با اهمیت انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید آشنا شوید ! + نکات مهم

انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید

انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید کمک می کند تا در خاطر مخاطبان باقی بمانید. در زمان خرید سررسید کاربران همواره به سمت رنگ های خاصی جذب می شوند. همچنین، ترکیب رنگ هایی که با یکدیگر هارمونی دارند، نظرها را بیشتر به خود جلب می کند. اگر قصد دارید تا برندسازی و بازاریابی خود را به صورت حرفه ای انجام دهید، باید به روانشناسی رنگ ها توجه کنید. در این مقاله جوپنزا سعی داریم تا شما را به تاثیر رنگ و نکات مهم در انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی سررسید ، آشنا کنیم.

 

چرخه رنگ و انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید

سررسیدها وسایلی کاربردی هستند. آنها را می توان به عنوان یک تبلیغ موثر به شمار آورد، چرا که در طول سال در دسترس افراد خواهد بود. توجه و انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید باعث می شود تا افراد نسبت به خرید آنها ترغیب شوند. رنگ هایی که در بازاریابی و برندسازی خود استفاده می کنید، مهم و اساسی هستند. به این معنی که نباید انتخاب رنگ را آسان و ساده تصور کنید. در عوض، باید به حالتی استراتژیک آنها را انتخاب کنید. چگونه؟ نکته کلیدی درک روانشناسی رنگ و استفاده از تئوری آن به نفع خودتان است.

 

روانشناسی رنگ و تاثیر آن در طراحی سررسید

روانشناسی رنگ یک تئوری و نظریه ای است که به تاثیر رنگ ها بر حالت فیزیکی و احساسی افراد می پردازد. البته، میزان و شدت آن متفاوت است. برای مثال، رنگ آبی باعث ایجاد آرامش می شود. اما شدت آن مشخص می کند که آیا رنگ آبی حالتی آرام است یا رو به افسردگی می رود. از طرفی قرمز باعث عصبانیت می شود یا حالتی فعال و پرانرژی در افراد ایجاد می کند. مطالعات پزشکی نشان داده است که رنگ قرمز با افزایش فشار خون و رنگ آبی با کاهش آن در ارتباط هستند.

رنگ می تواند تاثیر زیادی بر روحیه افراد بگذارد. توجه به چرخه رنگ کمک می کند تا شما رنگ هایی که با یکدیگر در هارمونی و ارتباط هستند را انتخاب کنید. اما انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید را از کجا شروع کنیم؟ ابتدا اجازه دهید تا به ملزومات روانشناسی رنگ بپردازیم.

 

۱. در انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید ملزومات روانشناسی رنگ را بیاموزید

آشنایی با اصول اولیه کمک می کند تا راه برای طراحی هموارتر گردد. برای طراحی سررسید به احساس و حالتی که هر رنگ ایجاد می کند، توجه داشته باشید:

 • قرمز: هیجان، اشتیاق، خشم، خطر، اقدام، قدرت، اضطراب.
 • نارنجی: دوستی، خلاقیت، گرمی، اشتیاق، بازیگوشی.
 • زرد: شادی، خوش بینی، هشدار، شادی، اصالت، اشتیاق.
 • سبز: جوانی، نشاط، طبیعت، رشد، سلامت، ثبات.
 • آبی: آرامش، ثبات، عمق، اعتماد.
 • بنفش: سلطنتی، تجمل، عاشقانه، درون نگری، آرامش.
 • صورتی: خلاقیت، اشتیاق، دلسوزی، زوال، سرکوب.
 • سفید: پاکی، سادگی، معصومیت، خالی، فاصله، اخطار.
 • سیاه: امنیت، قدرت، مجلل، ترس، فشار.

توجه کنید که چگونه برخی از رنگ ها همپوشانی دارند. شما برای هر احساس فقط به یک رنگ محدود نیستید.

 

انتخاب رنگ سررسید

 

۲. در انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید از برندهای دیگر الهام بگیرید

اغلب سررسیدها و تقویم های رومیزی رنگ های تیره دارند. چرا که این دست از رنگ ها دیرتر کثیف می شوند. اما باید به اصل تفاوت نیز توجه کنیم. برای مثال، اپلیکیشن اسنپ چت را تصور کنید. زمانی که این اپلیکیشن شروع به کار کرد، اکثر اپلیکیشن های مشابه از رنگ آبی استفاده می کردند. اسنپ چت با انتخاب رنگ زرد متمایز جلوه کرد. همین مسئله را می توان برای سررسید ها متصور شد. یک رنگ گرم و شاد مانند زرد یا نارنجی در میان جمعی از رنگ های تیره، تمایز ایجاد می کند.

 

۳.  رنگ های سررسید را با برند خود هماهنگ کنید

مخاطبان شما رنگ و تاثیر احساسی آن را بیشتر به خاطر می سپارند. در نتیجه برای انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید از رنگ های آشنای مخاطبان خود استفاده کنید. اگر لوگوی شما از رنگ صورتی و نارنجی تشکیل شده، آن را در طراحی سررسید خود به کار گیرید. حفظ رنگ باعث می شود تا خاطر افراد باقی بمانید.

 

۴.  یک پالت رنگی انتخاب کنید

با توجه به چرخه رنگ یک پالت ایجاد کنید. بهتر است در انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید از یک پالت مشخص استفاده کنید. برای این کار بهتر است با طراحان در ارتباط باشید تا بهترین پالت را انتخاب کنید. چند پالت متداول را برای شما در زیر آورده ایم:

 • آنالوگ: رنگ ها در کنار یکدیگر در چرخه رنگ قرار گرفته اند.
 • مکمل: رنگ های متضاد که کنتراست بالایی ایجاد می کنند.
 • تک رنگ: سایه ها یا تن های مختلفی از همان رنگ اصلی هستند.

برای الهام گرفتن و ایجاد پالت می توانید نمونه کارهای جوپنزا برای طراحی انواع سررسید رومیزی و دیواری را مشاهده کنید. علاوه بر رنگ می توانید ابعاد، فونت و شیوه چیدمان هر سررسید را نیز ببینید. این مسائل در کنار انتخاب رنگ برای طراحی سررسید بسیار مهم هستند.

 

۵. زمینه های فرهنگی در طراحی سررسید را در نظر داشته باشید

درک ما از رنگ یک مسئله جهانی نیست. در واقع، محققان MIT نشان داده اند که کلمات و احساساتی که رنگ برای ما دارد، در تمام دنیا یکسان نیست. در برخی جوامع رنگ ها در سه دسته قرار می گیرند و در برخی دیگر 12 دسته رنگی وجود دارد. در نتیجه زمانی که قصد انتخاب رنگ را دارید، باید توجه کنید که این رنگ در جامعه ایران چه معنایی دارد. برای مثال، رنگ سفید در هند و چین در مراسم عزاداری پوشیده می شود در حالی که در ایران رنگ مشکی برای چنین مراسمی استفاده می شود.

 

سخن پایانی

توجه به روانشناسی رنگ و فرهنگ کمک می کند تا طراحی سررسید شما به عنوان یک روش بازاریابی موفق تر عمل کند. انتخاب رنگ مناسب در طراحی سررسید باعث می شود تا نظر مخاطب جلب گردد. رنگ انتخابی شما بهتر است با لوگو و شعار برند هماهنگی داشته باشد. امیدواریم این مقاله جوپنزا برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که هر سوالی در این زمینه دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

۱. چگونه بهترین رنگ برای طراحی سررسید را انتخاب کنیم؟

به روانشناسی رنگ و تاثیر آن در فرهنگ توجه داشته باشید.

۲. کدام رنگ نظرها را بیشتر به خود جلب می کند؟

رنگ زرد به دلیل انرژی بالایی که دارد اغلب نظر افراد را به خود جلب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *