دقیق ترین تقویم جهان را بشناسید + تاریخچه و جدول ماه ها

دقیق ترین تقویم جهان

دقیق ترین تقویم جهان، تقویم شمسی یا جلالی است. جالب است بدانید این تقویم کمترین خطا را نسبت به دیگر تقویم ها دارد. تقویمی که توسط خیام نیشابوری و دیگر ستاره شناسان آن زمان تنظیم شده است و با اعتدال بهاری آغاز می شود. در این مقاله جوپنزا قصد داریم به تاریخچه و میزان دقت این تقویم بپردازیم.

 

از جدیدترین کالکشن تقویم رومیزی جوپنزا دیدن نمایید.

 

دقیق ترین تقویم جهان، تقویم شمسی ایرانیان

گاهشماری یزدگردی تا پیش از آغاز دوره اسلامی استفاده می شده است. در این گاهشمار سال با تغییر سلطنت و پادشاهی تغییر می کرده و دوره جدید آغاز می شد. در واقع، هنوز در برخی از کشورها این مسئله رواج دارد. برای مثال در ژاپن با تغییر امپراطوری، سال جدیدی آغاز می شود. اما این نوع تقویم ضعف هایی دارد که باعث می شود به کار برده نشوند. پس از ورود اسلام به ایران، کشاورزان و دریانوردان از تقویم های ژولین و قمری استفاده می کردند که آنها نیز ضعف هایی داشتند.

تقویم شمسی در بین سال های 465 تا 485 هجری قمری به دستور ملکشاه سلجوقی شکل گرفت. تقویم جلالی یا شمسی توسط عمر خیام نیشابوری و گروهی از منجمان و ستاره شناسان شکل گرفت. خیام در آن زمان هنوز 30 سالش نشده بود، ولی شهرت علمی او باعث شد تا برای این کار انتخاب گردد.

 

دقت تقویم ها و برتری تقویم شمسی

آیا دقیق ترین تقویم جهان وجود دارد؟ پاسخ منفی است. هیچ یک از سیستم های تقویمی که در حال حاضر در سراسر جهان استفاده می شوند، طول یک سال را به طور کامل نشان نمی دهند. با این حال، تقویم شمسی در میان آنها از کمترین خطا برخوردار است.

 

تقویمطول سالدرصد خطا
تقویم شمسی / ایرانی365.2421986 روزکمتر از 1 ثانیه در سال (1 روز در 110000 سال)
تقویم قمری365.242222 روز2 ثانیه در سال (1 روز در 31250 سال)
تقویم اصلاح شده ژولین365.242222 روز2 ثانیه / سال (1 روز در 31250 سال)
گاهشمار مایا365.242036 روز13 ثانیه در سال (1 روز در 6500 سال)
تقویم میلادی365.2425 روز27 ثانیه در سال (1 روز در 3236 سال)
گاه‌شماری قبطی365.25  روز11 دقیقه در سال (1 روز در 128 سال)

 

ارتباط دقیق ترین تقویم جهان با اعتدال بهاری

دقیق ترین تقویم جهان، همان طور که در جدول نیز مشاهده کردید، با توجه به درصد خطا، تقویم شمسی است چراکه براساس حرکت زمین به دور خورشید تنظیم شده است. برخلاف تقویم میلادی که از مجموعه ای از قوانین از پیش تعیین شده پیروی می کند تا بتواند با حرکت زمین خود را هماهنگ کند، تقویم هجری شمسی براساس مشاهدات نجومی ایجاد شده است. سال در نیمه شب نزدیک ترین روز به اعتدال بهاری آغاز می شود. گرده زدن تقویم هجری شمسی به فصول نجومی، باعث شده این تقویم دقیق تر از تقویم میلادی باشد.

 

دقیق ترین تقویم دنیا

 

سال اول هجری شمسی کی بوده است؟

شمارش سال هجری شمسی به عنوان دقیق ترین تقویم جهان ،  با هجرت پیامبر مسلمانان شروع شده است امّا سیستم تقویم شمسی هیچ ارتباطی با تقویم قمری و دیگر تقویم ها ندارد. شمارش سال ها در تقویم هجری شمسی و تقویم قمری متفاوت هستند. به عنوان مثال، 1 ژانویه 2023 در تقویم هجری شمسی در سال 1401 بوده اما در تقویم هجری معادل با سال 1444 است.

 

چه زمانی تقویم شمسی به رسمیت شناخته شد؟

تقویم هجری شمسی ، دقیق ترین تقویم جهان ، از سال 1925 میلادی به عنوان تقویم رسمی ایران و در سال 1957 در افغانستان ثبت شد. قدیمی ترین اشکال محاسبه زمان در ایران به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد. اشاره کردیم که پیش از تقویم شمسی، از گاهشمار یزدگردی استفاده می کرده اند، اما این تنها تقویم آن زمان نبوده است. گاه شمار اوستایی نو نیز به کار برده می شد که دقت آن نیز به دلیل سال های کبیسه مشکل داشت با این حال، هنوز از نام های مشابه ای با این گاهشمار در تقویم شمسی استفاده می کنیم.

 

اوستاییپهلویفارسی امروزی
فْرَوَشیفْرَوَهْرفروردین
اَشا-وَهیشتَارتَ-وَهیشتَاردیبهشت
هَئوروَتاتخرداتخرداد
تیشْتْریهتیشْتَرتیر
اَمِرِتاتاَمُرداتآمرداد
خْشَتْرَ-وَئیریهشَتْریوَرشهریور
میثْرَمهر-میتْرْمهر
اَپَمآبانآبان
آتَر-آثْرْاتورآذر
دَثوشدئودی
وُهومَنهوهمنبهمن
سْپِنتَ آرمَئی‌تیسِپَندارمَتاسفند

 

فصل ها و ماه های تقویم جلالی

تقویم ایرانی یا جلالی، دقیق ترین تقویم جهان ، دارای بهار و تابستانی 93 روزه، پاییزی 90 روزه و زمستانی 89 روزه است. به همین دلیل، فصل عرفی که با برگزار مراسم نوروز آغاز می شود با فصل حقیقی هماهنگی دارد. طول شش ماه اول 31 روز و از مهر تا بهمن ماه های 30 روزه می شوند. ماه آخر با توجه به سال کبیسه ممکنه است 29 یا 30 روز باشد. فروردین اولین ماه سال است که آغاز اعتدال بهاری به اولین روز آن نزدیک است. دلیل آنکه هر سال ساعت آغاز سال جدید تغییر می کند، به این خاطر است که این ساعت طبق محاسبات ریاضی و ستاره شناسی مشخص می شود.

 

سخن پایانی

دقیق ترین تقویم جهان توسط دانشمند و ستاره شناس ایرانی شکل گرفته است. بدون در نظر گرفتن مسائل عرفی و مذهبی، این تقویم با توجه به حرکت ستارگان و چرخش زمین به دور خورشید طبق محاسبات ریاضی دقیق ایجاد شده است. با وجود آنکه دقتش از تقویم میلادی بیشتر است، اما هنوز به ثبت جهانی نرسیده و تنها در کشور ما ایران و چند کشور همسایه استفاده می شود. امیدواریم در این مقاله از وبسایت سررسید جوپنزا به ارزش تقویمی که استفاده می کنیم، پی برده باشید.

 

سوالات متداول

۱. درصد خطای تقویم شمسی ، دقیق ترین تقویم جهان، چقدر است؟

کمتر از 1 ثانیه در سال یا 1 روز در 110000 سال است.

۲. تقویم جلالی یا شمسی توسط چه کسی ایجاد شد؟

توسط عمر خیام نیشابوری و گروهی از منجمان آن زمان این تقویم شکل گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *