نکات مهم و طلایی طراحی دفتر پلنر + اصول برنامه ریزی با آنها

طراحی دفتر پلنر

افرادی که منظم هستند، معمولا برای مدیریت زمان و نحوه سپری کردن آن چالش ‌های زیادی دارند. اگر با روش‌ های برنامه ‌ریزی آشنا باشید، حتما اسم دفترهای پلنر یا برنامه ریزی را شنیده اید. دفترهای برنامه ‌ریزی حرفه ‌ای دارای قسمت‌ های بسیار متفاوتی برای برنامه‌ریزی‌ های اصولی و درست هستند. بهترین روش برای رسیدن به یک هدف، معمولا شامل سازماندهی مراحل رسیدن به آن است که با طراحی دفتر پلنر یا دفتر برنامه ‌ریزی می ‌توان مهارت‌ های سازمانی خود را تقویت کرده و کارها و برنامه‌ های خود را اولویت بندی کرد.

 

دفتر برنامه ریزی پلنر چیست؟

این دفتر نوعی از دفترهای معمولی موجود در بازار است که مانند انواع تقویم رومیزی تبلیغاتی از آن برای مدیریت و برنامه ‌ریزی در هر فعالیتی از زندگی استفاده می ‌شود. گاهی افراد فکر می‌ کنند که باید دارای فعالیت خاصی باشند تا به دفتر پلنر احتیاج داشته باشند؛ اما این طرز فکر درست نیست. زیرا هر فردی که در زندگی خود هدفی را دنبال می ‌کند. حتی اگر کوچک باشد، برای دست پیدا کردن به این هدف‌، بهتر است، از انواع موارد که دارای طراحی دفتر پلنر کاربردی هستند، استفاده کند.

بیشتر افراد منظم و موفق برای نظم دادن به امور زندگی و کاری خود به این دفاتر نیاز دارند. این دفترها حاوی جدول ‌بندی و زمان ‌بندی‌ روزانه هستند و بدون برنامه ‌ریزی رسیدن به هدف غیر ممکن است. این دفترها ابزاری برای فعالیت ‌های فکری، مدیریت هدف ‌ها و سازماندهی آنها و کارهایی که برای فرد دارای اهمیت است، هستند. با استفاده از این دفترها می ‌توان از بی‌ نظمی و حتی تنبلی دوری کرد و در مسیر درست و اصولی زندگی قرار گرفت.

 

اصول برنامه ‌ریزی توسط دفترهای پلنر

برای اینکه بتوان از انواع طراحی دفتر پلنر یا برنامه‌ ریزی به بهترین نحو استفاده کرد، باید سه نکته مهم و اساسی را مد نظر قرار داد. این سه اصل مهم عبارتند از:

 

وظیفه‌ ها

اولین نکته ‌ای که در برنامه ‌ریزی مورد اهمیت است، مشخص کردن وظیفه و لیست فعالیت‌ هایی است که باید در طول روز انجام شود. باید بدانید که اگر می‌ خواهید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، این کارها را طبق اولویت ها دسته ‌بندی کنید و ابتدا از کارهای مهم و ضروری شروع کرده و سپس به کارهای کم اهمیت بپردازید.

 

مشخص کردن بازه زمانی آزاد

منظور از بازه زمانی آزاد، مشخص کردن زمان استراحت و تفریح نیست. هرچند که این دو مورد باید به صورت جدا در برنامه‌ریزی ‌ها قرار بگیرند؛ اما بازه زمانی آزاد یعنی مشخص کردن زمان‌ های جبرانی؛ زیرا گاهی پیش می ‌آید که رخدادهایی برنامه‌ ریزی نشده رخ می ‌دهد و موجب عقب افتادن از برنامه ‌ریزی‌ می‌ شود. اگر زمان آزادی برای جبران نباشد، ممکن است تا آخر روز یا هفته به مشکل بر بخورید.

 

عادت‌ ها

برنامه ‌ریزی‌ هایی که انجام می‌شود، باید طبق سلیقه و عادت ‌های فردی انجام شود تا به آن پایبند بوده و به صورت آرام و پیوسته به جلو پیش رفت. همچنین باید از ردیاب‌ ها و از پر کردن آنها هم غافل نشد.

 

دفترچه برنامه ریزی

 

چند نمونه ایده طراحی دفتر پلنر

دفتر برنامه‌ریزی هر فردی نسبت به دفترهای دیگر تفاوت دارد. به همین دلیل می توان از دفترهای برنامه‌ ریزی آماده استفاده نکرد؛ ولی اگر بخواهید زمان زیادی را برای طراحی دفتر پلنر اختصاص ندهید و به همان صورت مورد استفاده قرار دهید، می ‌توانید از انواع مختلف آن متناسب با نیاز خود بهره‌ مند شوید. برای مدیریت کردن زمان، بهبود حال، ثبت عادت ‌های جدید و … می ‌توان از این دفترها استفاده کرد. از ایده طراحی این دفاتر شامل موارد زیر است:

 

ایده ‌های جذاب دفتر پلنر طبق سلیقه شخصی و اختصاصی

این دفترها فقط برای نوشتن وظایف و کارهای مشخص در طول روز نبوده و می ‌توان در قسمت‌ های مختلف زندگی از آن استفاده کرد تا نظم بهتری به امور داد. فقط برای امور زندگی، درس و انجام کارهای مشخص در طول روز نیست و زمان ‌هایی را هم باید برای خود اختصاص داد و علاقه شخصی را هم در آن درج کرد. مثل هدف ‌ها و آرزوها که باید با تمام جزئیات آنها را نوشت. بهتر است، تفریحاتی که دوست دارید آن را انجام دهید یا مکان‌ هایی مثل رستوران‌ ها یا کافه ‌هایی که می‌خواهید، بروید را در صفحاتی که طراحی می‌ کنید، یادداشت کنید.

 

استفاده از هنر و رنگ در دفتر برای انگیزه بیشتر

طراحی دفتر پلنر باید طوری باشد که تولید انگیزه کند و با مشاهده آن انرژی گرفته و به انجام کارها و وظایف پرداخت. می ‌توان برای این کار یک جمله الهام بخش یا انگیزشی نوشت و یا از خودکار های رنگی برای نوشتن تیتر کارها استفاده کرد. حتی بعضی از کلمه‌ ها یا جملات را با ماژیک یا هایلایتر بولد کرد. داشتن ذوق هنری می‌ تواند، دفتری متفاوت و خلاقانه ایجاد کند.

 

تبدیل سالنامه به دفتر برنامه‌ریزی کم هزینه و خلاقانه

معمولا یک دفتر برنامه ‌ریزی فانتزی و خلاقانه است و می ‌توان از سررسید ها و سالنامه ‌هایی که دارای برگه‌ های زیادی هستند، برای طراحی دفتر پلنر استفاده کرد. زیرا تقویم ها دارای جلدهای متفاوتی هستند و بسیار زیبا طراحی می‌شوند. ولی اگر سالنامه قدیمی دارید، می‌ توانید با کاغذهای رنگی طرح‌ های زیبا طبق سلیقه در آن قرار دهید یا طرح‌ ها را آنلاین چاپ کرده و روی جلد یا برگه‌ های داخلی بچسبانید. می ‌توان از ذوق هنری خود استفاده کرده و داخل برگه‌ ها را نقاشی کرد و آن را کاملا شخصی و اختصاصی طراحی کرد.

 

انواع پلنرها طبق موضوع هدف و برنامه‌ریزی‌

طراحی دفتر پلنر طبق موضوعاتی که برای خود برنامه‌ریزی کرده ‌اید، می ‌تواند دارای انواع مختلفی باشد. از جمله پلنرها شامل موارد زیر می شوند:

 

دفتر پلنر تحصیلی

این دفاتر مخصوص دانشجویان یا دانش آموزان و کلیه افرادی است که در حال تحصیل هستند و نیاز به یک برنامه‌ریزی منظم و دقیق دارند. افرادی که نیازمند برنامه ‌هایی به صورت هفتگی یا روزانه به صورت بلند مدت یعنی ماهیانه یا سالیانه هستند، می ‌توانند از این دفتر استفاده کنند.

 

دفتر پلنر کاری (work planners)

هر فردی که دارای فعالیت و کسب و کاری است، برای رشد و پیشرفت در کار نیاز به برنامه ‌ریزی کاری دقیق و منظم برای رسیدگی به کارهای خود دارد تا از اختلال، کم کاری، بی‌ نظمی و … در کار خود جلوگیری کند. با همین کار ساده و استفاده دفتر پلنر به کارهای خود ساماندهی داده و با انجام منظم کارها اعتماد مشتریان را هم به خود جلب می ‌کند.

 

دفتر پلنر شخصی

اگر فعالیت و کارهای زیادی در زندگی شخصی و حرفه‌ ای خود دارید، برای جدا کردن هر کدام از آنها می‌ توانید یک پلنر با طراحی دفتر پلنر اختصاصی و جداگانه داشته باشید. زیرا پلنر شخصی می‌ تواند یک برنامه ‌ریزی بسیار خوب برای مدیریت زمان و یادآوری کارها و رویدادهای مهم زندگی مانند: تولد، لیست خرید ازدواج و … را ایجاد ‌کند تا با وجود مشغله ‌های فکری مسائل کوچک و بزرگ را فراموش نکنید.

 

دفترچه پلنر

 

پلنرهای سلامتی

با یک برنامه ‌ریزی منظم و دقیق می ‌توانید در ایجاد انگیزه بهتر و بیشتر در حفظ سلامتی و تناسب اندام خود با طراحی دفتر پلنر سلامت اقدام کنید و طی زمان های دقیق، برنامه ‌های غذایی و تمرینات خود را دنبال کنید.

 

دفتر پلنر انگیزشی

با استفاده دفتر پلنر و یک برنامه ‌ریزی دقیق و داشتن صفحه ‌ای مناسب برای برنامه‌ ریزی با طرح و نقش زیبا می ‌توان انگیزه‌ های لازم برای رسیدن به هدف را به دست آورد.

 

دفتر پلنر مالی

یک دفتر پلنر دقیق و منسجم برای برنامه‌ ریزی‌ مالی می ‌تواند به افراد در ثبت فیش ‌های واریزی، بودجه ‌بندی‌ های مالی برای انجام کارهای متفاوت، ثبت صورت حساب ‌های ماهیانه، گزارش‌ های هزینه، سرمایه‌ گذاری، بدهکاری و … کمک کرده و به راحتی آن را مدیریت کرد.

 

کلام پایانی

استفاده از پلنر یا هر ابزار برنامه‌ریزی مانند ، ، تقویم رومیزی یادداشتی موجب می ‌شود، کیفیت و سرعت تلاش فرد دو برابر شود. اگر زمان و حوصله طراحی دفتر پلنر خود را ندارید، می توانید از نوع پلنرهای سالانه استفاده کنید که آماده بوده و جلدهای متنوع داشته و طبق اصول برنامه‌ریزی ساخته شده ‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *