انواع سررسید ها بر اساس نوع صحافی

انواع صحافی سررسید

حتماً برای شما مهم است که سررسید و سالنامه ای که برای سازمان‌ تان انتخاب می‌کنید، سررسید خوبی باشد و مورد تائید مدیران مجموعه و مخاطبان واقع شود.
یکی از مهم ترین بخش های تولید سر رسید , مرحله صحافی سررسید است. مطمئنا تا به حال برایمان پیش آمده است که  در طول سال و یا حتی در روز های اولیه استفاده از سر رسید برگ های آن از جلد سالنامه جدا شود که علت آن قطعا کیفیت پایین صحافی سررسید می باشد.

 

اهمیت صحافی سررسید

حتما برای شما اتفاق افتاده که جلد سررسید تان در اواسط سال جدا و بلا استفاده شده باشد. برای بسیاری از مصرف کنندگان نیز، صحافی خوب و بادوام، مهم ترین نشانه کیفیت و انتخاب خوب است. یک سر رسید هر چه قدر زیبا و نفیس که باشد، بدون صحافی مناسب، نا کارآمد خواهد بود. با خواندن توضیحات زیر مطمئن هستیم که این اتفاق برای شما تکرار نمی شود:

 

سر رسید ها از نظر نوع صحافی به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

1.صحافی ته دوخت

در صحافی دوخت از دوخت و چسب استفاده می شود .به این صورت که کاغذ های مورد استفاده سررسید در دسته های 8 ، 16 و یا 32 برگی در دستگاه تاکن تا می شوند.(که اصطلاحا به آن ها فرم می گویند) و پس از ترتیب شدن توسط دستگاه دوخت می شوند و در نهایت توسط دستگاه برای محکم شدن برگه ها و ثابت شدن نخ ها چسب کشی می شوند . بعد از خشک شدن چسب ها ، فرم ها برش داده می شوند و در جلد ریخته می شوند.

صحافی ته دوخت اگر با کیفیت مناسب انجام گیرد ، دوام و استحکام بسیار بالایی دارد و میتوان گفت با دوام ترین نوع صحافی است. به همین دلیل علاوه بر سررسید و سالنامه که یکسال به طور مداوم مورد استفاده قرار میگیرد ، صحافی کتاب های نفیس و یا قطور نیز به صورت صحافی  دوخت انجام می شود.

2.صحافی فنری

در صحافی فنری کاغذ های تشکیل دهنده سالنامه در دستگاه تاکن ، تا می شوند و به شکل فرم های 8 ، 16 و 32 برگی در می آیند که این فرم ها در کنار هم ترتیب می شوند و از یک طرف پانچ می شوند ، سپس از داخل سوراخ های پانچ شده فنر رد می گردد.

مزیت صحافی فنری در راحتی ورق خوردن اوراق می باشد.

3.صحافی کلاسوری

صحافی کلاسوری اغلب برای مدل های  سررسید ارگانایزر و سالنامه مورد استفاده قرار می گیرد.به این صورت که یک قفل در وسط جلد مشابه کلاسور جاگذاری شده و اوراق پانچ شده سررسید درون آن قرار میگیرند.

نکته خوب این سر رسید این است که در صحافی کلاسوری می توان در صورت سالم ماندن جلد مجددا از آن در سال آینده استفاده کرد.

4.صحافی چسب گرم

در صحافی از نوع چسب گرم پس از تا شدن فرم ها , و پس از مرتب شدن آنها توسط چسب به یکدیگر متصل می شوند. این نوع صحافی نسبت به دیگر انواع سر رسید ها از استحکام کمتری برخوردار است به همین دلیل معمولا برای انواع سالنامه ها از این نوع صحافی استفاده نمی شود مگر در  انواع سالنامه های با سایز کوچکتر مثل سر رسید های جیبی و پالتویی .

 

جلد چسبانی سررسید

یکی از مراحل صحافی سررسید ، چسباندن جلد سررسید به کاغذهای داخلی است. در سررسید های ته دوخت یا فنری، جلد معمولا از طریق آستر بدرقه به داخل وصل می شود. کیفیت جلد چسبانی تاثیر بسزایی در کیفیت نهایی سالنامه خواهد گذاشت. چنانچه این مرحله به خوبی انجام نشود، نه تنها ظاهر سررسید را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه امکان جدا شدن جلد نیز بالا خواهد رفت.

 

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که جهت سفارش سررسید و چاپ سررسید در انتخاب سررسید دقت لازم را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *