معیارهای مهم چاپ تقوبم و سررسید و کاربرد آن‌ها در تبلیغات

معیار چاپ تقویم و سررسید

چاپ تقویم و سررسید از مهم ترین ابزارهای یک پروژه‌ی تبلیغاتی موفق در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف است. و به عنوان محصولاتی تاثیرگذار در پروسه برنامه‌ی تبلیغاتی به حساب می آید. دیده شدن و معروف شدن یک سازمان بر اساس استراتژی‌ای هوشمندانه‌ موجب می شود، سازمان تبدیل به یک برند تجاری شود که اعتبار خوبی هم دارد. و از مزایای دیده شدن سازمان  می توان به این موضوع اشاره کرد که به یک برند تجاری موفق با بازدهی بالا منجر می شود. یعنی فروش محصولات و خدمات سازمان به فروش بیشتر منجر می‌شود و مشتری بیشتری به سمت سازمان هدایت می‌شود. تمام سازمان‌های معتبر در برنامه‌های خود محصولاتی تبلیغاتی دارند. که بعضی از این محصولات جز سبد هدایای تبلیغاتی قرار می‌گیرد. دو نوع از محصولات متنوعی که در سبد محصولات تبلیغاتی قرار می‌ گیرد تقویم و سررسید تبلیغاتی است. که جز محبوب‌ترین و پر استفاده ترین محصولات هستند. در واقع اکثر کمپانی ها از این محصولات استفاده می کنند. اما معیار چاپ تقویم و سررسید چیست؟  و کاربرد آن‌ها برای تبلیغات چیست؟

معیار چاپ تقویم و سررسید تبلیغاتی:

تقویم تبلیغاتی در شکل‌های متنوعی طراحی و چاپ می‌شوند و هرکدام از این تقویم ها کاربرد متفاوت خود را برای مخاطب دارند. از انواع تقویم تبلیغاتی می‌توان به تقویم رومیزی، تقویم دیواری، چاپی اشاره کرد. این تقویم‌ها که با توجه به هویت بصری سازمان طراحی می‌شوند. نشانه، آرم و اطلاعات سازمان داخل آن قرار می گیرد. و به عنوان هدیه‌ای تبلیغاتی به مخاطب داده می شود. چاپ تقویم تبلیغاتی بخاطر پرکاربرد بودن آن و هزینه کم طراحی و چاپ، یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی محسب می شود. هرکدام از تقویم‌های تبلیغاتی مزایای خودش را دارد. که به صورت کوتاه به آن می پردازیم.

تقویم رومیزی:

تقویم رومیزی تقویمی است که همانطور که از اسم آن پیداست برای روی میز طراحی شده است. این نوع تقویم تبلیغاتی عموما در محیط کار و روی میز کار قرار می گیرد. تا بتوان با توجه به تاریخ‌ها و مناسبت‌ها برای کارها برنامه ریزی کرد. این نوع تقویم‌ها هم برای امور روزمره و هم برای فرایند کار بسیار مناسب می باشند. و از این حیث تقویم‌های تبلیغاتی گزینه خوبی برای تبلیغات می باشند. چرا که مخاطب سازمان همواره تقویم را روبروی خود می‌بیند و آرم لوگو و اطلاعات شما را به خاطر می سپارد.

تقویم دیواری:

تقویم دیواری نیز همانگونه که از اسمش پیداست تقویمی است که قابلیت نصب روی دیوار را دارد. کارکرد تقویم دیواری تقریبا با تقویم رومیزی یکسان است با این تفاوت که تقویم دیواری جایی نمی گیرد و چون به دیوار نصب می‌شود محیطی را برای خود اشغال نمی کند. در نتیجه امکان جابه جایی، لک شدن، آسیب دیدن آن بسیار پایین است. بخاطر ماندگاری بالایی که این تقویم دارد گزینه‌ی بسیار خوبی برای تبلیغات می باشد. و مدت طولانی تری محصول تبلیغاتی را در شرکت یا خانه مخاطب نگه میدارد.

تقویم کتابی:

تقویم کتابی شبیه به دفترچه ای کوچک می باشد. که در جای مشخصی قرار نمی گیرد. در واقع تفاوت آن با دو تقویم پیشین در این است که همراه با فرد جا به جا می شود و بخاطر سبکی این نوع تقویم‌ برای افراد بسیار کاربردی است. این نوع تقویم بین افراد با مشغله‌های زیاد بسیار محبوب است. هر جا که احساس نیاز کنند و بخواهند برنامه‌ی خود را چک کنند تقویم کتابی را از جیبشان در می آورند و برنامه‌های خود را نگاه می کنند. این تقویم در سبد هدایای تبلیغاتی نیز بسیار محبوب است. هزینه چاپ این نوع تقویم‌ها بسیار پایین است و بازدهی آن‌ها بسیار بالا. در نتیجه سازمان‌ها در مراسمات مختلف خود در انتهای سال یا اوایل سال و حتی در میانه‌ی سال از این نوع هدیه تبلیغاتی در جشنواره‌ها مراسمات و برنامه های مختلفف استفاده می کنند.

هر سه نوع تقویمی که توضیح دادیم وسیله‌ی بسیار مهمی در حوزه تبلیغات هر سازمان هستند. با طراحی هدفمند و خلاق، می‌توان بازدهی را از این نوع محصول تبلیغاتی بسیار بالا برد. بهتر است همیشه این نکته را در ارتباط با تمام محصولات در نظر گرفت که کیفیت بالایی که برای طراحی و چاپ انجام می‌شود به نوعی احترام ویژه‌ی سازمان به مشتری و مخاطب خودش است.  به خصوص در مواقعی که این محصولات تبلیغاتی قرار است برای مشتریان دائمی یا مخاطبان همیشگی سازمان ارسال شود. طراحی خلاق و کیفیت خوب می‌تواند حس مشتری را نسبت به برند خوب کند و این انرژی خوب را از سازمان به خاطر بسپارد.

نکات چاپ تقویم تبلیغاتی:

نکته اول: در نظر داشته باشید که در محصولی مانند تقویم تبلیغاتی علاوه بر زیبایی وظرافت آن، باید امکان استفاده از آن وجود داشته باشد. و در نهایت نباید خلاقیت و ابتکار باعث شود که کاربرد یک تقویم از بین برود. و حتی باید تقویم‌ها طوری طراحی شوند که بشود نهایت به عنوان ست هدیه مدیریتی از آن استفاده کرد. هرچقدر مخاطب بیشتر احساس کند که می‌تواند از تقویم‌ها استفاده کند، برای استراتژی تبلیغاتی سازمان مفید تر است.

نکته دوم: در تقویم‌های رومیزی و دیواری طریقه ایستادن و نصب کردن آن‌ها بسیار مهم می‌باشد. مستحکم بودن تقویم تبلیغاتی می تواند آن را به ابزار خوبی برای مخاطبان تبدیل کند. در غیر این صورت با اولین شکستگی و یا افتادن تقویم، مخاطب تقویم را گوشه‌ای می‌گذارد و از آن استفاده نمی‌کند. هر چقدر هم که شما برای طراحی و خلاقیت آن زحمت کشیده باشید بخاطر پایه نامطمئن زحمتای شما هدر خواهد رفت. در نتیجه حتما دقت کنید که تقویم‌ها ماندگاری خوبی در پایه‌های خود داشته باشند. تا بتوانند بهترین نتیجه را برای تبلیغات شما به ارمغان بیاورند.

چاپ سررسید تبلیغاتی:

در ادامه توضیح معیار چاپ تقویم و سررسید نوبت به سررسید می‌رسد. سررسید تبلیغاتی نیز مانند تقویم، یک محصول تبلیغاتی به شمار می آید که سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف در استراتژی و برنامه‌های تبلیغاتی خود از این محصول استفاده می کنند. این محصول نیز مدل‌های مختلفی دارد که هر نوع از آن، کارکرد متفاوتی برای افراد دارد. با توجه به کارکردهای متفاوتی که این نوع محصولات تبلیغاتی دارند برای جنبه‌های مختلف مشتریان سازمان، طراحی می شوند تا برای سازمان، بازدهی ایجاد کنند. سررسید تبلیغاتی دو نوع دارد. یکی سررسیدهای معمولی که ابعاد مشخصی دارند و سررسیدهای جیبی که ابعاد کوچک تری دارند. و برای حمل راحت و وزن سبک آن به این اسم صدایش می کنند. در سررسیدهای معمولی، عموما هر صفحه یک تاریخ دارد و فقط پنجشنبه و جمعه‌ها با هم داخل یک صفحه هستند. در سررسیدهای جیبی هم به همین صورت است. فقط جای کمتری برای نوشتن دارند. در دونوع سررسیدها کاربرد مهمی که وجود دارد این است که ما به علاوه‌ی تاریخ و مناسبت‌ها قرار است فضای خوبی برای نوشتن هم داشته باشیم. این فضای خوب می‌تواند به مخاطب کمک کند علاوه بر برنامه ریزی و چک کردن تاریخ بتواند برنامه‌های روزانه‌ی خود حساب‌هایش یا خاطراتش را متناسب با فرم زندگی اش وارد کند. و بخاطر این موضوع این سررسید نیز یکی از مهم ترین  هدایای تبلیغاتی به حساب می آید. چرا که مخاطب با آن مدام سر و کار دارد و از آن استفاده می کند. همین علت این محصول را بسیار مهم می کند. با گذاشتن نشانه، لوگو، و اطلاعات سازمان در سررسید می‌توان مخاطب را مجبور کرد که هربار که به سراغ سررسید می رود اطلاعات سازمان را ببیند و تبلیغات در همین محدوده تاثیر خود را می گذارد. تکرار متداوم نام و برند سازمان. در واقع اگر بشود کاری کرد که محصول با طراحی خلاق و کاربردی برای مخاطب قابل استفاده باشد، این امر تحقق یافته و بازدهی سازمان بالا خواهد رفت.

نکات چاپ سررسید تبلیغاتی:

نکته اول: شما می‌توانید در سررسیدهای تبلیغاتی ابتکار و خلاقیت‌های متفاوتی را تجربه کنید. مثلا برخی در صفحات اولیه یا آخر سررسید برخی از محصولات قابل فروش خود را با جنس متفاوتی از کاغذ ( مثلا گلاسه یا کاغذ کوتد ) به نمایش می گذارند. این کار باعث می‌شود که مخاطب، علاوه بر برخورد با اطلاعات سازمان شما، محصولات و خدمات شما را نیز ببیند و اگر  در زمانی احساس نیاز کرد به سازمان شما برای خرید مراجعه کند. دقت کنید که اگر تعداد این صفحات بسیار بالا باشد و در صفحات بعدی نیز مدام محتوایی مربوط به سازمان خود را بگذارید ممکن است اثر عکس بگذارد و مخاطب از سررسید شما استفاده نکند یا اگر هم استفاده کند احساس خوبی به برند شما نداشته باشد. اینکار باید با حساسیت بالا و خلاقیت و نوآوری انجام شود.

نکته دوم: شما می توانید با توجه به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید یا زمینه ای که در آن بیزینس شما فعال است، مضوعاتی را اتنخاب کنید و به عنوان هویت بصری سررسید از آن استفاده کنید. مثلا اگر شما در تولید تجهیزات سینمایی مشغول هستید. می‌توانید سررسید خود را با موضوع سینما طراحی کنید. از تاریخ‌ها و مناسبت‌های موجود در دنیا و ایران استفاده کنید و به این صورت نظر مخاطب سینمایی خود را به سررسید تبلیغاتی خود جلب کنید. در کنار استفاده از تاریخ سینما می‌توانید از محتواهای دیگر در زمینه‌ی همان موضوع مانند عکس و کاریکاتور و کارتون نیز استفاده کنید. این کار نیز می‌تواند سررسید تبلیغاتی شما را با طراحی خلاق گونه، بسیار خاص و ویژه معرفی کند. و این موضوع مهمی در ارتباط با سررسیدهای تبلیغاتی است. با هوشمندی و ظرافت می توانید بهترین استفاده را از این محصول تبلیغاتی بکنید.

کاربرد تقویم و سررسید تبلیغاتی به عنوان هدیه‌ای تبلیغاتی

تا اینجا در پاراگراف‌های یشین در ارتباط با موضوع معیار چاپ و سررسید  توضیح داده شد. و به اختصار سررسید و تقویم تبلیغاتی معرفی شد. حال به کارکرد و کاربردی که آن‌ها در حوزه تبلیغات برای سازمان دارند پرداخته می شود.

هدایای تبلیغاتی مهمترین معیار چاپ و سررسید برای تبلیغات می‌باشند. اکثر سازمان‌ها از این نوع محصولات به عنوان هدیه‌ای پرطرفدار برای تبلیغات استفاده می کنند. برخی از آن‌ها برای مشتریان ویژه‌ی خود، سررسید و تقویم‌هایی را طراحی می کنند تا به نشان قدردانی از حمایت آن‌ها ارتباط خود را مشتری قوی تر از قبل کنند. در این نوع از طراحی، بعضی از آن‌ها داخل سررسید و تقویم این قدردانی را آورده و متنی برای مخاطب خود می گذارند. مثلا «همراهی و هم قدم بودن با شما افتخار ماست.» این نوع از نوشته ها در هدایای تبلیغاتی حس خوشایندی را برای مخاطب ایجاد می کند که در روانشناسی فروش، به این موضوع پرداخته می‌شود که مشتری احساس می کند از اینکه این سازمان را انتخاب کرده از او قدردانی می شود و این عمل او دیده می شود و برای او ارزش قائل می شود. این حس منجر می‌شود که حتی اگر مشتری، نقدی به سازمان داشته باشد بخاطر حس خوشایندی که دارد همراهی با سازمان را قطع نکند. و مخاطب‌های جدید هم انگیزه‌ای برای تبدیل شدن به مشتری دائم سازمان پیدا کنند.

تقویم و سررسید تبلیغاتی یکی از اهرم‌های مهم هدایای تبلیغاتی می باشد که تقریبا تمام سازمان‌ها از آن استفاده میکنند. محصولاتی مانند تقویم و سررسید یکی از کلیدی ترین ابزارهای افراد در زندگی روزمره‌شان است. و هدایای تبلیغاتی نیز عموما این خصیصه را دارا هستند. وسیله‌ای کاربردی که مخاطب مدام با آن درگیر است. تقویم و سررسید اختصاصی محصولی است که کمتر افراد برای خرید آن وقت می گذارند و با هدیه گرفتن آن از دوستان یا سازمان و شرکت‌های مختلف خوشحال خواهند شد. چرا که به هرحال وجود این محصولات برای زندگی روزمره آن‌ها ضروری است و باید برای برنامه ریزی و نوشتن کارهایشان این محصولات را تهیه کنند. پس چه بهتر که سازمان یا شرکتی با هدیه دادن این محصولات تبلیغاتی هم نیاز مشتری خود را برطرف کند و هم از بازدهی تبلیغات آن استفاده کند. این یک شرایط برد برد هم برای مشتری و هم برای سازمان است.  کاربرد این محصولات به عنوان هدایای تبلیغاتی بسیار خاص و قابل توجه است. آنقدر که حتی شرکت‌های کوچک نیز این محصولات را به عنوان هدایای تبلیغاتی برای مشتری خود در نظر می گیرند. مهم است که مشتری متداوم با اسم، لوگو، و اطلاعات شرکت در ارتباط باشد و مدام این ارتباط به او یاد آوری شود چه تبلیغات میدانی، چه تبلیغات از طریق رسانه و چه از طریق محصولات تبلیغاتی. تمام این برنامه‌ها و استراتژی‌های مختلف برای این است که نام و اطلاعات سازمان در ذهن مخاطب تکرار شود. اما این تکرار قرار نیست به شکل معمولی و ساده‌ای اتفاق بیوفتد. چون کارکرد این تکرار قرار است سازمان را نوآور، خلاق و با کیفیت معرفی کند. در نتیجه تبلیغات آن نیز باید خلاق و مبتکرانه باشد تا تصویری کارآمد در ذهن او از سازمان ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *