دفتر سالنامه چیست ؟+چه تاثیری در برندسازی دارد

دفتر سالنامه چیست

دفتر سالنامه چیست ؟

سررسید یا سالنامه به دفتر یا کتابی چاپ شده گفته می‌شود که حاوی اطلاعات تقویمی درباره روزهای یک سال است. دفتر سالنامه عموما اطلاعاتی در مورد رویدادها و مناسبت‌های ملی و جهانی، حوادث  یک سال را  بهمراه دارند. با توجه به نوع و کاربرد و مخاطبان محصول، شامل اطلاعاتی مختصر و مفید دیگر نظیر اطلاعات اقتصادی، اجتماعی نیز می‌باشد. امروزه سالنامه های متنوعی با اسامی و موضوعات مختلفی چاپ و ارائه می‌شود؛ مانند سررسیدهای مهندسی، تاریخی، گردشگری، مذهبی، ورزشی و… که كاربرد یا ارائه اطلاعات درباره تقویم روزانه‌ی یکسال است، همچنین می‌توان از آن برای یادداشت کردن و ثبت روزانه اطلاعات شخصی و کاری در صفحه‌ی مرتبط با آن استفاده کرد.نوعی از تقویم ها به نام تقویم رومیزی اختصاصی وجود دارد که شرکت های مختلف می توانند برای معرفی برند خود استفاده می کنند.توضیح خلاصه‌تر از  سالنامه این است که می‌توان به آن  دفترچه يادداشت روزانه  گفت که هر صفحه‌ی آن، حاوی تاریخ روزی از سال است. از آنجایی که سالنامه در طول یکسال و درجاهای مختلفی توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد تبدیل به محصولی تبلیغاتی مفید نیز شده است.

از اینرو تولیدکنندگان و خدمات‌دهندگان اقدام به چاپ اختصاصی سررسید و درج اطلاعات مرتبط با محصولات و خدمات خود می‌کنند. در ایران ثبت رویدادها و یادآوری آن و تعیین زمان برای کارهای آینده دارای ویژگی خاص خود است. زیرا تقویم رسمی ایرانی که از آن به تقویم هجری شمسی، هجری خورشیدی، تقویم جلالی نیز یاد می‌شود و از طرفی مناسبت‌ها و مناسک مذهبی نیز اهمیت خود را دارد  که برای آن دانستن تقویم هجری قمری مهم است. همچین برای هماهنگی با دیگر کشورها برای تجارت، کسب و کار و نیازمند دانستن تقویم میلادی نیز هستیم.تقویم‌های مختلفی در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما با توجه به دلایل ذکر شده در بالا در سالنامه‌های ایرانی معمولا برای هر روز هر سه تاریخ از تقویم خورشیدی، میلادی و قمری درج می‌شود.یکی از انواع سالنامه ها، سررسید ارگانایزر می باشد.

انواع دفتر سالنامه 

سالنامه روزانه (روزشمار): هر صفحه از این نوع مربوط به یک روز از سال است. سالنامه های روزشمار خود به 2 نوع دسته‌بندی می‌شوند. در یک مدل از سالنامه روزانه هر روز از تاریخ سال، صفحه‌ای مختص بخود دارند و در نوع دیگر بجز پنجشنبه و جمعه که هر دو روز در یک صفحه قرار می‌گیرند مابقی تاریخ‌ها هرکدام صفحه‌ای مجزا دارند. به دلیل تعطیلی جمعه‌ها و برای برخی مشاغل و اصناف پنج شنبه نیز تعطیل است یا نصف روز فعالیت انجام می‌شود این دو روز(5شنبه و جمعه) نیاز به ثبت یادداشت کمتری دارند.

سالنامه دو روز شمار: هر صفحه از این مدل مختص به 2 روز از هفته است. این نوع سالنامه برای افرادی مناسب است که یادداشت‌های روزانه کمتری می‌نویسند. در برخی از سالنامه های 2 روز شمار برای کمتر شدن قیمت سالنامه سه روز آخر هفته در یک صفحه قرار می‌گیرد.

سالنامه هفتگی: سالنامه های هفتگی نیز به گونه‌های مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند، گاه هر هفته در یک صفحه و در بعضی سالنامه ها هر هفته شامل 2 صفحه می‌شود. سالنامه های هفتگی برای ثبت یادداشت‌های کوتاه در هر روز مناسب هستند و البته در این نوع معمولا صفحات جداگانه‌ای مختص به نوشتن و ثبت یادداشت وجود دارد.

انواع جلد سالنامه و روکش‌های آن:

متداول ترین نوع صحافی جلد دفتر سالنامه چيست؟ معمولا صحافی جلد سخت است. روکش‌های متنوعی برای جلدهای سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش‌های سلفونی مات یا براق که روی چاپ گلاسه قرار می‌گیرند. روکش چرم مصنوعی یا طبیعی، ترمو یا گالینگور نیز از دیگر روکشهای مورد استفاده در جلد سالنامه هستند. پرکاربردترین نوع صحافی صفحات داخلی، صحافی ته دوخت است. از دیگر انواع صحافی صفحه‌های داخلی  سالنامه می‌توان به صحافی ته چسب، فنری، فنر دوبل یا فنر مارپیچ کلاسوری اشاره کرد که بسته به نوع کار، تعداد صفحات، جلد، هزینه، زمان و نظر تولیدکننده یکی از مدل های صحافی انتخاب می‌شود.

اندازه و  ابعاد سالنامه

قطع رحلی: اندازه رحلی برش خورده معمولا 21 در 28.5 سانتیمتر است و حدودا اندازه سایز استاندارد است A4 با توجه به اندازه هر صفحه در سالنامه رحلی، امکان یادداشت نویسی بیشتری وجود دارد و گاهی از آن به عنوان سالنامه مدیران یاد می‌شود.

قطع وزیری: اندازه وزیری برش خورده حدودا 16.5 در 23.5 سانتی متر است و تقریبا نزدیک به اندازه سایز استاندارد B5 سررسید وزیری از پرمخاطب‌ترین نوع سالنامه است.

قطع رقعی: سایز رقعی حدودا هم اندازه‌ی سایز استاندراد بوده و معمولا بعد از برش 14.5 در 21 سانتیمتر است.

قطع اروپایی: ارتفاع سالنامه اروپايي همچون سالنامه رقعی است با این تفاوت که عرض آن کمتر شده است. اندازه اروپایی حدودا 12 در 21 است.قطع خشتی: قطع خشتی دارای اندازه‌های مختلفی است و در هر اندازه‌ای که هستند معمولا طول و عرض صفحه یکسان بوده و تقریبا مربعی شکل است. اندازه خشتی معمولا 22 در 22 سانتیمتر است.

قطع پالتویی: اندازه پالتویی نیز دارای دو سایز است یکی حدودا 9.5 در 20 سانتیمتر که و دیگری 11.5 در 21 سانتیمتر.

قطع جیبی: قطع جیبی نیز با توجه به استانداردهای ورق کاغذ دارای دو سایز است. یکی حدودا 10 در 14.5 سانتیمتر نزدیک اندازه استانداردA6 و دیگری حدودا 11.5 در در 16.5 سانتیمتر است. به عبارتی می‌توان گفت یک نوع برابر با نصف قطع وزیری و نوع دیگر برابر با نصف قطع رقعی است.

قطع‌های دیگری همچون قطع سلطانی، نیم‌جیبی، بیاضی و سررسید اروپایی نیز وجود دارد که به دلیل تولید کم این اندازه‌ها در اینجا به آن اشاره نشده است. اندازه‌های استاندارد معمولا بخاطر ابعاد شیت کاغذهای استاندارد انتخاب شده اند که کمترین پرت کاغذ را دارند تا هزینه زیادتر نشود. تمامی اندازه‌های ذکر شده حدودی هستند و ممکن است محصولات تولید شده کمی بزرگتر یا کوچکتر باشند.

چاپ دفتر سالنامه اختصاصی

در بالا اشاره شد که دفتر سالنامه چیست و  به دلیل استفاده مداوم در طول یکسال توسط افراد تبدیل به محصول تبلغاتی مفیدی شده است. از همین رو چاپ سالنامه اختصاصی برای تولیدکنندگان و خدمات‌دهندگان با استقبال روبرو شده است.هزینه‌ی تمام شده برای هر سالنامه از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب سالنامه است. در اینجا به تریتب هزینه کم به زیاد، روش‌های داشتن سررسید اختصاصی توضیح داده می‌شود:چاپ اختصاصی فقط روی جلد: در این روش از مدل‌های  سالنامه موجود در بازار، مدلی انتخاب شده و اطلاعات مربوط بر روی جلد آن ثبت می‌شود. در این روش بطور معمول از چاپ طلاکوب، داغی(داغ کوب)، چاپ سیلک برای درج نام و لوگو، شماره تلفن و یا آدرس ستفاده می‌شود استفاده می‌شود.چاپ اختصاصی جلد و یا صفحات تبلیغاتی: در این روش نیز بعد از انتخاب نوع سالنامه بنا بر نیاز می‌توان صفحاتی طراحی و چاپ کرد که به صحفه‌های داخلی آن اضافه شود. در این روش جلد نیز بصورت اختصاصی طراحی، چاپ و صحافی می‌شود. البته می‌توان از چاپ‌های روش اول نیز استفاده کرد. در این روش بخاطر اضافه کردن تبلیغات داخلی و یا چاپ اختصاصی جلد، زمان و هزینه بیشتری نیاز است. همچنین در این روش با هزینه بیشتر می‌توان لوگو و نام مورد نظر خود را در تمام صفحات داخلی چاپ کرد که خود مستم هزینه‌ای بیشتر است..چاپ اختصاصی سالنامه بصورت کامل: این روش به دلیل طراحی اختصاصی و چاپ کاملا اختصاصی تمامی صفحات و جلد هزینه‌ی بیشتری نسبت به روش‌های قبلی دارد اما تمامی سالنامه بر اساس نیاز و سلیقه سفارش دهنده‌ی آن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *