با نکات و اصول طراحی لت سررسید آشنا شوید

نکات طراحی لت سررسید

طراحی صفحات داخلی سررسید، بسیار مهم است؛ چرا که سررسیدها، باید علاوه بر زیبایی ظاهر بیرونی، صفحات داخلی زیبایی نیز داشته باشند. اگر به نحوه طراحی سررسید اهمیت دهید، سررسیدهایی با شکل و فرم بهتر و مناسب‌ تر خواهید داشت. هنگام طراحی صفحات داخلی، باید یک سری نکات مهم را رعایت کرد تا بهترین نتایج حاصل شود. لت یکی از اجزای صفحات داخلی سررسید است، که به آن داخله سررسید هم می گویند. از لت سررسید برای تبلیغات و زیبایی سررسید استفاده می شود. در این مقاله به بیان نکات طراحی لت سررسید می‌ پردازیم. با ما همراه باشید!

لت سررسید چیست؟

در ابتدای سررسیدها، معمولا چند برگ از جنس گلاسه وجود دارد که توضیحاتی از شرکت‌ ها و سازمان‌ ها در آن ها درج می شود. البته گاهی اوقات این صفحات، تنها تصاویر گرافیکی هستند و جنبه تبلیغاتی ندارند. گفتنی است به این صفحات که گاهی در انتها یا در میان سررسید قرار می‌ گیرند، لت سررسید می‌ گویند. نکته جالب توجه و مهم این است که حتما باید تعداد این صفحات ضریب ۴ باشند.

نکات طراحی لت سررسید

برای استفاده درست و بهینه از لت سررسید، باید در طراحی آن نکاتی را در نظر داشته باشید و با رعایت آن‌ها به بهترین شکل طراحی لت سررسید را انجام دهید. از نکات طراحی لت سررسید، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دلیل و هدف طراحی لت سررسید را مشخص کنید!

قبل از چاپ سررسید با آگاهی دقیق از آنچه که انتظار دارید به طراحی صفحات داخلی سررسید بپردازید. تک تک ایده های شما برای طراحی لت سررسید، باید بر اساس هدف و انتظارات از طراحی لت باشد. معمولا صفحات لت، اهداف تبلیغاتی دارند و باید بر اساس پیامی که کارفرمایان در پی انتقال آن هستند، لت ها را طراحی کرد.

  • از نمونه ‌های موجود ایده بگیرید!

هیچ اشکالی ندارد برای طراحی لت سررسید خود، از نمونه ‌های دیگر کمک بگیرید. می توانید به سراغ دیگر سررسیدها رفته و از طراحی لت آنها ایده بگیرید. همچنین با اینکار، یک دید کلی نسبت به آنچه که طراحیتان انتظار می رود دارید. البته مراقب باشید که در دام کپی کاری نیفتید و طراحیتان به نسخه ای مشابه به طراحی دیگران، تبدیل نشود!

  • جنس کاغذ مد نظر را مشخص کنید!

معمولا لت سررسید را بر روی کاغذ گلاسه چاپ می‌ کنند، اما گاهی اوقات از کاغذ تحریر نیز استفاده می ‌شود. پیش از آنکه طراحی را آغاز کنید، مطمئن شوید، که طراحی مد نظرتان، مناسب با جنس کاغذ است.

  • از فونت مناسب استفاده کنید!

در تمام طراحی ‌ها، باید به دنبال فونت مناسبی بود، تا هم پیام را به مخاطب برساند و هم با دیگر اجزای طرح همخوانی داشته باشد. تا حد امکان سعی کنید که از چند فونت متفاوت استفاده نکنید و به استفاده از یک فونت اکتفا کنید، مگر این که از ضرورت های طراحیتان باشد.

  • از چاپ لوگو و نمایش محصولات خود غافل نشوید!

اگر قصد استفاده از سررسید، به عنوان یک پیام تبلیغاتی دارید، مطمئن شوید که از اجزای مناسبی استفاده می‌ کنید و به خوبی محصول و هدف تبلیغاتی خود را نمایش می‌ دهید.

  • در استفاده از المان ‌ها افراط نکنید!

توجه داشته باشید که افراط در استفاده از المان‌ ها، مخاطب را از طرح شما زده می ‌کند و به آن نتیجه ‌ای که می‌ خواهید نمی رسید. بنابراین در عین حال که از المان ها به نحو احسن بهره می گیرید از استفاده بیش از حد از آنها، پرهیز کنید.

استفاده از المان ها هنگام طراحی لت سررسید

اصول طراحی لت سررسید

برای آنکه بهترین نتیجه را از طراحی سررسید و لت آن حاصل کنید، باید یک سری از اصول را رعایت کنید. این اصول، معمولا در تمام انواع سررسیدها یکسان هستند و تنها تفاوت‌ های جزئی با یکدیگر دارند. در جدول زیر این اصول آورده شده است:

اصول طراحی لت سررسید
استفاده از ابعاد متناسب با نوع سررسید
ذخیره فایل در فرمت های مخصوص چاپ
تنظیم رزولوشن صحیح
مشخص کردن حاشیه امن برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به طرح پس از برشکاری
از رنگ مشکی به صورت مولتی پلی استفاده کنید تا هنگام چاپ بور نشود

 

از چه نرم افزارهایی برای طراحی لت سررسید استفاده کنیم؟

برای طراحی لت سررسید، می‌ توان از تمام نرم‌افزارهای ویرایش و طراحی عکس استفاده کرد. اما بهتر است که برای انجام این کار، از نرم‌افزار Adobe Photoshop و Adobe Illustrator استفاده کنید.

سخن نهایی

طراحی لت سررسید بسیار مهم است؛ چرا که مخاطبان، هنگام اولین مواجهه با صفحات داخلی سررسید، به این صفحات برخورد می‌ کنند. این صفحات معمولا از جنس گلاسه بوده و در ابتدا، انتها یا میان سررسید قرار دارند. برای طراحی این صفحات باید نکات مهمی را رعایت کرد تا سررسیدهای زیباتر و اصولی‌ تری داشت. در طراحی این صفحات، بهتر است خلاقیت به خرج داده و در پی ایجاد طرح‌ هایی زیبا و منحصر به فرد بود. در همین حین نباید در استفاده از تصاویر و المان‌ ها افراط کرد و طرحی نامناسب ایجاد کرد. در این مقاله به بیان نکات طراحی لت سررسید پرداختیم تا در زمان طراحی این صفحات به مشکلی بر نخورید. امید است که مفید واقع شود.

سوالات متداول

  • لت سررسید چیست؟

در ابتدا یا میان سررسیدها، معمولا چند برگ از جنس گلاسه وجود دارد که به توضیحاتی از شرکت‌ ها و سازمان‌ ها می‌ پردازند لت سررسید می گویند. البته گاهی اوقات این صفحات، تنها تصاویر گرافیکی هستند و جنبه تبلیغاتی ندارند. نکته جالب توجه و مهم این است که حتما باید تعداد این صفحات ضریب ۴ باشد.

  • چگونه لت سررسید طراحی کنیم؟

برای طراحی لت سررسید، باید نکات طراحی لت سررسید را رعایت کنید. از جمله این نکات می‌ توان به مشخص کردن دلیل و هدف طراحی، ایده گرفتن از نمونه‌ های موجود، مشخص کردن جنس کاغذ، استفاده از فونت مناسب و افراط نکردن در استفاده از المان ‌ها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *