاسه هستند، هیچ سررسید دیگری دارای صفحه گلاسه نیست. سررسید از جمله مواردی است که افراد برنامه‌های روزانه خود را در آن درج می‌کنند. پس باید جنس صفحه‌های آن‌طوری باشد که نوشته‌ها ماندگار شوند. برگه‌های لت گلاسه سررسید این قضیه را رد می‌کنند؛ زیرا اگر با خودکار روی آن نوشته شود با دست‌کشیدن، پاک شده و کم‌رنگ می‌شوند.

دلایل استفاده‌نکردن تمام صفحات سررسید از لت گلاسه

مورد مهم دیگر، وزن سر رسیدها است. سررسید تبلیغاتی باید سبک باشد تا قابل‌حمل بوده و در هرجایی همراه فرد باشد. اگر همه صفحات گلاسه باشند، سررسید با قطر زیاد و وزن زیاد به دست می‌آید که کاربردی ندارد. نکته بعدی هزینه زیاد آن است. کاغذ لت گلاسه سررسید از مرغوب‌ترین و گران‌ترین کاغذها محسوب می‌شود که با کاغذهای تحریر فرق دارند.

نکته بعدی که باعث می‌شود افراد کمتر به استفاده از این کاغذهای گلاسه روی بیاورند، صحافی آن است. اگر صحافی از نوع چسب گرم باشد و صفحه‌های سررسید هم گلاسه باشند، به‌درستی نمی‌چسبد و کار به‌درستی انجام نمی‌شود. صحافی چاپ سررسید بسیار اهمیت دارد و این کار موجب جداشدن برگه‌های سررسید می‌شود. پس سررسید تبلیغاتی با صفحات کامل کاغذ گلاسه هیچ کاربردی نداشته و هدردادن هزینه محسوب می‌شود.

 

مزایای سررسید اختصاصی نسبت به سررسیدهای عمومی

در سررسید اختصاصی می‌توان از لت‌های تبلیغاتی به‌اندازه نیاز استفاده کرد. دارای چهار رنگ است و طراحی جذابی هم دارد که در بیشتر سررسیدها در اول و انتهای سررسیدها به کار می‌روند. این لت‌های گلاسه در سررسیدهای تبلیغاتی بسیار اهمیت دارند. چرا که دارای مهم‌ترین اطلاعات در مورد شرکت سفارش‌دهنده سررسید هستند.

لت گلاسه سررسید فضایی مناسب هم برای قرارگرفتن اطلاعات در مورد شرکت، عکس‌ها، خدمات، محصولات و… دارند. کاغذهای گلاسه از نظر نوع کاغذ و گرماژ نسبت به کاغذهای تحریر معمولی بالاتر هستند. اغذهای تحریری که در صفحات داخلی به کار می‌روندف از نوع ۷۰ گرمی خارجی هستند.

حک لوگو روی جلد سررسیدها

رایج‌ترین نوع سفارش سررسید و تقویم رومیزی، حک لوگو روی جلد آن‌ها است. برای حک‌کردن لوگو روش‌های مختلفی وجود دارد که نسبت به مدل سررسیدها تفاوت دارند. جنس، جلد، سلیقه و نیاز سفارش‌دهنده در سفارش سررسیدها مورداستفاده قرار می‌گیرد. روش‌های متداولی که برای حک لگو استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • لیزر مستقیم روی جلد
 • داغ کوب
 • پلاک، چاپ سیلک
 • طلاکوب و نقره‌کوب
 • چاپ مستقیم

آستر بدرقه سفارشی چیست؟

نوعی کاغذ است که معمولا در اول و آخر سررسید رقعی قرار داده می‌شود و باعث وصل‌شدن جلد به صفحات داخلی می‌شود. جنس این کاغذها نسبت به کاغذهای داخل سررسید تفاوت داشته و کمی ضخیم‌تر است تا در برابر فشار وزن کاغذهای داخل سررسید به دلیل باز و بسته‌شدن زیاد مقاوم‌تر باشد. برخی از تولیدکننده‌ها از کاغذهای ضخیم فانتزی و تعدادی هم از کاغذهای گلاسه یا تحریر سنگین چاپ شده به‌عنوان آستر بدرقه استفاده می‌کنند. روش‌های زیادی برای سفارش آستر بدرقه وجود دارد که شامل موارد می‌شوند:

 • طلاکوب یا نقره‌کوب روی آستر بدرقه فانتزی
 • چاپ روی آستر بدرقه فانتزی
 • چاپ روی آستر بدرقه گلاسه تا تحریر

کلام پایانی

برگه‌هایی که برای تبلیغات داخل سررسیدها قرار دارند، معمولا از کاغذهای گلاسه چاپ می‌شوند تا جلوه بیشتری داشته باشند. در چند سال گذشته رنگی کردن لبه‌های سررسید، بیشتر فراگیر شده است. چرا که لبه رنگ موجب چسبیدن برگه‌های لت گلاسه سررسید به هم می‌شدند، در نهایت جنس آن‌ها به برگه‌های تحریر سفید یا کرم تغییر پیدا کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *