اهمیت استفاده از سالنامه ها در تبلیغات چیست؟

اهمیت سالنامه

سالنامه از مهم ترین محصولات تبلیغاتی برای هر سازمان یا شرکتی می باشد که به عنوان هدیای تبلیغاتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالنامه یکی از قدیمی ترین محصولات تبلیغاتی است که حتما هر سازمان و کمپانی‌ای، چه بزرگ و چه کوچک  متناسب با برنامه‌های تبلیغاتی خود از این محصول تبلیغاتی استفاده می کند. سالنامه مدل‌های مختلف وانواع مختلفی دارد که اینجا مورد بحث نیستند و همچنین سالنامه‌ها با جلد‌های متنوع و کاغذهایی با کیفیت متفاوت به چاپ می رسند. در سالنامه، تاریخ ( هر سالنامه می تواند تاریخ‌های مختلفی را پوشش دهد.) و روزشمار و مناسبت های مختلف قرار می گیرد و هر صفحه به یک روز از هفته اختصاص پیدا می کند. غیر از پنجشنبه و جمعه که در یک صفحه قرار می‌گیرند که آن هم احتمالا به دلیل تعطیل بودن این دوروز است. و در یک صفحه، اول سالنامه کل تاریخ‌ها و مناسبت‌ها یک جا قرار می گیرند. حال می‌خواهیم توضیح دهیم که کاربرد سالنامه‌ها دقیقا چیست و چرا برای هر سازمان و شرکتی استفاده از این محصول تبلیغاتی مهم است. در واقع اهمیت سالنامه در تبلیغات بخاطر کدام ویژگی این محصول است.به یادداشته باشید که علاوه بر این محصولات از تقویم رومیزی هم در تبلیغات استفاده می شود.

کاربرد سالنامه برای مخاطب چیست؟

سالنامه ابزاری مهم برای هر فرد و شخصی است که تمایل دارد برنامه‌های خود را با توجه به تاریخ و مناسبت‌های مختلف، روزانه  وارد سالنامه کند. می‌تواند خاطره‌های روزانه باشد، یا برنامه‌ریزی‌های شخصی و کاری. مهم است که کنار تاریخ، فضای خالی زیادی برای نوشتن وجود داشته باشد. سالنامه، برای دانشجو‌ها و اساتید نیز ابزاری مهم است. در نهایت محصولی است که همه می‌توانند از آن استفاده کنند و برایشان کاربرد داشته باشد. و دقیقا بخاطر همین مساله که کاربرد مهمی برای بیشتر افراد دارد، هدیه‌ی تبلیغاتی مناسبی نیز می باشد. این نوع هدایای تبلیغاتی به نوعی هم برای مشتری کاربردی است و هم برای سازمان. بخاطر این مساله که  سازمان می تواند از طریق این هدیه تبلیغاتی در بازار برای خود برندسازی کند و مخاطب خود را گسترش دهد و از طرف دیگر مخاطب نیز می تواند از این محصول استفاده کند و نیازش برطرف شود. پس این یک معامله‌ی دو سر برد است که هر دوطرف از این معامله خوشحال هستند. اگر سالنامه‌ با خلاقیت و کیفیت طراحی شود حتما مخاطب را مجبور می کند که از این محصول استفاده کند. مخصوصا در بعضی از سالنامه‌ها طراحی به نحوی انجام می شود که خوشایند مخاطب هدف آن سیستم باشد. مثلا اگر سازمانی در حوزه برق کار می کند سعی می کند سالنامه‌ای طراحی کند تا اطلاعات و تاریخ‌هایی را از این رشته در آن به اشتراک بگذارد. مسلم است که این نوع طراحی و دادن اطلاعات جدید در این حوزه مخاطبی که با رشته‌ی برق سر و کار دارد را خوشحال و راضی می کند و مخاطب دلش می‌خواهد که به طور متداوم از این سررسید اختصاصی استفاده کند. در نتیجه اگر قرار است سالنامه تبدیل به محصولی شود که او هر روز با آن درگیر باشد و از آن استفاده کند بهتر است بر روی مشتری و مخاطب هدف سازمان و هم کیفیت و خلاقیت این محصول کار شود تا با وجود رقابتی که در بازار بر سر محصولات تبلیغاتی وجود دارد، سالنامه تبلیغاتی سازمان سربلند بیرون بیاید و بتواند بازدهی خوبی چه برای برندسازی در جامعه، چه برای فروش و اعتبار ایجاد کند.

ویژگی‌های یک سالنامه که آن را محصولی مهم در تبلیغات می کند:

پیش تر گفته شد که اهمیت سالنامه در چیست و چه رابطه‌ای با مخاطب ایجاد می کند و چه کاربرد مهمی در زندگی کاری و شخصی افراد دارد. حال نوبت به آن رسیده است که از ویژگی‌های مهم سالنامه در تبلیغات یک سازمان گفته شود. سالنامه یکی از مهم ترین محصولات تبلیغاتی است که از دیرباز در سبد هدایای تبلیغاتی قرار گرفته است. در نتیجه این محصول به دلایل بسیار زیاد، محصولی بسیار محبوب و پر استفاده برای مخاطبان محسوب می شود. اگر بخواهیم از ویژگی‌های مهم آن صحبت کنیم باید به چند مورد اشاره کنیم که این محصول را از ابتدا تبدیل به محبوب ترین محصول تبلیغاتی کرده است. گزینه های زیر چند مورد از این دلایل است:

سالنامه محصولی برای تمام روزهای سال:

از مهم ترین دلایلی که یک محصول تبدیل به هدایای تبلیغاتی می شود، می توان به این اشاره کرد که محصول مورد نظر باید نزد مخاطب کاربرد داشته باشد و به وفور استفاده شود. برای همین محصولاتی مانند سالنامه، ماگ، فنجان، خودکار جز محبوب ترین محصولات تبلیغاتی هستند. در نتیجه محصولی مانند سالنامه در طول سال از روز اول فروردین تا آخرین روز اسفند در دستان مخاطب قرار می گیرد. در نتیجه مخاطب آن را همواره در کنار خود نگه می دارد و از آن در طی شبانه روز استفاده می کند. این کاربرد باعث می شود مخاطب مدام اطلاعات، لوگو و نشانه سازمان را در طول روز ببیند و اسم و اطلاعات سازمان مدام برای او تکرار شود و همین بهترین بازدهی را برای تبلیغات یک سازمان ایجاد می کند و این محصول تمام و کمال این ویژگی را دارد که همیشه در اطراف مخاطب باشد.

 

در سالنامه فضای بیشتری برای تبلیغات وجود دارد:

سالنامه تبلیغاتی و سررسید دو محصولی هستند که  نسبت به باقی محصولات تبلیغاتی موجود در بازار فضای بیشتری را برای تبلیغات سازمان دارند. در واقع این نکته‌ی بسیار مهمی برای سالنامه‌ی تبلیغاتی محسوب می شود. چرا که تقریبا تنها محصولی است که علاوه بر نشانی و لوگو می توان در آن  بخشی از خدمات و محصولات را نیز معرفی کرد. و چند صفحه را می توان برای تبلیغات اضافه کرد. این امکان برای محصولات دیگر تبلیغاتی مانند ماگ، فلش، خودکار و حتی دفتر یادداشت، لباس و هر محصول دیگری که در بین هدایای تبلیغاتی هستند، وجود ندارد. در واقع این مزیت به قدری مهم است که تمام سازمان‌ها از آن به عنوان هدیه‌ای تبلیغاتی استفاده می کنند. و در سالنامه تبلیغاتی به تبلیغ محصول و خدمات خود می پردازند. ( البته لازم به ذکر است که سررسید هم تقریبا تمام این ویژگی‌ها را مانند سالنامه دارد. و در واقع این دو محصول تبلیغاتی تنها در اسم با هم متفاوت هستند.)

سالنامه هدیه‌ای که نیاز به مناسبت خاصی ندارد:

یکی از دلایل دیگری که سالنامه را در تبلیغات یک سازمان مهم می کند این است که مثل آچار فرانسه همیشه به کمک شرکت می آید. هر زمانی که ایونت، جشنواره یا مراسمی در پیش روی سازمان است، می توان روی سالنامه حساب باز کرد. مهم نیست که آخر سال، یا اوایل سال یا حتی در ماه مهر، آبان، یا آذر هستیم. سالنامه همیشه هدیه ای کاربردی است. و در مدت باقی مانده‌ی سال همراه مخاطب می باشد. این انعطاف باعث می‌شود که هر زمان، سازمان نیاز به محصول تبلیغاتی با بازدهی بالا داشته باشد بتوان از سالنامه استفاده کرد و آن را هدیه داد.

طراحی داخلی سالنامه

یکی از ویژگی‌های مهم دیگر اهمیت سالنامه در تبلیغات مزیت مهمی است که سالنامه را تبدیل به محصولی با پتانسیل بالا برای تبلیغات می کند. سالنامه در طراحی هیچ محدودیتی ندارد. به راحتی می‌توان از رنگ‌های مختلف، شکل‌های متفاوت، فونت‌های مختلف، چاپ‌های گوناگون در آن استفاده کرد. در سالنامه همچنین می توان از جلدهای مختلف چرمی، پارچه‌ای و .. نیز استفاده کرد. همچنین سالنامه در محتوا نیز انعطاف پذیر است. می توان در آن تاریخ‌های مختلفی که عرف نیست هم استفاده کرد. البته با توجه به استراتژی و هدفی که سازمان برای تبلیغات بر اساس مخاطب هدف خود در نظر گرفته است. از این امکان نیز می‌تواند استفاده کند و طراحی‌هایی خلاقانه و مبتکرانه را در سالنامه ها مانند سررسید پالتویی استفاده کند. این خاصیت سالنامه باعث می شود این محصول همیشه تازگی داشته باشد و با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف بتواند همیشه مخاطب را شگفت زده کند. همچنین این موضوع باعث می شود برای تبلیغات در سالنامه نیز بتوان خلاقیت زیادی به خرج داد و در معرفی خدمات و محصولات، دست سازمان و طراح باز باشد. که این خود مزیت دیگیری است. به غیر از تاریخ و روزشمار هر روز هفته در بقیه مسائل امکان تغییر وجود دارد. کافی است طراح کمی جسارت و خلاقیت به خرج دهد.

هزینه چاپ سالنامه

در پاراگراف‌های پیشین به دلایلی از اهمیت سالنامه پرداختیم که مربوط به محتوا و فضای تبلیغاتی آن بود. حال می خواهیم به نکته بسیار مهم دیگری بپردازیم که استفاده از سالنامه در سبد محصولات تبلیغاتی باعث کمک به سازمان می شود.علاوه بر این محصول می توانید از ست مدیریتی هم در تبلیغات استفاده کنید.باعث می شود هزینه‌ی تبلیغات برای سازمان مقرون به صرفه دربیاید. البته که مدل‌های مختلفی از سالنامه وجود دارد که می تواند با استفاده از متریال‌های گرون و کاغذهای متفاوت و طراحی‌های مختلف، لاکچری به حساب بیاید. و در واقع بودجه‌ی بیشتری از سازمان را استفاده کند. اما مثلا در سالنامه‌ی جیبی می توان با هزینه‌ی کمتر سالنامه‌ای به صرفه را چاپ و به مخاطب هدیه داد. سالنامه این امکان را دارد که با توجه به بودجه‌ی سازمان طراحی و چاپ شود و از کیفیت آن نیز به هیچ عنوان کم نشود. این امکان باعث می شود که سازمان بتواند سالنامه‌های زیادی را با قیمتی مناسب چاپ کند و به تعداد بیشتری از مخاطبان هدیه بدهد که این مساله نیز باعث می شود که بازدهی در تبلیغات سازمان بسیار بالاتر برود و موجب برند سازی برای سازمان بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *