انواع سررسید و چاپ سررسید اختصاصی 

سررسید اروپایی

سررسید یا سالنامه کتاب یا جدولی است حاوی یک تقویم سال ، همراه با اطلاعاتی که به صورت پیوست در ابتدا یا انتهای سررسید قرار میگیرد. به بیان دیگر سررسید یا سالنامه همان دفترچه یادداشت روزانه است که هر صفحه از آن دارای تاریخ می باشد . سالنامه می‌تواند شامل فهرست مناسبت‌هایی باشد که بنا به تصمیماتی اتخاذ شده‌اند تا یاد و خاطرهٔ حوادث، اتفاقات یا انسان‌های نام‌آور را زنده نگه‌دارند در واقع در سررسید به حقایق مختلف در مورد دستاوردهای گذشته و حال اشاره شده است.

سررسید اختصاصی چیست

سررسید اختصاصی همانطور که از نام آن پیداست به صورت کاملاً اختصاصی تولید شده و جزء تولیدات معمولی نیست.
فرآیند اختصاصی سازی می تواند شامل انتخاب قطع دلخواه، انتخاب جلد با متریال مورد نظر، نوع کاغذ داخلی، نوع صحافی و حتی ربان و آستربدرقه با طرح و جزئیات دلخواه باشد.
به خاطر کاربردی بودن سررسید و عمر طولانی آن (حداقل یکسال ) می تواند به عنوان یک محصول تبلیغاتی بسیار سودمند مورد استفاده قرار گیرید . سررسید را می توان بر اساس سررسیدعمومی یا سررسید اختصاصی بودن آن، اطلاعات صفحات داخلی، نوع جلد، نوع صحافی و حتی سایز سررسید طبقه بندی کرد.

سررسید اختصاصی

سررسید ارزان تبلیغاتی

سررسید ارزان تبلیغاتی یکی از هدایای تبلیغاتی مهم به شمار می رود که اغلب در سال جدید و به عنوان هدیه به کارمندان و مشتریان و یا مخاطبان خود میدهیم. چاپ اختصاصی سررسید در هر سال به منظور داشتن سررسیدی اختصاصی با چاپ عکس و لوگو در آن انجام می شود و اینکار عموما باید 3 ماه تا شروع سال جدید مانده انجام شود. مثلا برای چاپ اختصاصی سررسید سال ۱۴۰۰باید دی ماه ۹۹ اقدام به چاپ سررسید کرده تا در صف شلوغی نزدیک سال جدید قرار نگیرید. قیمت سررسید هم نسبت به جنس و متریال و نوع چاپ روی سررسید تعیین می شود و اگر چاپ بصورت اختصاصی باشد قیمت بالاتر ، اگر سررسید بصورت طلاکوب و چاپ روی جلد آن انجام شود خرید سررسید ارزانتر میشود.
سالنامه ها هر سال با تغییرات زیادی نسبت به سال قبل خود طراحی و چاپ می شوند. بماند اینکه هر سال به علت گرانتر شدن قیمت‌ها و کم شدن متریال مرغوب، تولید کنندگان کمتر به فکر چاپ و تولید سررسید‌های زرق و برق دار میکنند و همه تلاش خود را میکنند که سررسید برای مشتری قیمت کمتری داشته باشد.
در کنار سررسید ها، تقویم رومیزی وتقویم دیواری هم فروش خود را دارند و همانند سررسیدها بصورت اختصاصی و عمومی چاپ می شوند. با این تفاوت که برای سررسید ها از لت برای چاپ اختصاصی آن استفاده شده و تقویم ها باید بصورت اختصاصی، همه صفحاتش چاپ شود. از چاپ طلاکوب میتوان برای چاپ سررسید تبلیغاتی یا تقویم در تعداد کم استفاده کرد و آنها را به صورت طلاکوب برای مشتریان خاص کرد.

چاپ سررسید عمومی و اختصاصی چه فرقی باهم دارند

چاپ سررسید اختصاصی به این صورت است که تعداد سررسید، جنس کاغذ، جنس جلد، تعداد صفحات سررسید، ابعاد سررسید و تمامی عناصر ساخت و تولید سررسید  طبق سفارش مشتری قابل اجرا میباشد.
چاپ سررسید عمومی اما متفاوت است به این صورت که تعداد زیادی سررسید به صورت یک شکل چاپ میگردد و  فقط قابلیت تغییر جلد از طریق چاپ به صورت چاپ داغکوب و یا چاپ طلاکوب و موارد دیگر از قبیل استفاده از پلاک جلد سررسید انجام میگیرد.

چاپ طلاکوب چه نوع چاپی است

نوعی چاپ داغی محسوب می شود با این تفاوت که در چاپ طلاکوب از رنگ های مختلف استفاده می شود. همان طور که در چاپ داغی انتخاب قلم اهمیت بالایی دارد در چاپ طلاکوب هم قلم ریز باعث کاهش کیفیت و وضوح طرح روی جلد می شود البته استفاده از قلم یا تصاویری که فضای بیشتری را برای پر شدن توسط لایه های رنگی دارند نیز مناسب نمی باشند چرا که ممکن است تراکم لایه های رنگی در قسمت هایی از طرح کم شود.بر خلاف چاپ داغی که تنها درسررسیدهای اختصاصی چرم کاربرد دارد از چاپ طلاکوب می توان در سررسید اختصاصی باسلفون،سررسید اختصاصی با جلدچرم و سالنامه اختصاصی با جلد ترمو استفاده کرد. در چاپ طلاکوب مانند چاپ داغی ابتدا کلیشه ی هر طرح آماده شده و بر روی جلد سررسید حک می شود سپس توسط لایه های رنگی برجستگی ها و فرورفتگی های ایجاد شده پر می شوند.

در این حالت، نام، لوگو و اطلاعاتی که مورد تایید سفارش دهنده سالنامه اختصاصی است، بر روی جلد سررسید هایی که از قبل از آماده شده اند (سررسید عمومی) چاپ می شوند.برای چاپ روی جلد راه های متفاوتی وجود دارد. رایجترین آنها چاپ داغی، طلاکوب، سیلک است که استفاده از هر کدام به نوع جلد سررسید انتخاب شده وابسته است.

چاپ ترام چه نوع چاپی است

لت صفحات رنگی داخل سررسید است که معمولا در اول یا آخر سررسید قرار می گیرد.لت ها از گلاسه تهیه می شوند و گرماژ بالاتری نسبت به دیگر صفحات داخلی سررسید دارند که برای معرفی کامل خدمات و محصولات، سابقه فعالیت و … استفاده از لت بهترین گزینه است.

طراحی و چاپ سررسید اختصاصی چگونه صورت میگیرد

هرساله شرکتها ،موسسات،ارگان ها و سازمان های مختلف از این موقعیت استفاده کرده و با چاپ سررسید اختصاصی از یک تبلیغات موثر بهره می برند. استفاده از سررسید در طول یک سال، تاثیر بیشتری در فرآیند تبلیغ کالا خواهد داشت. به روش های گوناگونی می توان سررسید را به شکل اختصاصی چاپ کرد که از آن جمله می توان چاپ روی جلد، چاپ ترام، چاپ لت، طراحی جلد اختصاصی را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.