بررسی نحوه چاپ سررسید و مراحل تولید آن

نحوه چاپ سررسید

هرساله با نزدیک‌شدن به سال جدید، بیشتر شرکت‌ها، تولیدی‌ها، سازمان‌ها و … به فکر هدیه‌دادن به دوستان، مشتریان و … هستند. سررسیدها از محبوب‌ترین و رایج‌ترین هدیه‌های تبلیغاتی کاربردی هستند. زیرا مانند یک کتاب یا دفترچه‌ای هستند که تمام تاریخ روزهای سال را با اتفاقات و حتی مناسبت‌ها در خود جای‌داده‌اند. در بعضی از سررسیدها سخنان حکیمانه و یا جدول‌های برنامه‌ریزی هم دیده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم با نحوه چاپ سررسید به‌عنوان هدیه‌های ویژه تبلیغاتی آشنا شویم.

نحوه طراحی سررسیدها

گفتیم که تقویم رومیزی تبلیغاتی و سررسیدها جمله هدیه‌های تبلیغاتی به شمار می‌روند و بسیار محبوب بوده و وسیله‌ای بسیار کاربردی محسوب می‌شوند. در طراحی سررسیدها معمولا سه بخش عمده آن شامل مقدمه، صفحات داخلی پایانی را باید موردتوجه قرارداد. در ابتدا مقدمه سررسیدها است که با صفحه‌هایی از نام خدا و با شکل‌هایی از عید نوروز یا عکس‌هایی از افرادی که این سررسیدها سفارش داده‌اند، شروع می‌شود.

صفحات داخلی سررسید هم برای نوشتن یادداشت با تاریخ روز و ماه ساخته شده و در آخر قسمت پایانی صفحه‌هایی از یادداشت‌های تلفن اداره‌ها، شماره‌های ضروری مانند آتش‌نشانی و اورژانس است. قسمتی دیگر از این سررسیدها هم حاوی نقشه و دیگر اطلاعات مهندسی است که طراحی شده‌اند. البته این قسمت از سررسیدها طبق فعالیت‌های مشتری می‌تواند کم یا زیاد شود.

نحوه تولید و چاپ سررسید

برای اینکه بتوان یک سررسید را باکیفیت مناسب و مرغوب تحویل مشتری داد، باید به مراحل تولید و چاپ این سررسید و تقویم‌ها توجه و دقت زیادی نشان داد. مراجل تولید و نحوه چاپ سررسیدها شامل موارد زیر می‌شود:

صفحه‌بندی و طراحی صفحه‌های داخلی سررسید

این مرحله ابتدای تولید محسوب می‌شود که شامل طراحی صفحه‌های داخل سررسیدها بر اساس اندازه سررسیدها مانند سالنامه اروپایی و تقویم‌ها است. بعد از صفحه‌بندی و انجام ویراستاری صفحه‌ها، سررسید برای تولید و چاپ آماده می‌شود.

ارسال فایل به لیتوگرافی برای شیت‌بندی سررسیدها

بعد از اتمام مرحله طراحی سررسید، قبل از چاپ صفحه‌های سررسید، روش تاخوردن صفحه‌های تقویم را روی یک ورق فلزی زینک بندی می‌کنند و بعد به چاپخانه ارسال می‌شود.

تهیه کاغذ برای صفحه‌های داخلی

بعد از انجام صحیح شیت‌بندی نوبت به نحوه چاپ سررسید که به چاپخانه ارسال می‌شود، می‌رسد. برای چاپ‌ از کاغذ تحریر برای صفحه‌های تهیه شده استفاده شده و به چاپخانه انتقال می‌یابد. البته در بعضی از شرکت‌ها از کاغذ تحریر سفید یا کرم برای چاپ استفاده می‌کنند.

تهیه پارچه برای جلد

قبل از اینکه جلد ساخته شود، باید در مورد سلیقه مشتریان تحقیق شود تا از پارچه‌های مانند چرم، ترمو، گالینگور و… باکیفیت بالا استفاده شود.

ساخت جلد

در مورد جنس جلدها قبلا توضیحاتی داده شد. بعد از انتخاب جنس جلد موردنظر طبق اندازه سررسیدها توسط افراد جلدساز ساخته و تولید می‌شوند.

خرید کاغذ بدرقه برای تولید سررسید

گفته شد که از آسترهای بدرقه در اول و آخر سررسیدها استفاده می‌شود که به جلد وصل است. برای بدرقه‌های سررسید از کاغذهای سفید، کرم، تحریر، کرافت و… استفاده می‌شود . وزن بیشتر آن‌ها ۱۲۰ گرم است. در انتخاب این آستربدرقه‌ها باید بیشتر دقت شود تا از جنس نامرغوب نباشد؛ زیرا از ارزش و دوام سررسیدها می‌کاهد.

چاپ تبلیغ روی جلد

تا اینجا با نحوه چاپ سررسید بیشتر آشنا شدید و بعد از اینکه صفحات داخلی چاپ شد، نوبت آستربدرقه و تولید جلد سررسید است. اگر تصمیم بر این است که جلد اختصاصی باشد، باید طرح موردنظر را روی جلد سلفونی سررسید ارگانایزر کامل چاپ کرده و از نوع چاپ طلاکوب داغی و چاپ سیلک برای حک و درج‌کردن پلاک روی جلد سررسیدها استفاده کرد.

صحافی سررسید و بسته بندی

بعد از تمامی مراحلی که گفته شد و پایان آن‌ها، باید جلد را توسط صحافی دوخت یا از فنر برای متصل‌کردن برگه‌های داخلی استفاده کرد. بعد از تمام‌شدن مراحل و آشنایی با نحوه چاپ سررسید نوبت بسته‌بندی آن داخل کارتون و ارسال برای فروش است.

چاپ سررسید چقدر زمان می‌برد؟

برای تولید و نحوه چاپ سررسید مراحل زیادی طی می‌شود تا یک سررسید باکیفیت ایجاد شود. هرکدام از مراحل هم نیاز به زمان برای انجام‌دادن و تثبیت لازم دارد. برای تولید سررسیدها دو عامل وجود دارد که یکی از آنها اختصاصی‌بودن سفارش و دوم زمان سفارش سررسیدها است که در زمان آماده‌شدن آن موثر است.

عوامل موثر بر زمان چاپ سررسید

اگر سفارش اختصاصی باشد و به طور مثال مشتری فقط لوگوی شرکت را روی سررسید می‌خواهد، این کار زمان زیادی را لازم ندارد. زیرا تولیدکننده می‌تواند لوگوی مشتری را روی سررسیدهایی که صحافی شده، حک کرده و تحویل دهد. اما اگر بخواهد چند صفحه‌ای از کاغذ تبلیغاتی به سررسیدها اضافه کند به زمان بیشتری نیاز است. زیرا تولیدکننده‌ها باید کاغذهای تبلیغ را چاپ و به سررسیدها اضافه و صحافی کنند.

مورد دیگر هم این است که اگر مشتری بخواهد لوگوی خود را در صفحه‌های چاپ شده سررسید اختصاصی چاپ کند، به زمان تولید اضافه می‌شود. البته زمان سفارش یعنی صحافی، چاپ نیاز به زمان زیادی ندارد و مسئله‌ای که زمان تولید این سررسیدها را طولانی‌تر می‌کند، سفارش‌هایی است که از قبل ثبت شده است و منتظر تولید است. اگر بخواهید سررسید در زمان کمتر چاپ شود، باید سریع‌تر سفارش را ثبت کرده و فایل‌های موردنظر خود را به تولیدکننده انتقال دهید تا سفارش شما از بقیه زودتر حاضر شود. پس  عوامل زیادی در نحوه چاپ سررسید موثر است که می‌تواند زمان تولید را افزایش ‌دهد.

چگونه می‌توان سررسید باکیفیت را تشخیص داد؟

اگر سررسید خود را به شرکت‌های آشنا سفارش نداده‌اید و می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید سررسید باکیفیت را تشخیص دهید، این مطلب برای شما مفید است. تشخیص کیفیت سررسید می‌تواند کار دشواری باشد؛ زیرا کیفیت آن به عواملی مانند: کیفیت چاپ، صحافی، جلد، جلد چسبانی و مواد اولیه‌ای که استفاده شده، بستگی دارد.

ابتدا باید نمونه‌ای از سررسیدهای تولیدکنندگان مختلف را تهیه کرده و نوع جلد، کیفیت چاپ، محکم‌بودن صحافی، دقت در جلدسازی و یک‌دست بودن و نحوه چاپ سررسید را بررسی کرد و با این کار انتخاب خود را محدود کرد.

در بررسی سررسید باید سخت‌ترین شرایط ممکن را هم اجرا کنید تا تحمل سررسیدها را بشناسید. اگر در مورد جلد سررسید و محکم‌بودن آن شک دارید، می‌توانید آن را از هم بازکرده و بیشتر بررسی کنید تا در انتخاب خود دچار ضرر نشوید. می‌توانید با فردی که به این کار مهارت و تجربه دارد، برای سفارش سررسید همراه شوید وگرنه باید در انتخاب تولیدکننده خوب دقت کنید تا یک محصول باکیفیت دریافت کنید.

کلام پایانی

برای تهیه سررسیدهای تبلیغاتی مانند سالنامه رقعی باتوجه‌ به نحوه چاپ سررسید و زمانی که برای تهیه آن لازم است، باید هرچه زودتر اقدام به سفارش کنید. زیرا سفارش‌ سررسیدها معمولا دو تا یک ماه قبل از تحویل سال جدید انجام می‌گیرد تا برای هدیه‌دادن آماده شود. امیدواریم با آشنایی بیشتر با این سررسیدها استفاده مفید و کاربردی از آن‌ها داشته باشید. لازم به ذکر است شما عزیزان می توانید این محصولات را در قالب ست مدیریتی در مجموعه ما سفارش دهید و یک پک هدیه ی خاص را به افراد ارائه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *