تقویم محتوایی چیست؟+اهمیت آن در رشد کسب و کارها

تقویم محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی یکی از مهمترین چیزهایی است که امروزه در کسب و کار های مدرن اتفاق افتاده و برای درست انجام دادن آن، شما باید به طور منظم محتوایی متناسب با کسب و کارتان منتشر کنید و باید اطمینان داشته باشید که محتوای کافی برای هدف خود تولید کرده اید. با داشتن یک برنامه منظم میتوانید به سادگی منابع تولید و تبلیغ محتوای خود را مدیریت کنید و در شرایط متفاوت بهتر تصمیم بگیرید. شما برای برنامه ریزی به یک تقویم محتوا احتیاج دارید،که به شما کمک کند محتوای بیشتر و با کیفیت تری تولید کنید و شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه و اهداف مورد نظرتان یاری دهد.

در حوزه دیجیتال مارکتینگ باید با مفاهیم و اصطلاحات زیادی آشنا باشید. اگر میخواهید یک تولید کننده محتوا ، گرداننده سایت ، مدیریت وبلاگ یا در کل یک فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ باشید بهتر است به صورت حرفه ای به آموزش و آشنایی با مفاهیم و اصول کاربردی در این زمینه اقدام کنید. یکی از کاربردی ترین اصول در حوزه دیجیتال این است که تقویم محتوایی چیست و اهمیت آن در رسد کسب و کار شما چگونه است؟ که در این مقاله قصد داریم به تفصیل به آن اشاره کنیم. هرآن‌چه که باید در رابطه با تقویم محتوایی و آنٰ‌چه که باید یک محتوا شامل آن باشد بدانید در این مقاله برای شما آورده شده است.

 

تقویم محتوایی چیست ؟

تقویم محتوایی یک تقویم ساده است که تمام محتواها و مطالبی که قصد انتشار آن ها را دارید،همراه با زمان انتشار هر کدام از آن ها در آن درج شده است و جزئیات و طبقه بندی محتوا را در بر می گیرد و باعث می شود تیم بازاریابی برای همه ی فعالیت های خود برنامه ریزی کند. این تقویم به شما کمک می کند که برای تولید محتوا در ماه های آینده هم برنامه ریزی کنید.

استفاده از تقویم رومیزی این امکان را می دهد که ایده های بازاریابی خود را یک جا جمع آوری کرده و به شما کمک می کند که محتوای انتخابی تان را در حوزه موضوعات مورد نظرتان سازمان دهی کنید. تقویم محتوا یکی از بهترین ابزار ها برای نظم دادن به بازاریابی می باشد که به منزله ی یک راهنمای مطمئن برای رسیدن به اهداف کسب و کار است.

تقویم محتوایی که در ادبیات استراتژی محتوا از آن با اصطلاحات  Content Calendar و Editorial Calendar  هم نام برده می‌شود، از جمله ابزارهای کلیدی در تولید محتوا محسوب می‌شود. باید بگوییم تقویم تولید محتوا درواقع یک جدول برنامه‌ریزی روزانه برای تولیدکنندگان محتوا است.

این جدول برنامه‌ریزی دارای فیلدهای مختلفی است که به شما کمک می‌کند برنامۀ دقیق روزانه برای تولید محتوا در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و مطابق با آن برنامه پیش بروید. تقویم تولید محتوا به‌گونه‌ای طراحی شده است که شما را در یک رقابت هیجان‌انگیز با خودتان قرار می‌دهد و از طریق جدول‌ها و نمودارهای مختلف، امکان اندازه‌گیری میزان پایبندی شما به برنامه‌ریزی انجام‌شده وجود دارد؛ با این کار شما می‌توانید وضعیت عملکرد خودتان یا تیم تولید محتوای خود را ارزیابی کنید.

تقویم محتوایی که در زبان انگلیسی به نام content calendarشناخته می شود، یک تقویم زیردستی ساده است که در زمان بندی و برنامه ریزی به تیم مارکتینگ و بخش تولید محتوا کمک میکند تا در همه فعالیت های خود از جمله  پست های بلاگ ،پست های شبکه های اجتماعی و کمپین های محتوایی بتوانند به نحو احسنت عمل نمایند؛ تقویم محتوایی یکی از مهمترین وبهترین ابزار ها برای نظم بخشیدن به استراتژی بازاریابی محتواست. این تقویم به نوعی یک نقشه راهی است که با استفاده از آن میتوان مطمئن شد کار ها در مسیر درست خود برای رسیدن به اهداف کسب و کار و دستیابی به مخاطبان هدف قرار دارند و کانال های مختلف محتوا عملکرد مناسبی دارند.

تقویم محتوا، مدیر برنامه قدرتمند شما

ابتدا اجازه دهید تا تعریف مختصری از یک تقویم برنامه ریزی داشته باشیم در ابتدا اینکه تقویم محتوایی چیست می توان به عنوان اهرمی قدرتمند برای پیش‌برد منظم و دقیق برنامه ها و همچنین ابزاری برای برنامه ریزی، که تمام جزئیات مربوط به انجام امور را شامل می شود نام برد.

در یک جمع بندی کلی می‌توان گفت که شما در تقویم محتوایی خود مشخص می کنید چه چیزی در چه وقتی و در کجا قرار بگیرد.

شروع برنامه ریزی با تقویم محتوایی

اینکه از صفر شروع کرده و یک تقویم محتوایی را طراحی و تولید کنید می‌تواند از آن وظیفه‌هایی باشد که در آغاز کار بسیار پیچیده به نظر بیاید، اما، اگر رویکردی نظام‌مند داشته باشید و بتوانید از ایده های دیگران در تدوین یک تقویم تولید محتوا استفاده کنید، تولید یک برنامه زمانی تولید محتوا چندان هم دشوار نخواهد بود فقط کافی است که در این زمینه اطلاعات درستی داشته باشید.

اصلا فرقی نمیکند که شما در کدام حوزه از دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید ، میتوان گفت “یک تقویم (جدول) تولید محتوا همچون یک نقشه راه برای تولید محتوا می باشد”، بنابراین ایجاد یک پرسونای مخاطب و شناخت دقیق مشتریان به شما این امکان را می دهد تا بدانید آن ها به دنبال چه چیزهایی هستند و راه حل های خود را چگونه می توانید بهتر در دید آن ها قرار دهید. در عین حال مطالعه و ممیزی محتوا به شما فرصت بررسی محتواهای بالقوه را می دهد تا ببینید کدام محتواها در ایجاد مشارکت و جذب مخاطبان، بهتر عمل می کنند.

برنامه ریزی در تقویم محتوایی چیست؟

اولین و مهمترین دلیل استفاده از تقویم محتوایی چیست ؟ این است که بازاریابی محتوا به یک برنامه ریزی اصولی نیاز دارد، که ابتدا مشخص کند مشتری به چه چیزی نیاز دارد و محتوا بر اساس نیاز مشتری تولید شود. بنابراین یک هدف استراتژیک مطرح است که بدون برنامه رسیدن به آن ممکن نیست. با استفاده از تقویم محتوا می توانید به سادگی برنامه ریزی کنید و در زمان و انرژی شما صرفه جویی می شود.

تاریخ های مهم فراموش نمی شوند

یکی از موارد مهمی که باید در تقویم یا سررسید وجود داشته باشد تاریخ های مهم و کلیدی است که باعث می شود زمان لازم برای برنامه ریزی و تولید محتوا را بدانید. در واقع به کمک تقویم محتوا شما از زمان انتشار مقالات یا هر امر محتوایی دیگری غافل نخواهید شد. که البته این زمانبندی در مقالات باعث تولید محتوا منظم خواهد شد که این خود اتفاقی عالی در استراتژی تولید محتوا شما خواهد بود.

به هماهنگی بین اعضا کمک می کند

وجود برنامه ریزی می تواند باعث هماهنگ شدن اعضای تیم و مسئولیت پذیری بیشتر آن ها شود. همچنین رضایت اعضای تیم را بدنبال دارد و سبب ارتباط بهتر میان اعضای تیم می شود. اگر بخواهم برای شما مثالی بزنم باید بگویم در یکی از پروژه های ما در یک وبسایت ایرانی بسیار محبوب در یک حوزه ما نیاز به تولید محتوا منظم در اسکیل بسیار زیاد داشتیم.  فکر کنید تولید محتوای ۱۰ مقاله حداقل ۲۰۰۰ کلمه ای در روز و این می توانست فاجعه به بار بیاورد.  ولی با تنظیم یک تقویم محتوا فکر شده ما توانستیم ارتباط بین اعضا را به راحتی حفظ و نگهداری کنیم تا جایی که هر کس وظیفه خود را می دانست و سر زمان مناسب اقدام به انجام کار خود می کرد.

مدیریت آسانتر منابع تولید محتوا

با پاسخ این سوال که تقویم محتوایی چیست کاملا آشنا شدید اکنون با استفاده از این تقویم می توانید به سادگی بر تولید محتوا و نحوه انتشار و تبلیغ آن مدیریت داشته باشید. شاید بگویید بدون تقویم رومیزی یادداشتی هم می توان این کار را کرد اما باید بگویم شاید بشود اما مطمئن باشید زمانی که بدون نظم پیش بروید یک جا مدیریت محتوای خود را از دست می دهید زیرا تاریخ ها و موضوعات با یکدیگر قاطی شده و دچار سردرگمی در تولید محتوا خواهید شد.

بهینه سازی محتوا

برنامه ریزی می تواند به بهبود ایده پردازی و بهینه سازی محتوا کمک کند. تقویم محتوا به شما این امکان را می دهد که تمام ایده های خود را به صورت مرتب و سازمان دهی شده در یک جا مشاهده کنید و از آن استفاده کنید. در نتیجه بهبود وضعیت آپدیت ها و بهینه سازی های محتوایی خود را هم می توانید ببینید به آنها سامان بدهید. در نتیجه می بینید که در مدت زمان کم موفق به رتبه گرفتن در نتایج گوگل خواهید کرد.

جلوگیری از انتشار محتوای تکراری

با داشتن تقویم رومیزی اختصاصی توانید به محتوای خود نظم ببخشید و با لیست کردن محتوا از انتشار محتوای تکراری و تصادفی جلوگیری می کنید که این امر باعث حفظ مخاطبین تان می شود.  در واقع یک تقویم محتوا هوشمند می تواند جلوی یکی از بزرگترین اشتباهات شما را بگیرد که همین انتشار مطلب تکراری است  که باید گفت اگر این اتفاق بیافتد شما صفحات داپلیکیت به وجود آورده اید که باعث افت رنک شما خواهد شد.

شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص انواع سررسید تبلیغاتی و ست هدیه مدیریتی با کارشناسان ما از طریق شماره های تماس موجود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *