کاربرد سررسید اروپایی و تاثیر آن در تبلیغات کسب و کارها

کاربرد سررسید اروپایی در تبلیغات

بیشتر سازمان ها و شرکت ها عموما برای بازاریابی و تبلیغات خود به سراغ هدایای تبلیغاتی می روند. هدایای تبلیغاتی یکی از مهم ترین استراتژی های تبلیغات می باشد. یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین هدایای تبلیغاتی سررسید می باشد. وقتی نزدیک به سال نو می شود ارگان های مختلف به دنبال سفارش سررسید و هدیه دادن آن به مخاطب و مشتری خود هستند. سررسید ها در قطع های مختلفی تولید می شوند؛ از جمله قطع وزیری، رحلی، خشتی، پالتویی. این چند قطع جز استانداردترین و محبوب ترین قطع های سررسید می باشد. اما در اینجا می خواهیم در ارتباط با قطعی صحبت کنیم که چند سال است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. قطع اروپایی یا رقعی باریک. که در کل این نوع سررسیدها به سررسید اروپایی مشهور است. ابعاد سررسبد اروپایی 21*13 می باشد. اسم این نوع سررسید به این خاطر به اروپایی مشهور شده است که در اروپا این نوع قطع اروپایی بسیار محبوب و پر فروش محسوب می شده است. و نسبت به قطع هایی که داخل ایران استفاده می شده است اندازه های متفاوتی داشته است. سررسید اروپایی، سررسیدی لاکچری  و شیک محسوب می شود. و این به خاطر سایز مناسب این سررسید و خوش دست بودن آن است. در واقع سررسید اروپایی  بین سررسید رقعی و سالنامه جیبی قرار می گیرد.

مزیت سررسیدهای اروپایی

سررسید اروپایی نه آنقدر بزرگ است که حمل و نقل آن سخت باشد و وزن آن سنگین به نظر برسد و نه آنقدر کوچک است که شیک بودن و فضای نوشتن آن محدود شود. در نتیجه انتخاب بسیار خوبی برای عموم افراد می باشد. طراحی برای سررسید اروپایی بسیار کاربردی تر است و هزینه‌ی آن نیز نسبت به سررسیدهای دیگر بسیار به صرفه و مناسب است. در واقع ممکن است که  هدیه دادن یک سالنامه جیبی یا پالتویی به تنهایی هدیه‌ی مناسبی برای مشتری خاص به نظر نرسد. اما سررسید اروپایی به تنهایی هیه تبلیغاتی بسیار تاثیرگذاری محسوب می شود که مشتری‌ ها و مخاطبان حتما از هدیه گرفتن آن استقبال می کنند.

جلد سالنامه اروپایی

عموما سالنامه اروپایی به عنوان سررسیدی فانتزی محبوب می باشد. در نتیجه طراحی آن نیز به این شکل انجام می گیرد. اغلب از جنس هایی مانند چرم های مختلف، مثل چرم طبیعی، چرم مصنوعی، ترمو، پارچه مانند پارچه های طرح دار و رنگی رنگی، برای فانتزی به نظر رسیدن سررسید اروپایی استفاده می کنند. خیلی از سررسیدهای اروپایی روی جلد خود کشی نیز دارند که محل قرار گرفتن خودکار به حساب می آید. این امکان نیز جز خصوصیات ویژه‌ی یک سررسید اروپایی به حساب می آید . جلد سررسید اروپایی جای مناسبی برای تبلیغات نیز به حساب می آید و عموما سازمان ها در طراحی فانتزی خود برای تبلیغات سازمان خود استفاده می کنند. هر چند که صفحات داخلی سررسید در واقع آستر آن به عنوان جای مناسب و فضای کافی برای تبلیغات به حساب می آید. در نتیجه بهتر است که کمتر از جلد سررسید اروپایی برای تبلیغات استفاده کرد و داخل آن به تبلیغات پرداخته شود تا شیک بودن و لاکچری بودن این سررسید حفظ شود.

هدایای تبلیغاتی و برند سازی

امروزه، تبلیغات یکی از مهم ترین اهرم های موفقیت برای فروش و برندسازی بیشتر سازمان ها و ادارات محسوب می شود. همانطور که در پاراگراف پیشین گفتیم هدیای تبلیغاتی مانند تقویم ۱۴۰۳ ، انواع سررسید و …  نیز از موثرترین روش های تبلیغات می باشد و ابزاری بسیار کارآمد جهت برندینگ و بازدهی فروش بیشتر سازمان می شود. هدایای تبلیغاتی کاربردهای مختلفی نیز دارند و هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. و عموما از هدایای تبلیغاتی برای تقدیر و تشکر از کارمندان، مخاطبان، مشتریان، مراجعان و … استفاده می شود. عموما محصولات تبلیغاتی ارتباط ویژه ای را با مخاطب خود می سازد و در واقع به وسیله ای ابزاری تبدیل می شود که مخاطب متداوم به آن نیاز پیدا کند. و در واقع همین نکته‌ی محصولات تبلیغاتی موجب می شود که این محصولات بهترین هدایای تبلیغاتی باشند و یکی از تاثیرگذارترین روش ها برای برند سازی. چرا که این هدایای تبلیغاتی به خانه مخاطب رفته و روی آن محصولات لوگو، نشانه و اطلاعات سازمان قرار دارد، در نتیجه با تکرار لوگو و اسم برند همیشه آن سازمان را به یاد می آورد.  یکی از پر استفاده ترین و مهم ترین هدایای تبلیغاتی که بین مخاطبان نیز بسیار محبوب است و مورد استفاده قرار می گیرد سررسید یا سالنامه‌ی تبلیغاتی می باشد.

 

تاثیر سررسید اروپایی در تبلیغات کسب و کارها

کاربرد سررسید اروپایی در تبلیغات بسیار قابل توجه است. سررسید اروپایی به این خاطر که مخاطب متداوم از آن استفاده می کند  و همیشه در دید مخاطب قرار دارد بسیار ابزاری کارآمد در تبلیغات کسب و کارها محسوب می شود. در این دهه اخیر استفاده از سررسید به عنوان یکی از مهم ترین اهرم های تبلیغات بسیار مرسوم بوده است و مورد استقبال مخاطبان نیز قرار گرفته است. احساس خوشایندی که این محصول برای مخاطب ایجاد می کند و نفوذی که سررسید تبلیغاتی برای سازمان به وجود می آورد موجب آن شده است که سازمان ها بسیار به این سررسید توجه کنند و از آن به عنوان هدیه ای تاثیرگذار استفاده کنند. هم چنین این سررسید ها را می توانید به عنوان یکی از آیتم های ست مدیریتی در نظر بگیرید و یک پک هدیه ی خاص را ارائه دهید.

هزینه سررسید اروپایی

شرکت ها و سازمان های بزرگ برای تبلیغات خود استراتژی و برنامه های مختلفی را تهیه می کنند. یکی از مهم ترین موضوعات در استراتژی تبلیغات، هزینه ای است که برنامه تبلیغاتی مدنظر برای سازمان ایجاد می کند. سازمان ها و شرکت ها عموما دنبال استراتژی ای هستند که با کمترین هزینه بهترین بازخورد را برای برند سازی و تبلیغات خود به دست بیاورند. و هدایای تبلیغاتی این ویژگی را دارند که با هزینه‌ای مناسب بهترین بازدهی را ایجاد کنند. برای این مساله به سادگی می توان تفاوت در نظر گرفتن هدیه تبلیغاتی مانند سررسید اروپایی را در مقابل تبلیغات محیطی و مخصوصا بیلبورد در نظر گرفت. تبلیغات روی هر بیلبورد هزینه بسیار بالایی را برای سازمان ایجاد می کند. و قطعا در زمان محدود باید مجموعه ای از بیلبوردها را اجاره کرد تا بازدهی مناسبی داشته باشد. اما سررسید اروپایی به مخاطب های گسترده ای هدیه داده می شود و برای زمان طولانی کنار مخاطب  و مشتری باقی خواهد ماند و تازه بیشتر از یک بیلبورد، نگاه ، ذهن و احساس مخاطب را درگیر خواهد کرد. در حالی که این دو نوع استراتژی مختلف تبلیغاتی هزینه های بسیار متفاوتی را از سازمان دریافت می کنند. هزینه سررسید اروپایی نسبت به باقی سررسیدها و سالنامه ها معقول تر است و در عین حال کلاس و شیک بودن یک هدیه تبلیغاتی خاص  را نیز دارد. در نتیجه به خاطر همین مساله یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی محسوب می شود.

تاثیر سررسید اروپایی روی مخاطب

کاربرد سررسید اروپایی در تبلیغات بسیار زیاد است. بیشتر افرادی که سررسید اروپایی را به عنوان هدیه‌ی تبلیغاتی خاص دریافت می کنند تا زمان خیلی زیادی نام برند مورد نظر را به یاد می آورند. در کل هدایای تبلیغاتی قدرت ماندگاری بالایی در ذهن دارند. در تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده است که افراد هدایای تبلیغاتی را حداقل از شش ماه تا چهار سال نگه داری می کنند. سررسید اروپایی بسیار برای افراد کاربرد دارد. اگر با استراتژی مشخصی  طراحی و سفارش داده بشود و به دست مخاطب مورد نظر برسد مطمئنا هیچ وقت نادیده گرفته نمی شود و در طول سال توسط مخاطب خود مصرف می شود.

شیک و خوش دست بودن سررسید اروپایی

از دلایل دیگری که کاربرد سررسید اروپایی در تبلیغات را نشان  می دهد می توان به این گزینه اشاره کرد که سررسید اروپایی بسیار خوش دست، زیبا و شیک محسوب می شود. اگر سازمان ها و شرکت ها در طراحی این محصول تبلیغاتی خلاقیت و ابتکار به خرج داده و و جسور باشند سررسید اروپایی جذاب و خاصی را برای مخاطب  طراحی کرده و او را نسبت به برند خوشبین تر می کنند. با توجه به این مساله که عموما سررسیدهای اروپایی به صورت فانتزی طراحی می شوند، دست طراح را برای طراحی های خلاقانه بسیار باز می گذارند. با توجه به انبوه سررسید و سالنامه هایی که هر ساله تولید می شوند برای جلب توجه و تاثیر گذاری بیشتر در تبلیغات حتما باید به این نکته توجه داشت که در چنین بازار رقابتی خلاقیت و ابتکار نقش پر رنگی خواهد داشت. البته که این خلاقیت و ابتکار باید با توجه به هدفمندی و استراتژی مشخص مربوط به سازمان انجام شود تا تاثیر خود را روی مخاطب بگذارد.

نتیجه گیری

سررسید اروپایی یکی از بهترین محصولات تبلیغاتی برای سازمان ها و ادارات در جهت تبلیغات می باشد. مردم دوست دارند هر روز از سررسیدها استفاده کنند و در نتیجه به خاطر این امکان سررسید، عموما تبلیغات از طریق خرید سررسید بسیار تاثیر گذار خواهد بود. مخصوصا سررسید اروپایی که با توجه به توضیحاتی که در قسمت های قبل داده شد جز سبک ترین و خوش دست ترین و در عین حال شیک و لاکچری بودن در بین سررسیدها و سالنامه ها محسوب می شود و بسیار در تبلیغات کسب و کارها تاثیر گذار است. حال که کاربرد سررسید اروپایی در تبلیغات گفته شد در نهایت تمام این مسائل با توجه به فاکتورها و دلایل بسیار زیادی شدنی است که یکی از آن ها شناخت نیاز و سلیقه‌ی مشتری است بدون توجه به این موضوع تاثیر گذاری تمام استراتژی های تبلیغاتی از بین خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *