سالنامه بازاریابی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سالنامه بازاریابی

مدیران کسب و کار ها برای موفقیت و پیشرفت در کار، همیشه پلن، ایده و برنامه ریزی دارند. اما تعدادی از این افراد این پلن ها را یادداشت کرده و برای هر کدام ایده ها و جزئیات مختلفی پیدا می کنند. این افراد از محصولات مختلفی برای این کار استفاده کرده که یکی از مهم ترین این محصولات، سالنامه های بازاریابی می باشند.

ما در این مقاله در رابطه با سالنامه بازاریابی یا همان سررسید بازاریابی ، ویژگی ها و مزایای آن، مواردی که می توانید در آن یادداشت نمایید و همچنین کاربرد های آن با شما صحبت خواهیم کرد. در پایان این مقاله شما با این محصول آشنا شده و می توانید از آن برای پیشرفت کسب و کار خود استفاده نمایید. پس با ما همراه باشید.

 

سالنامه بازاریابی چیست؟

سالنامه های بازاریابی محصولاتی هستند که فعالیت ها و پلن های بازاریابی که فرد باید در آینده آن ها را انجام دهد را، به فرد یاداوری می کنند. همچنین سالنامه های بازاریابی به شما این امکان را می دهند که تمامی کار های مهم و ایده های کسب و کار خود را در یک جا یادداشت کرده و یا حتی برای خود برنامه ریزی کاری نیز انجام دهید. سالنامه بازاریابی یکی از بهترین و مفید ترین محصولاتی است که شما را در پیشبرد اهداف کاریتان کمک خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که موارد استفاده از این سالنامه ها بسیار بیشتر از این موارد می باشد، برای مثال برخی آن را به عنوان یکی از آیتم های اصلی ست مدیریتی تبلیغاتی انتخاب کرده و به افراد هدیه می دهند. که در بخش کاربرد سالنامه بازاریابی تعدادی از این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد. پس ما را همراهی نمایید.

 

چه مواردی می تواند در بخش های مختلف سالنامه بازاریابی یادداشت شود؟

 1. عنوان فعالیت.
 2. زمان فعالیت.
 3. روش های انجام آن کار.
 4. بازه زمانی انجام کار.
 5. تاریخ شروع پروژه.
 6. تاریخ تحویل پروژه.
 7. هدف از انجام آن.
 8. مزایا و معایب آن.
 9. پیشبینی از اتفاقات خوب و بدی که بعد از انجام آن کار اتفاق می افتد.
 10. نام شرکت هایی که قرار است از آن ها برای انجام و پیشبرد پروژه کمک بگیرید.
 11. میزان بودجه ی مصرفی.
 12. میزان درآمد و سود شما در انجام این پروژه.
 13. افراد حاضر در پروژه و مسئولیت هر یک از آن ها.
 14. مخاطبان پروژه.
 15. مشکلات ناگهانی که قرار است در طول انجام پروژه اتفاق بیوفتد، به همراه راه حل هایی برای جل کردن آن ها.

 

ویژگی هایی که یک سالنامه بازاریابی باید داشته باشد؟

 1. تمامی روز های سال باید مکانی برای یادداشت و نوشتن داشته باشند.
 2. هر روز باید قسمت های مختلف برای یادداشت انواع کار ها داشته باشد.
 3. طراحی سررسید های تبلیغاتی باید افراد را تشویق به انجام فعالیت کند نه اینکه باعث نا امیدی آن فرد شود. برای این کار رنگ ها می توانند تاثیر به سزایی داشته باشند.
 4. در هر سالنامه بازاریابی باید قسمت نتیجه گیری روزانه نیز قرار نمایید.
 5. سالنامه بازاریابی باید در اندازه ای استاندارد تولید شود. یعنی باید قابل حمل و نقل و سبک طراح شود.
 6. سادگی از ویژگی های سالنامه های بازاریابی می باشد. اما همان گونه که گفتیم در عین سادگی باید طراحی آرامش بخش و امید دهنده داشته باشد.

 

سررسید تبلیغاتی

 

کاربرد سالنامه بازاریابی

سالنامه های بازاریابی کاربرد های زیادی دارند که در این بخش با تعدادی از این موارد آشنا خواهید شد.

 1. مدیریت و برنامه ریزی مالی: یکی از مواردیکه شما بهتر است در سالنامه های بازاریابی خود یادداشت نمایید میزان بودجه و یا درآمدتان می باشد. شما با یادداشت این موارد می توانید تمامی گردش مالی خود برای هر پروژه را برنامه ریزی کرده و در پایان سال این یادداشت ها را با مدارک مالی موجود مقایسه نمایید.
 2. چک کردن وظایت کارمندان: مدیران کسب و کار ها و شرکت ها می توانند به وسیله ی سالنامه بازاریابی وظایف هر یک کارمندان را برای آن ها توضیح داده و به وسیله همان سالنامه میزان پیشرفت کار را ارزیابی و چک نماید.
 3. از بین بردن اتفاقات و مشکلات احتمالی در طول کار: در سالنامه های بازاریابی می توانید تمامی اتفاقاتی که قرار است در طول کار با آن ها سر و کار داشته باشید را یادداشت کرده و بعد برای هر کدام از آن ها راه حل پیدا کنید. با این کار اگر اتفاقی ناگواری در طول انجام پروژه پیش بیاید، شما راه حل را بلد بوده و در سریع ترین حالت ممکن برای بر طرف کردن اقدام خواهید کرد.
 4. چیدن پلن کاری: هر کاری برای پیشرفت و رسیدن به موفقیت، نیازمند به پلن های اساسی و دقیق دارد. اما این پلن ها برای یک روز، یک هفته و یا یک ماه برنامه ریزی نمی شود، پلن ها باید برای یک سال و یا حتی بیشتر از آن برنامه ریزی شوند. سالنامه بازاریابی به شما این امکان را می دهد که پلن های کاری خود را درون آن یادداشت کرده و برای آن برنامه ریزی دقیق و روزانه داشته باشید. همچنین می توانید از سررسید یادداشتی هم برای این عنوان استفده کنید.
 5. برنامه ریزی زمانی: برنامه ریزی زمانی برای هر کار بسیار لازم است. شما باید برای هر پروژه و یا مسئولیت میزان تایمی را مشخص کنید. سپس زمان شروع و پایان پروژه را نیز یادداشت نمایید. اگر تایمی و زمانی که شما برای انجام آن صرف کرده اید کمتر و یا مساوی تایم برنامه ریزی شده بود، تبریک! شما کاملاً موفق شده اید. اما اگر آن زمان بیشتر از برنامه ریزی شما باید دلیل و علت آن را مشخص کرده تا برای پروژه بعدی به موفقیت برسید.
 6. هدف گذاری: یادداشت اهداف شما در طول یک سال این امکان را به شما می دهد که برای انجام آن ها تلاش کرده و به موفقیت برسید. اما توجه داشته باشید که اگر تلاش لازم را انجام دادید، اما به آن چیزی که خواستید نرسیدید، هرگز خود را سرزنش و عذاب ندهید، چرا که تلاش کردن برای رسیدن به موفقیت، خود یک موفقیت محسوب می شود.
 7. تایم هایی که تقاضای مخاطبان شما بیشتر است را مشخص کنید: بسیاری از کسب و کار ها نمی توانند تایم دقیق تقاضا و نیاز مشتریان خود را مشخص کنند. اما شما با استفاده از سالنامه بازاریابی خود می توانید آن زمان را مشخص کرده و به صورت دقیق برای آن تایم برنامه ریزی کنید. این کار به شما برای جذب مشتری و در نهایت فروش بیشتر کمک می کند.
 8. میزان تولید: اگر شما تولیدکننده هستید می توانید با استفاده از سالنامه های بازاریابی میزان تولید و فروش محصولات خود را در هر روز برنامه ریزی کرده، و برای تولید بعدی برنامه ریزی کنید.

 

مزایای سالنامه بازاریابی

 • این سالنامه ها بهترین و دقیق ترین روش برای برنامه ریزی کاری هستند.
 • اگر بتوانید تمام موارد برنامه ریزی شده خود را در هر روز انجام دهید، نه تنها به موفقیت می رسید بلکه اعتماد ب نفس نیز پیدا می کنید.
 • شما با استفاده از محصولات دیگر نیز می توانید برنامه ریزی های کاری خود را انجام دهید اما سالنامه بازاریابی یک از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها می باشد.
 • شما با استفاده از سالنامه بازاریابی می توانید از ورشکستی و شکست در کسب و کار خود نیز جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی ما با شما عزیزان

برنامه ریزی و پلن گذاری برای هر کسب و کاری می تواند گامی مهم به سوی پیشرفت باشد. اما باید بدانید که برای این کار شما باید جزئیات، ایده ها، مشکلات و … هر کاری را مشخص کنید. برای این کار می توانید از سالنامه های بازاریابی استفاده کرده و برای پیشرفت خود تلاش نمایید. آیا تا به حال از سالنامه های بازاریابی استفاده کرده اید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *