بهترین روش چاپ سررسید و هدایای تبلیغاتی چیست؟ + معرفی ۵ تا از جدید ترین روش های چاپ

روش چاپ سررسید

از مهم ترین ابزارها و شاخه های تبلیغاتی و برندینگ کردن، چاپ است. منتقل کردن هر نوع حرف، تصویر و یا نقش را روی یک ماده یا مواد خاصی در تعداد بالا با شکل و فرم های مناسب و یکسان را چاپ می گویند. امروزه به هر چیزی که به دور و اطراف خود هست نگاه می کنیم و اثر و نشانی از چاپ وجود دارد. زیرا با پیشرفت هایی که در همه صنایع و صنعت چاپ رخ داده است، توانایی چاپ روی بیشتر متریال ها امکان پذیر شده است. یکی از انواع چاپ ها روش چاپ سررسید است که به روش های مختلف می توان از آن برای تبلیغات استفاده کرد.

 

ارتباط چاپ سررسید و تبلیغات چگونه است؟

هر تجارت و کسب و کاری در زمان شروع فعالیت های خود طبق یک برنامه ریزی هدفمند برای تبلیغات شرکت تجاری خود محصولاتی را در نظر می گیرد و در کنار این پروژه به عنوان هدایای تبلیغاتی روشی برای دیده شدن انتخاب می کند. هدایای تبلیغاتی انتخاب شده می تواند اشیایی مانند: خودکار، ماگ، لیوان، سررسید، سالنامه و… باشد که بعد ازطراحی نیاز به چاپ دارند. برای اینکه بدانیم چه نوع چاپی برای این محصولات مناسب است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

در انواع روش های چاپ برای تبلیغات هر چاپی برای مواد و متریال های ویژه و خاص در اندازه های مشخص تعیین می شود. مثلا ممکن است چاپی را که در نظر می گیریم، فقط مناسب چاپ روی کاغذ باشد و برای متریال هایی مانند ماگ، سرامیک، و… مناسب نباشد. اگر سفارشی که انجام می گیرد با تعداد بالا یا کم باشد، باز هم مدل و نوع چاپ تغییر می کند. زیرا هر چاپی مناسب متریال های مخصوص است. در این مطلب، روش چاپ سررسید مد نظر است.

 

نکات روش چاپ سررسید چیست؟

از نوشت افزارهایی که بیشتر افراد جامعه در هر سن و سال به آن نیاز دارند و مورد استفاده زیادی قرار می گیرد، سررسید ها هستند. چاپ این سررسیدها در چاپخانه ها به صورت پک هدایای تبلیغاتی انجام می شود. زیرا از بهترین هدایای تبلیغاتی محسوب می شوند. برای اینکه بدانید بهترین روش چاپ سررسید کدام است، ابتدا باید نوع سررسید خود را مشخص کنید.

 

انتخاب روش چاپ

از سررسیدهایی که طرفداران زیادی دارند، سررسید های عمومی هستند که دارای قالبی آماده و صفحات داخلی عمومی بوده و فقط روی جلد این سررسید ها نام برند یا لوگوی مورد نظر حک می شود. به همین علت چاپ سررسید عمومی با سررسید اختصاصی تفاوت دارد. این سررسید ها هم مثل دیگر وسایل تبلیغاتی طبق سلیقه و نیازی که مخاطب دارد، طراحی و چاپ می شوند و حتی روش چاپ سررسید عمومی هم طبق سلیقه و به مکانی که ارائه می شود، بستگی دارد. این نوع سررسیدها قیمت مناسبی دارند و از مزیت های آنها این است که در زمان سفارش از قیمت ارزان آن لذت خواهید برد.

نوع دیگر سررسیدها اختصاصی هستند که در زمان نزدیک شدن به سال تحویل به عنوان یک هدیه تبلیغاتی سفارش داده می شوند. به دلیل این که برای مدیران شرکتها و مخاطبین ویژه ارائه شده و به صورت سررسید لوکس و تبلیغاتی طراحی و چاپ می شوند. برای همین روش و کیفیت چاپ در این سررسیدها اهمیت دارد.

 

معیار انتخاب روش چاپ انواع سررسید

یکی دیگر از عوامل تقسیم بندی انواع سررسید ها طبق گاه شمار بودن آنها است که در انتخاب بهترین روش چاپ سررسید بسیار موثر است. اگرتعداد صفحات سررسیدها تفاوت داشته باشد؛ یعنی هر چقدر تعداد صفحات بیشتر باشد، از چاپ هایی مانند چاپ افست در این سررسیدها استفاده می شود. اگر تعداد صفحات مصرفی کمتر باشد؛ مانند سررسیدهای ماه شمار، از روش چاپ دیجیتال استفاده می شود که تعداد تیراژ سررسیدها هم در روش چاپ اهمیت دارد.

طبق انواع سررسیدهایی که وجود دارند از انواع روش های چاپ هم در آنها استفاده می شود. برای انتخاب بهترین روش چاپ، معیارهای زیادی را باید در نظر گرفت. انتخاب روش چاپ به بستگی به نوع صحافی و نوع جنس سررسیدها دارد. برای اینکه یک سررسید با کیفیت و با قیمت مناسب چاپ شود، معمولا از چاپ افست استفاده می کنند.

تعداد رنگ و نوع کاغذ هم در انتخاب روش چاپ بسیار تاثیرگذار است. بر اساس نوع روش چاپ سررسید در سررسیدهای اختصاصی، معمولا صفحاتی را برای تبلیغ شرکت ها قرار می دهند و تصویرهایی که مختص شرکت‌ها است را به صورت براق یا گلاسه چاپ می کنند.

 

روش چاپ سررسید

 

بهترین روش چاپ سررسید چیست؟

سررسید ها دارای جلدها و جنس های مختلفی هستند. از بهترین جلد های معروف سررسیدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سررسید جلد چرم خارجی
  • سررسید جلد سلفونی
  • سررسید جلد چرم ایرانی
  • سالنامه گلینگور

هر کدام از جلد های مخصوص سررسیدها دارای روش چاپ سررسید خاص خود هستند و برای انواع جلدها روش های مختلف چاپ وجود دارد. از چاپ های روی جلد سررسیدها می توان به نوع چاپ های زیر اشاره کرد:

 

روش چاپ سررسید طلاکوب

این چاپ مانند روش چاپ داغی به کلیشه نیاز دارد و نوع چاپ در این روش به رنگ های نقره ای یا طلایی است. معمولا با توجه به رنگ جلد سررسیدها انتخاب می شود تا زیباتر شده و جلوه بهتری روی جلد سررسیدها نمایش داده شود. چاپ طلاکوب را معمولا روی جلد سررسیدهای ترمو، سلفونی و گالینگور اجرا می کنند. روی جلد سررسید سلفونی هم از روش چاپ سررسید طلاکوب و هم چاپ سیلک استفاده می شود.

 

چاپ سیلک

این روش چاپ از نظر هزینه مقرون به صرفه تر از روش چاپ طلاکوب است. زیرا به کلیشه نیاز ندارد. در این نوع چاپ معمولا با رنگ های نقره ای، سفید و مشکی اجرا می شوند. البته تمام روش چاپ سررسیدها طبق سلیقه و نظر مخاطبین صورت می گیرد.

 

روش چاپ سررسید افست

این نوع چاپ را معمولا روی تقویم تبلیغاتی دیواری اجرا می کنند که دارای کیفیت بسیار خوبی است و از نظر نوع چاپ خوانا و تمیز است.

 

روش چاپ سررسید داغی

چاپ سررسید به روش داغی با ساخت کلیشه آهنی بر اساس طرح و شکل لوگوی تبلیغاتی روی سررسیدهایی که دارای جنس چرم و با کیفیت هستند یا همان سررسیدهای ترمو به روش برجسته یا تو رفته اجرا می شود.

 

چاپ لیزری

یکی از بهترین و محبوب ترین چاپ ها محسوب می شود. در این نوع روش چاپ محتوا یا تصویر با رد شدن از زیر لیزر انجام می شود. این نوع چاپ روی تمام سطح های مختلف مانند: کاغذ، سرامیک، چوب، شیشه قابل اجرا است.

 

کلام پایانی

تعداد چاپ هایی که برای کالاهای تبلیغاتی اجرا می شوند، بسیار متعدد است. بهترین روش چاپ سررسید به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهمترین عوامل می توان به جلد سررسید ها اشاره کرد. یکی از بهترین روش های چاپ، روش لیزری است که روی جلدهای سلفونی چاپ می شود. هم چنین در کنار چاپ خوب لازم است در طراحی سررسید هم اصول و نکاتی را رعایت کنید که ما در مقاله اصول طراحی سررسید تبلیغاتی + چند مدل طراحی بدآن اشاره کرده ایم و مفصل آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *