با انواع تقویم ها آشنا شوید + تاریخچه و توضیح مفید از هر کدام

انواع تقویم

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع تقویم ها بپردازیم. تقویم ها یکی از بهترین ابزارهای روزشمار و برنامه ریزی برای ما هستند‌. هریک از ما در طی زندگی روزمره به نیاز به برنامه ریزی داریم. برنامه ریزی در نظم بخشیدن به زندگی و رسیدن به اهداف بسیار مهم و حیاتی است. درواقع تمامی افراد موفق در سرتاسر دنیا برای هر ساعت و هرروز خود برنامه مشخصی دارند و طبق آن برای رسیدن به هدف برنامه ریزی میکنند. . زندگی امروز همه ما پر از فراز و نشیب و کارهای مختلف است. از کارهای بانکی گرفته تا سایر کارهای داری، شغل، کلاس های مختلف و غیره جز کارهای روزمره هریک از ما هستند و ما نمیتوانیم بدون برنامه ریزی به آن ها رسیدگی کنیم.در همین راستا تقویم های مختلف، سررسید ها و حتی دفترهای پلنر تولید شدند تا به افراد در برنامه ریزی کمک کنند. بنابراین لازم دانستیم در این مقاله به معرفی چند مدل از تقویم ها و کاربرد آن ها بپردازیم. پس با ما باشید:

 

همچنین از جدیدترین انواع تقویم 1403 مجموعه جوپنزا دیدن نمایید.

 

تاریخچه تقویم

حال که میخواهیم با انواع تقویم آشنا شویم لازم است ابتدا با تاریخچه آن نیز آشنا شویم. درواقع تاریخچه پیدایش تقویم به ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح میرسد. تقویم از زمانی وارد زندگی اجتماعی و تاریخی مردم شد که بشر برای کشاورزی به زمان بندی درست نیاز داشت. در همین راستا ابتدا تقویم قمری، سپس تقویم خورشیدی قمری و در نهایت تقویم خورشیدی روی کار آمد. استفاده از تقویم قمری با استفاده از اهله ماه تقریبا به ۳۰۰۰۰ سال میرسد. جالب است بدانید اولین کسانی که از تقویم خورشیدی ۳۶۵ روزه استفاده کرده مصریان بودند. از طرفی اولین کسانی که ماه را ۳۰ روزه تعریف کردند بابلیان بودند‌.

 

تقويم ميلادي

 

انواع تقویم

در این بخش از مقاله انواع تقویم را به شما عزیزان معرفی میکنیم و سپس به تعریف برخی از آن ها میپردازیم:

تقویم میلادی، تقویم هجری قمری، تقویم هچری خورشید، تقویم چینی، تقویم هندو، تقویم کره ای، تقویم بودایی، تقویم حیوانی، تقویم قبطی، تقویم بربری، تقویم عبری، تقویم ارمنی، تقویم کردی، تقویم کردی گرمسیری سلطانی

در این میان لازم است به تعریف برخی از مهمترین آن ها بپردازیم:

  • تقویم میلادی

میتوان گفت تقویم میلادی ریشه مسیحی دارد و در اکثر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و به نوعی تقویم بین المللی محسوب میشود. تقویم میلادی برای اولین بار توسط یک پزشک اهل ناپال به نام آلویسیوس لیلیوس پیشنهاد شد که برگرفته از مبدا میلادی یا همان میلاد مسیح است. در ۲۴ فوریه ۱۵۸۲ تعدیل کبسیه گیری این نوع تقویم توسط پاپ گریگوری سیزدهم پذیرفته شد و از این رو به آن تقویم گریگوری نیز میگویند.

 

  • تقویم چینی

جالب است بدانید که در چین به طوری رسمی از تقویم گریگوری استفاده میشود. اما برای تعطیلات و مراسمات خاص خود از تقویم چینی استفاده میکنند. سیستم تقویم چینی بر پایه تقویم قمری_ خورشیدی است. بر اساس این تقویم شروع ماه را با شروع ماه نو میدانند و بر اساس موقعیت ماه، شروع سال را نیز جشن میگیرند‌

  • تقویم ژاپنی

مردم ژاپن از سال ۱۸۷۳ به بعد را بر اساس تقویم خورشیدی زمان بندی کردند. اما پیش از این سال را تا سال ۷۰۱ میلادی بر اساس دوره فرمانروایی هر امپراطور نامگذاری کرده اند. درواقع آغاز هر فرمانروایی برابر بود با یک دوره جدید از تاریخ این کشور.

 

  • تقویم بودایی

از انواع تقویم میتوان به تقویم بودایی اشاره کرد. تقویم بودایی بر اساس چرخش زمین به دور خورشید یا همان روش سال نجومی تهیه و تنظیم میشود. البته گقتنی است که این نوع تقویم معمولا برای مراسمات خاص و جشنواره ها حائز اهمیت است.

 

  • تقویم ایرانی

ایرانیان در طول تاریخ از تقویم های متفاوتی استفاده کرده اند. از مهم ترین این تقویم ها، تقویم جلالی بوده که به نوعی تقویم رسمی کشور ماست. تقویم جلالی را بر اساس به تخت نشستن ملکشاه در اول بهار تنظیم کرده اند و هر سال ۳۶۵ یا ۳۶۶ رو به طول می انجامد.

 

انواع تقویم هایی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد؟

در این بخش به تقسیم بندی دیگری از انواع تقویم میپردازیم. حال که نوع تقویم و نحوه تقسیم بندی آن در هر کشور مشخص است لازم است که مردم آن کشور به طور روزمره برنامه خود را بر اساس آن تنظیم‌کنند. در همین راستا تقویم های مختلف دیواری، رومیزی، جیبی و حتی تقویم های یادداشتی تولید شدند. تقویم های دیواری معمولا برای اماکن اداری و دفتری مورد استفاده قرار میگیرند. این تقویم ها به کارمندان و افراد مجموعه یک شرکت یا کارخانه در نظم بخشیدن به کارها کمک میکند. تقویم های رومیزی نیز گزینه مناسبی برای دفاتر دولتی و اداری هستند. اما تقویم های جیبی معمولا برای دانش آموزان و دانشجویان کاربرد دارد. این دسته از افراد میتوانند برنامه درسی و روزانه خود را بر اساس تقویم های جیبی بررسی کنند. اما تقویم های یادداشتی خود به چند دسته تقسیم میشوند: سررسید ها و سالنامه ها در دسته تقویم های یادداشتی هستند. این تقویم ها دارای فضای کافی جهت یادداشت برداری روزانه هستند و افراد مختلفی چون مدیران، کارمندان و دانشجویان میتوانند نکات مهم را در آن یادداشت کرده و برنامه ریزی درست و دقیقی در آن داشته باشند.

 

کاربرد انواع تقویم ها

در این بخش از مقاله به کاربرد انواع تقویم ها میپردازیم:

  • مراسمات: تقویم های یک کشور در تنظیم و زمان بندی مراسمات، تعطیات، بزرگداشت ها و غیره کاربرد مهم و اساسی دارند.
  • برنامه ریزی روزانه: تقویم ها کمک بسیار زیادی در برنامه ریزی روزانه هر یک از ما دارند. بدون داشتن تقویم نمیتوان به یک نظم درست و منطقی در کار و زندگی دست یافت
  • یادداشت برداری: تقویم های یادداشتی در یادداشت برداری بسیار کاربردی و مهم هستند.
  • هدیه تبلیغاتی: اگر به عنوان یک کارفرما هنوز موفق به تهیه هدایای تبلیغاتی مناسب نشده اید، سررسید ها و تقویم های مختلف گزینه بسیار مناسبی در این زمینه هستند.

 

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم انواع تقویم را برای شما عزیزان شرح دهیم. قرن هاست که تقویم اختراع شده است و همه مردم دنیا برای کشاورزی و دامپروری، برای کوچ و غیره از این وسیله استفاده کرده اند. امروزه نیز تقویم جایگاه ویژه و بسیار مهمی در زندگی انسان امروز دارد. بسیاری از بزرگداشت ها و جشن ها و مراسمات بر اساس تقویم تنظیم میشوند، تاریخ تولدها، سالگرد ها و غیره نیز به کمک تقویم ثبت میشوند. پس اهمیت این وسیله بر هیچکس پوشیده نیست و هر فردی در دنیا به یک نحوی از تقویم برای زندگی خود استفاده میکند. امیدواریم این مطالب از سررسید جوپنزا برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *