ترام داخل سررسید چیست و چه کاربردی دارد؟

ترام سررسید

برای اینکه یک کار چاپی ارائه شده باکیفیت عالی و تمیز در رنگ‌های واضح و روشن به چاپ برسد باید ترام‌ها در زاویه‌های مختلفی نسبت به هم قرار بگیرند. زیرا اگر تمام ترام‌ها در یک‌جهت و زاویه قرار داشته باشند و همسو باشند، باعث می‌شود تصویر تیره‌وتار به وجود بیاید. در چاپ برای به‌دست‌آوردن رنگ‌های واضح و درست ترام گذاری انجام می‌شود که ترام سررسید هم از نمونه این کارهای چاپی محسوب می‌شود.

 

کاربرد ترام سررسید

در لغت‌نامه فارسی هر کلمه دارای معنا و مفهومی است و ترام معمولا به نقطه‌های کوچک و ریزی که روی فیلم‌های لیتوگرافی یا زینک و حتی روی سطح چاپ ایجاد می‌شود، می‌گویند. با تراکم و افزایش آن موجب به‌وجودآمدن سایه‌روشن‌هایی در تصویر می‌شود که آن را هم ترام می‌گویند.

ترام در هر نوع چاپ مانند چاپ سررسید یک عنصر ضروری در انواع مختلف چاپ به‌حساب می‌آید. هر زمان که نیاز به ثبت تصویر یا نوشته‌ای رنگی یا حتی تن‌های خاکستری باشد، ترام یک امر لازم و ضروری است تا هماهنگی در رنگ‌های اصلی cmyk به وجود آمده و به‌درستی انجام شود. می‌توان گفت ترام از اجزای کوچک در یک کار چاپی محسوب می‌شود.

 

انواع ترام سررسید

در چند سال گذشته برای اینکه لوگو را در صفحات سررسید حک یا درج کنند آن را معمولا به‌صورت کم‌رنگ در وسط صفحه سررسیدها چاپ می‌کردند که به این عمل و روش در چاپ ترام سررسید می‌گفتند. اما امروزه اکثر شرکت‌های چاپ در سفارش چاپ سررسیدهای خود به‌جای درج لوگوی کم‌رنگ آن را به‌صورت واضح و روشن روی صفحات سررسید حک می‌کنند و دیگر از لوگوی کم‌رنگ اثری وجود ندارد. به این عمل چاپ لوگو در صفحات سررسید، ترام سررسید می‌گویند. انجام ترام در سررسیدها به دو روش صورت می‌گیرد که این روشها عبارت‌اند از:

 

ترام سررسید تک‌رنگ

در این نوع ترام لوگوی شرکت موردنظر به هر شکلی که باشد و در رنگ‌های مختلف معمولا در صفحات سررسید به صورت تک رنگ چاپ می شود.

 

ترام سررسید دورنگ

معمولا لوگوی هر شرکتی از دورنگ جدا تشکیل می‌شود و افرادی که مایل هستند لوگو را به‌صورت کامل در داخل سررسید تبلیغاتی خود بگنجانند از این روش استفاده می‌کنند. این کار دارای هزینه زیادتری نسبت به چاپ لوگوی تک‌رنگ است.

 

انواع ترام سررسید از جهت شکل کدام است؟

ترام‌ها دارای انواع مختلفی هستند و انتخاب نوع ترام هم به جنس کاغذ انتخابی بستگی دارد. هر کدام از شکل‌های ترام کاربرد خاصی دارد و در چهار دسته مختلف تقسیم می‌شود. این چهار دسته عبارت‌اند از:

 

ترام منظم

بعضی از ترام‌ها شکل‌های یکسان و همانندی دارند و فاصله‌ای که در بین آنها قرار گرفته مساوی است که این ترام‌ها در دسته ترام‌های منظم قرار می‌گیرند. اندازه این ترام‌ها متفاوت بوده و در کل تصویر به یک‌میزان نیستند.

 

ترام غیرمنظم

انواع ترام‌های موجود در این دسته از لحاظ شکل و اندازه یکسان و مساوی هستند؛ ولی فاصله بین آنها در یک تصویر و کل آن مساوی و برابر نیست.

 

ترام غیرمنظم ۲

ترام‌های موجود در این دسته شکل یکسانی دارند؛ ولی فاصله و سایز آن‌ها متفاوت است. می‌توان گفت در کل تصویر فاصله ترام‌ها تغییر می‌کند.

 

ترام غیرمنظم ۳

ترام‌های این دسته معمولا از نظر شکل، اندازه و فاصله‌های بین خود با هم تفاوت دارند. برای اینکه بتوان یک تصویر یا طرحی را با وضوح زیاد چاپ کرد؛ مانند ترام سررسید، باید ترام‌های موجود با تراکم خیلی بالا در کنار هم قرار بگیرند.

 

ترام سررسید

 

کاربرد ترام سررسید در چاپ

کوچک‌ترین قسمت از یک تصویر رنگی و یا خاکستری که چاپ شده را ترام گویند که در واضح بودن و کیفیت یک تصویر بسیار تاثیرگذار است. به همین علت در بیشتر چاپخانه‌ها به ترام سررسید توجه می‌شود. این قسمت‌های کوچک چاپ دارای شکل‌های هندسی متنوعی است که دارای خصوصیات خاصی هستند. در چاپ‌های افست اغلب از ترام‌هایی که دارای شکل‌های بیضی است استفاده می‌شود. زیرا دارای کیفیت خوب و ظرافت هستند و خروجی خوبی در چاپ دارند. برای انجام چاپ پرتره می‌توان از ترام‌هایی که به شکل مربع است، استفاده کرد.

 

ترام گذاری رایج به چه صورتی انجام می‌شود؟

به دلیل ایجاد یک چیدمان نقطه چاپی و به‌دست‌آوردن نزدیکی نقاط و ایجاد رنگ‌های ترکیبی معمولا از سیستم و نرم‌افزار ترام گذاری بهره می‌برند که از روش‌های مرسوم در ترام گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ترام گذاری نسبت به‌اندازه نقطه (AM)

در انجام ترام گذاری‌های رایج و هندسی، چیدمان نقاط‌ هافتون که با رنگ‌های تشکیل‌دهنده ارتباط دارد و معمولا در زاویه‌های مشخصی انجام می‌شود. این زاویه‌ها باعث به‌وجودآمدن گل ترام‌ قابل دید می‌شود.

 

ترام گذاری به نسبت فراوانی نقاط (FM)

در سیستم فناوری ترام گذاری fm از دسته زوایا و از طرح‌های هم شکل و یکسان خبری نیست و پخش و توزیع رنگ‌ها در ترام گذاری و چیدن نقطه‌های هافتون به روش تصادفی صورت می‌گیرد. به این روش از ترام گذاری، ترام گذاری منظم به نسبت بسامد یا فرکانس می‌گویند که اندازه همه نقطه‌ها مساوی است و فقط وضعیت و مکان آن‌ها تفاوت دارد. آشنایی  با انواع مختلف تصویرهای گرافیکی به دلیل کاربرد بهتر نرم‌افزارهای گرافیکی لازم و ضروری بوده و در صنعت چاپ اهمیت ترام سررسید مشخص و ضروری است.

 

میزان و اندازه ترام سررسید چگونه معین می‌شود؟

منظور از اندازه ترام یعنی همان درشتی و ریزی ترام است که طبق نقطه یا خط طبق سانتی‌متر و اینچ گفته می‌شود و معمولا برحسب Ipi یا خط بر اینچ توضیح داده می‌شود. پس هر چه میزان Ipi زیاد باشد، ترام‌ها ریزتر هستند؛ یعنی اندازه خط آن در یک اینچ بیشتر جا می‌گیرد و هر چقدر Ipi کمتر باشد؛ یعنی ترام‌ها درشت هستند. البته کارکردن و کنترل ترام‌های درشت آسان و ساده‌تر است؛ اما جزئیات در چاپ ترام‌های درشت نادیده گرفته نمی‌شود. برای ترام سررسید از چاپ‌های مختلف در اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود.

در نوع چاپ افست از Ipi ۱۵۰ تا ۲۰۰ چاپ انجام می‌شود. اما انتخاب اندازه‌های ترام به نکات و موارد زیادی بستگی دارد مانند: نوعی ماشین چاپ، مرکب چاپ، کاغذ و دیگر عوامل بستگی دارد و بالارفتن Ipi دقت کار را بیشتر و افزایش می‌دهد. اما گاهی اتفاق می‌افتد که به دلیل ضعیف‌بودن ماشین چاپ یا نوع کاغذ این کار به‌درستی و دقت انجام نمی‌شود. پس انتخاب مناسب سایز ترام موجب می‌شود کار چاپ دارای لطافت لازم باشد.

 

کلام آخر

ترام از عناصر مهم و حیاتی در انواع مختلف چاپ‌ها محسوب می‌شود. هر کجا که نیاز به ثبت‌کردن نوشته یا تصویری به شکل‌های رنگی یا تن‌های خاکستری باشد، استفاده از ترام لازم و ضروری است و بدون آن در صنعت چاپ نمی‌توان چاپ با کیفیتی را ارائه کرد و لزوم آن در ترام سررسید هم کاملا واضح و ضروری است. امید است این مقاله از وبسایت جوپنزا مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *