مهم ترین نکات صحافی سررسید چیست؟

مهمترین نکات صحافی سررسید

اطلاعاتی در مورد تولید سررسیدهای تبلیغاتی

سالنامه‌ ها و سررسیدها از جمله کالاهای مفید و کاربردی هستند که تاریخ، رویدادها و مناسبت‌ های ملی و … را در خود جای داده ‌اند. به طور روزمره به افراد نشان داده می شوند و همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند. افرادی که دارای کسب و کار هستند و بیشتر دانشجویان از این سر رسید‌ها استفاده بیشتری می کنند. به همین دلیل باید به مهم ترین نکات صحافی سررسید و سالنامه‌ ها توجه کرد. باید صحافی این سررسیدها از کیفیت و چاپ مرغوبی برخوردار باشند تا مورد استفاده قرار بگیرند و به سادگی پاره نشوند. صحافی این سررسیدها به چند روش انجام می ‌شود که توضیحاتی در مورد آنها خواهیم داد.

 

صحافی سررسیدها

از مراحل مهم در تولید و چاپ سررسید مراحل اجرای صحافی آنها است؛ زیرا نوع صحافی که در این محصولات انجام می گیرد، مقاومت و استحکام این کالاها را مشخص می کند. هر سررسید معمولا برای یک سال مورد استفاده قرار می گیرد که زمانی طولانی بوده و باید به مهم ترین نکات صحافی سررسید و نوع صحافی طبق کاربردی که دارد و نوع کاغذ مورد استفاده توجه ویژه‌ ای شود. صحافی کردن سررسیدها برای منظم و مرتب جلوه دادن صفحات داخلی انجام می ‌شود و در زیبایی ظاهری این سررسیدها تاثیر دارد. صحافی سررسیدها از طریق چهار روش انجام می ‌شود که در ادامه به آنها می ‌پردازیم.

 

مهم ترین نکات صحافی سررسید

در زمان صحافی کردن سالنامه‌ ها یا سررسیدها معمولا از روش ‌هایی استفاده می ‌شود که بتوان برگه ‌های داخلی سررسید را به طور منظم کنار هم قرار داد و بتوان توسط دوخت یا روش ‌های دیگر آن را به هم متصل کرد. از مهم ترین نکات صحافی سررسید که در زمان تولید سررسیدها دارای اهمیت است عبارت اند از:

 

شکل ‌بندی سررسیدها

از مراحل مهم در صحافی انواع مختلف سررسیدها شکل ‌بندی آنها است. در شکل ‌بندی برای دوختن صفحه ‌ها و هم برای اینکه برآمدگی ها را بخوابانند، از دستگاه اتوماتیک برای منسجم کردن آنها بهره می برند. چسب کاری هم در شکل ‌بندی سررسید بسیار اهمیت دارد و حتی مرحله لب بری برگه‌ ها که معمولا برای رفع لبه‌ های اضافی در صفحات سررسید استفاده می ‌شود، از مراحل شکل‌ بندی به شمار می ‌آید. آستر پارچه ‌ای هم در این مرحله از تولید سررسید به کار گرفته می ‌شود.

 

ترکیب بندی

قبل از انجام صحافی باید صفحات سررسیدها ترکیب بندی شوند و درست و اصولی کنار هم قرار بگیرند. این مرحله خود به چندین دسته و مرحله مانند: لت گذاری، کردن صفحات و … تقسیم می ‌شود که صفحات رنگی هم در این مراحل بین صفحه ‌های سررسید قرار داده می ‌شود. این مرحله مهم در صحافی است که توسط ماشین ‌ها انجام می ‌گیرد.

 

جلد بندی سررسیدها

از مهم ترین نکات صحافی سررسید اختصاصی که اتمام کار صحافی است و در نهایت انجام می شود، جلدبندی آن است که چند مرحله مهم و با دقت زیاد انجام می گیرد. این بخش از مهم ترین قسمت ‌های صحافی به شمار می ‌آید. برای جلدهای سررسید از متریال هایی مانند: پارچه، مقوا و … استفاده شده و برش می خورند که باید در استفاده از مقوا، از مقواهای ضخیم برای جلد استفاده کرد. بعد از ساخت جلد باید روی آن برند یا لوگوی شرکت مورد نظر حک شود. اگر تمامی مراحل صحافی به درستی انجام نگیرد، نمی ‌توان کارایی مناسب از صحافی انجام شده را به دست آورد.

 

مهمترین نکات صحافی سررسید

 

انواع روش ‌های صحافی سررسید

گفته شد که صحافی کردن سررسیدها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا به مقاومت و دوام این سررسیدها کمک می کند. برای انجام صحافی چندین روش وجود دارد که این روش ها عبارت اند از:

 

صحافی فنر

در این روش تمامی صفحه ‌های تقویم به صورت منظم از یک جهت سوراخ یا پانچ شده و توسط فنری جمع و کنترل می ‌شوند. در این نوع صحافی ‌ها سررسیدها را می ‌توان به طور کامل باز کرد و نوشتن و یادداشت کردن به سادگی در آن انجام می ‌شود. مزیتی که این نوع صحافی دارد این است که می ‌توان صفحات را به سادگی از هم جدا کرد و این نوع صحافی معمولا در قطع اروپایی انجام می ‌شود و طرفداران زیادی دارد.

 

صحافی کلاسوری

در این روش قفل کلاسوری معمولا روی جلد قرار داده می ‌شود و تمامی صفحه‌ های سررسید پانچ شده و داخل قفل قرار می گیرند. در این روش می ‌توان لت ‌های تبلیغاتی را در تیراژ‌های بدون محدودیت به آن اضافه کرد و طبق رعایت مهم ترین نکات صحافی سررسید کلاسوری می ‌توان در پایان سال اگر جلد سالم بود، صفحات را جدا کرده و سالنامه‌ های جدید را در آن جای گذاری کرد.

 

صحافی چسب

روش صحافی چسب به این صورت است که صفحات سررسید در کنار هم قرار می گیرند و توسط چسب ‌های مخصوص به هم محکم می ‌شوند. البته این نوع صحافی مقاومت چندانی ندارد و بیشتر برای سررسیدهای پالتویی و جیبی مناسب است. در این روش صحافی، سررسید به طور کامل از هم باز نمی ‌شود و یادداشت کردن کمی سخت انجام می گیرد. این روش صحافی کم هزینه بوده و با سرعت بیشتری انجام می شود.

 

صحافی دوختی

یکی از روش ‌های پرطرفدار در صحافی سررسیدها صحافی دوختی است. صفحات سررسید به روش دسته ای ۸، ۱۶ و ۳۲ تایی دسته ‌بندی می ‌شوند که توسط دستگاه دوخت با نخ ‌های مخصوص کاغذ دوخته می شوند. البته در برخی از اوقات علاوه بر دوخت از چسب ‌ها هم برای ماندگاری بیشتر استفاده می کنند. این مدل صحافی با رعایت مهم ترین نکات صحافی سررسید بیشتر برای سررسید رقعی که لوکس و لاکچری هستند مانند: قطع‌ های وزیری و یا رقعی انجام می گیرد.

 

کلام پایانی

قیمت ‌های انجام صحافی به دلیل عوامل و فاکتورهای مختلفی که وجود دارد، متفاوت ارزیابی می شود؛ زیرا هر کدام از روش ‌های صحافی که برای انواع مختلف سررسیدها انجام می گیرد، متفاوت است. اگر فرد متخصص مهم ترین نکات صحافی سررسید را به خوبی رعایت کرده باشد، در زمان پرداخت هزینه به نوع سررسیدها هم توجه می ‌شود؛ زیرا هر کدام از نوع سررسیدها صحافی مخصوص به خود را دارند و شامل قیمت های مختلفی می شوند. برای انتخاب بهتر و مطمئن تر می توان از منبعی معتبر خرید خود را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *