مناسب ترین جنس کاغذ تقویم رومیزی چیست؟ + انواع آن

جنس کاغذ تقویم

یکی از نکات مهمی که در حین خرید سررسید یا تقویم باید به آن توجه کرد جنس کاغذ تقویم است. سررسید ها و تقویم ها از کاغذهای مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. هر یک از این کاغذها دارای متریال خاص خود هستند و ویژگی و کیفیت هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است. همین امر سبب شده است که قیمت سررسید ها با یکدیگر متفاوت باشد و بسته به نوع کاغذ و کیفیت، این قیمت می‌تواند بالا یا پایین باشد. بنابراین ما تصمیم گرفتیم مقاله ای ترتیب دهیم و طی آن به شما عزیزان انواع کاغذ و مزایای آن را شرح دهیم تا حین خرید به این نکات توجه کنید و بر اساس نیاز خود یک مدل تقویم را خریداری و استفاده نمایید. تقویم ها و سررسید ها جزء محبوب ترین لوازم تحریر هستند که همه افراد به طور روزمره بدان نیاز دارند‌. بنابراین پرداختن به این موضوع خالی از لطف نیست و میتواند باعث افزایش آگاهی شما نسبت به این موضوع شود. پس اگر مایل به دریافت این اطلاعات هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

نکات مهم در حین خرید تقویم

برای خرید تقویم باید به یک سری نکات ریز اما مهم توجه کنید. جنس کاغذ تقویم، انواع جلد، انواع قطع سرسید، طرح و رنگ و غیره شامل این نکات و موارد مهم هستند که حین خرید باید بدان توجه کرد. در این میان جنس کاغذ سررسید از دیگر موارد مهم تر است و البته این موضوع تاثیر مستقیمی با قیمت سررسید دارد‌. یعنی هرچقدر جنس کاغذ مرغوب تر و با کیفیت تر باشد قیمت سررسید و تقویم شما نیز بیشتر خواهد بود و برعکس. بنابراین اگر شما به عنوان یک کارفرما قصد تهیه یک سری تقویم و سررسید را دارید و میخواهید از آن به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده کنید باید به این نکات آگاه باشید. چرا که شما میخواهید این محصول را خصوصی سازی کنید و تعداد زیادی از این محصول را برای مشتریانتان تهیه کنید. بدیهی است که کیفیت و قیمت تقویم و سررسید در این زمینه بسیار مهم است و پرداختن به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در بخش های بعدی مقاله ما به معرفی انواع جنس کاغذ و خصوصیت های آن ها می‌پردازیم.

خصوصیات کاغذ تحریر سفید

جنس کاغذ تقویم مورد استفاده در اکثر سررسید ها، سالنامه و تقویم ها، کاغذ تحریر سفید است. این کاغذها به طور استاندارد در وزن ۷۰ گرمی تولید میشوند اما برخی مشتریان بسته به درخواست و شرایطتشان هر کاغذ را در وزن ۸۰ گرم سفارش میدهند. طبیعتا هرچقدر وزن کاغذ افزایش یابد ضخامت کاغذ نیز افزایش میابد کیفیت نیز بالاتر می‌رود. اما با طور معمول کاغذهای ۷۰ گرمی کاملا استاندارد هستند و هزینه مناسب تری نیز دارند. بنابراین این شما هستید که تصمیم میگیرید گرماژ هر برگ از سررسیدی که سفارش میدهید دارای چه وزن و چه کیفیتی باشد و تمامی این موارد در قیمت نهایی سررسید تاثیر مستقیم دارد. اما کاغذهای دیگری در تهیه سررسید و تقویم کاربرد دارند که در بخش بعدی مقاله به آن پرداخته خواهد شد‌.

کاغذ تحریر کرم رنگ دارای چه ویژگی هایی است؟

گاهی جنس کاغذ تقویم از نوع کرم رنگ است. احتمالا متوجه شده اید که برخی از تقویم ها و سررسید ها و حتی کتاب ها از کاغذهای کرم رنگ تهیه شده اند. جالب است بدانید هزینه این مدل کاغذها نسبت به کاغذ سفید گرانتر است. از طرفی هیچ تفاوتی در کیفیت این دو مدل کاغذ وجود ندارد و تنها چیزی که باعث تمایز این دو شده تفاوت در رنگ است. به هرحال در بازار خرید و فروش ظاهر و زیبایی نیز در قیمت موثر است و چون کاغذهای کرم رنگ دارای زیبایی خاص خود هستند پس میتوانند باعث افزایش قیمت نیز باشند. اما در سالهای اخیر متاسفانه برخی افراد کاغذهای سفید را با ترفندهای مخصوصی به رنگ کرم درآورده و آنها را با قیمت بالاتری میفروشند. اما یک راه برای تشخیص کاغذهای کرم رنگ تقلبی از اصل وجود دارد؛: اگر رنگ کاغذهای کرم رنگ در هر صفحه متفاوت از هم باشند و رنگ یکسانی نداشته باشند یعنی کاغذها تقلبی هستند. و اگر این کاغذها در همه صفحات دارای رنگ ثابت و یکسانی باشند یعنی کاغذها اصل هستند.

کاغذ گلاسه چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های کاغذ گلاسه

کاغذ تقویم گلاسه جنس دیگری از کاغذ تقویم بوده که در برخی تقویم ها و سررسید ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذهای گلاسه برای تولید سررسید های نفیس که در ۴ رنگ متفاوت تولید میشوند، کاربرد دارند. وزن این کاغذها بین ۱۰۰ تا ۱۳۵ گرم بوده و این یعنی هر کاغذ دارای ضخامت و کیفیت بالایی است. طبیعتا وزن سررسیدهای گلاسه نیز نسبت به سررسید های دیگر بیشتر بوده که این موضوع به راحتی قابل تشخیص است. از این رو سررسیدهای گلاسه به دلیل کیفیت و قیمت بالا معمولا در تیراژ بالا تولید نمی‌شوند و تولید آن کاملا محدود است. این نوع سررسید برای هدیه دادن به مشتریان ویژه، افراد مجموعه و همکاران مناسب است و برای تولید انبوه و هدیه تبلیغاتی به همه مشتریان اصلا مناسب نیست.

تقویم های ترکیبی چگونه اند؟

گاهی جنس کاغذ تقویم میتواند ترکیبی باشد. یعنی شما میتوانید تقویمی را سفارش دهید که عمده برگ های آن از کاغذ سفید باشد و برخی صفحات آن از کاغذ گلاسه تشکیل شده باشد. این کاغذهای گلاسه میتوانند حاوی تصاویر زیبا و خیره کننده ای باشند که زیبایی تقویم را چند برابر کند. جالب است بدانید که میتوان کاغذهای گلاسه را به وسیله عطر خوشبو کرد تا هنگام ورق زدن تقویم عطر آن به مشام برسد. تمامی این ایده ها میتواند توسط شما یا چاپخانه ارائه شوند و باعث جلب نظر هرچه بیشتر مشتریان شوند. پس دقت داشته باشید که اگر ایده جالبی دارید حتما آن را ارائه دهید تا تاثیر بیشتری بر مخاطب خود بگذارید.

کاغذ کارتی چیست؟

کاغذ کارتی نوع دیگری از کاغذ است که شباهت بسیار زیادی به کاغذهای گلاسه دارد. این کاغذها نیز از وزن و کیفیت بالایی برخوردار هستند. تنها تفاوتی که کاغذهای کارتی با گلاسه دارند در این است که وقتی با خودکار روی کاغذهای گلاسه مینویسیم پس از دست کشیدن روی آن جوهر پخش میشود. اما در کاغذهای کارتی این چنین نیست. یعنی اگر بلافاصله پس از نوشتن روی متن دست بکشید جوهر پخش نمیشود و این یک مزیت محسوب میشود. وزن هر کاغذ کارتی ۲۳۰ گرم است که نسبت به کاغذهای گلاسه وزن بیشتری دارد و طبیعتاً کیفیت بالاتری نیز دارد.

چرا بعضی کتاب ها در تخفیف 50 درصدی قرار می گیرند؟

همانطور که گفته شد جنس کاغذ تقویم متفاوت است و همین امر باعث تفاوت در قیمت نیز میشود. در صنعت چاپ کتاب هم این موضوع صادق است. گاهی ما شاهد تخفبف ۵۰ درصدی در برخی کتاب ها هستیم. علت این امر به جنس کاغذ و گرماژ آن بستگی دارد. اگر این کتاب ها را با سایر کتاب ها مقایسه کنید متوجه نازکی بیش از حد کاغذ، سبکی و رنگ متفاوت آن خواهید شد. کتاب های ارزان قیمت دارای کیفیت پایین تری نسبت به سایر کتاب ها هستند که این کار صرفا برای بالابردن توان افراد برای خرید کتاب در نظر گرفته شده است. چرا که گاهی قیمت بالای کتاب باعث میشود افراد نتوانند به طور مستمر کتابی را خریداری کرده و مطالعه نمایند.

چه کاغذهایی در بازار ایران موجود هستند؟

بازار کاغذ وارداتی در ایران تقریبا خوب است و عمده کاغذهایی که در بازار وجود دارند، کاغذهای چینی، اندونزی و کاغذ روسیه است.

سخن آخر

امیدواریم از مطالب این مقاله در زمینه جنس کاغذ تقویم لذت کافی برده باشید. تمامی این مطالب به منظور بالابردن آگاهی شما در صنعت چاپ کاغذ بوده است چرا که با داشتن این اطلاعات می‌توانید انتخاب مناسب و هوشمندانه تری داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *