کاغذ سررسیدها چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

ویژگی های کاغذ سررسید

ویژگی های کاغذ سررسید یکی از نکاتی است که باید حتما در زمان سفارش سررسید به آن توجه ویژه‌ای شود، یکی از مهمترین تمایزهایی که باعث بالا و پایین شدن قیمت تمام شده سررسیدها می‌شود نوع کاغذ مصرفی در آن است به همین دلیل باید نسبت به انواع و اقسام کاغذهای مصرفی در چاپ سررسیدها آگاهی کافی داشته باشید تا در زمان سفارش دچار گیجی و سردرگمی در این زمینه نشوید. مجموعه جوپنزا همواره به دنبال ارائه یک ایده خلاقانه در زمینه چاپ و نشر است و این بار قصد داریم شما را با نحوه استفاده از انواع کاغذ سررسید و مزایا و معایب هر کدام بیشتر آشنا کنیم.

ویژگی های کاغذ سررسید استاندارد

سررسید یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال مقرون به صرفه‌ترین هدایای تبلیغاتی است که معمولا در پایان هر سال در روزهای نزدیک به نوروز از طرف سازمان‌های مختلف به مخاطبان آن مجموعه اهدا می‌شود. سررسیدها نقش بسیار مهمی در ماندگاری نام برند در ذهن مخاطب دارند ولی چون برای سازمان هزینه بر است باید در زمان سفارش آن به نکات مختلفی از جمله ویژگی های کاغذ سررسید توجه نمایید تا سالانه چاپ شده به نام برند شما از زیبایی و کارایی مطلوبی برخوردار باشد و در عین حال قیمت تمام شده با کیفیت کار تناسب داشته باشد. بسیاری از افراد زمانی که برای سفارش سررسید به چاپخانه‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی مراجعه می‌کنند به دلیل عدم آگاهی نسبت به انواع کاغذ مصرفی در سررسیدها، پس از تحویل گرفتن سفارش خود از کیفیت آن راضی نیستند و یا نسبت به جنس کاغذ مصرفی در سالانه انتقاداتی دارند. تمامی این مشکلات به دلیل آشنا نبودن افراد با ویژگی‌ های کاغذ سررسید به وجود می‌آید، بنابراین بهتر این است پیش از سفارش سالنامه  ویژگی های کاغذ سررسید استاندارد را بدانید.

کاغذ تحریر چیست؟

کاغذ تحریر چیست؟ یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع کاغذ، کاغذ تحریر می‌باشد که در چاپ انواع سررسید و سالنامه از آن استفاده می‌شود. به دلیل بافت خاصی که این نوع کاغذ دارد، در زمان نوشتن و یا چاپ کردن جوهر به راحتی جذب بافت کاغذ می‌شود و کیفیت چاپ و ماندگاری آن افزایش پیدا می‌کند. کاغذ تحریر را از دو نظر می‌توان تقسیم بندی کرد که این موارد عبارتند از:

  • انواع کاغذ تحریر از نظر گرماژ

گرماژ کاغذ به زبان ساده یعنی جرم یک برگ کاغذ در ابعاد یک متر مربع است،  دامنه گرماژ کاغذ تحریر از 50 گرم آغاز می‌شود و تا 120 گرم در یک متر مربع در بازار موجود است. برای چاپ انواع سررسید معمولا از کاغذ تحریر 70 گرمی استفاده می کنند که هم از نظر وزن و هم از نظر کیفت بسیار مطلوب و مقرون به صرفه می‌باشد.

  • انواع کاغذ تحریر از نظر رنگ

یکی از ویژگی های کاغذ سررسید، رنگ مورد استفاده برای صفحات آن است. برای چاپ انواع سالنامه مانند سررسید وزیری معمولا کاغذ تحریر سفید و یا تحریر کرم استفاده می‌شود که هر دو آنها از نظر کیفیت چاپ و ضخامت مشابه هم هستند و انتخاب آن بر حسب سلیقه مشتری انجام می‌گیرد. البته به دلیل اینکه انعکاس نور در کاغذ کرم کمتر است، قیمت بالاتری نسبت به کاغذ سفید دارد و به همین دلیل سالنامه‌های که با کاغذ کرم تولید شده نسبت سررسید هایی که رنگ کاغذ آن سفید است، قیمت بالاتری دارد.

انواع کاغذ سررسید

ثبت فعالیت‌های روزانه در سررسید به ما کمک می‌کند که زندگی منظم و با برنامه‌ای داشته باشیم، سررسیدها یکی از بهترین وسایل برای برنامه ریزی منظم است. اهمیت استفاده از سررسیدها بر کسی پوشیده نیست، سررسیدها همانند دفترهای دیگر برای نوشتن برنامه‌ها به کار می‌رود و به همین دلیل جنس کاغذ مصرفی در سررسیدها بسیار اهمیت دارد. کاغذهایی که در سررسیدها به کار می‌رود، را براساس کاربرد سالنامه، قیمت و میزان کیفیت آن می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. انواع کاغذ سررسید عبارتند از:

  • کاغذ تحریر سفید

کاغذ تحریر سفید یکی از متداول ترین و در عین حال معمولی‌ترین کاغذهای مصرفی در چاپ انواع سررسیدها می‌باشد، این کاغذها از لحاظ کیفیت کاملا معمولی است و برای سازمان‌هایی که می‌خواهند قیمت تمام شده سالنامه آنها پایین باشد، استفاده از کاغذ تحریر سفید پیشنهاد می‌شود.استفاده از این نوع کاغذ در سررسید موجب کاهش هزینه تمام شده در چاپ خواهد شد. وزن کاغذ تحریر سفید مصرفی در سررسیدها 70 گرم می‌باشد که وزنی ایده آل و به صرفه است.

  • کاغذ تحریر کرمی

جنس کاغذ مورد استفاده در اغلب سررسید هایی که به شما هدیه می‌دهند، از نوع کاغذ تحریر کرمی است. این کاغذهای کرم در وزن های 70 و 80 گرم در سررسید به کار برده می‌شود. از دلایل اصلی محبوبیت کاغذ تحریر کرمی در چاپ انواع سررسید این است که این کاغذها بازتاب نور کمتری دارند و در زمان یادداشت برداری برای چشم مناسب تر است، همچنین این کاغذها حالت شکیل‌تر و زیباتری را به سررسید سفارشی شما می‌دهد. کاغذهای کرم رنگ کیفیت بالاتری نسبت به کاغذهای تحریر سفید معمولی دارند، البته متاسفانه بعضی از مجموعه‌های تبلیغاتی برای پایین آوردن قیمت چاپ سررسید کاغذهای با کیفیت پایین را به رنگ کرم در می‌آورند و در قالب کاغذ تحریر کرمی در سررسید استفاده می‌کنند که این موضوع باعث پایین آمدن کیفیت سررسید شما می‌شود.

  • کاغذ گلاسه

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های سفارش دهنده‌ سالنامه تمایل دارند، از کاغذ گلاسه در سررسید سفارشی خود استفاده کنند، این نوع کاغذ بیشتر جنبه تزئینی و تشریفاتی دارد. وزن کاغذ گلاسه مصرفی چیزی حدود 100 تا 140 گرم است و سررسید را سنگین و حمل آن را دشوار می‌کند، همچنین قیمت تمام شده سررسید با کاغذ گلاسه بسیار بالا است. یکی از نکات منفی در کاغذ گلاسه زمانی است که شما با خودکار روی کاغذ گلاسه چیزی می‌نویسید، جوهر خودکار بر روی این کاغذ با یک تماس کوچک دست پخش می‌شود و شما را به دردسر می‌اندازد.

  • کاغذ کارتی

کاغذ کارتی در واقع یک نوع مقوا است که از لحاظ ضخامت از کاغذهای معمولی برای نوشتن ضخیم تر می‌باشد، وزن این کاغذها از 135 گرم به بالا است. کاغذهای کارتی به دو نوع براق و مات تقسیم می‌شود، که نوع براق آن مانند کاغذهای گلاسه است ولی بافتی نرم تر دارند. زیبایی نوشتار روی این کاغذ دو چندان است و برخلاف کاغذهای گلاسه در این مدل کاغذ رنگ خودکار با تماس دست پخش نمی‌شود و تنوع رنگ بندی در این مدل کاغذ سررسید رقعی بسیار زیاد است. مناسب ترین گرماژ کاغذهای کارتی مورد استفاده برای سررسید، کاغذ کارتی 230 گرمی می‌باشد.

  • کاغذ بالک

کاغذ بالک در ایران به نام کاغذ سبک و یا کاغذ سبز هم شناخته می‌شود، یکی از مهمترین ویژگی‌های این نوع کاغذ وزن سبک آن در مقایسه با کاغذ تحریر و گلاسه است. این سبک بودن باعث شده که برای اکثر کتاب‌های چاپ شده در حوزه نشر از کاغذ بالک استفاده کنند ولی استفاده از کاغذ بالک برای چاپ سررسید و سالنامه خیلی توصیه نمی‌شود، زیرا به دلیل سبک بودن کاغذ امکان جانمایی مطالب نوشته شده در صفحات بعدی وجود دارد و این موضوع کیفیت سالنامه تبلیغاتی مانند سررسید اختصاصی را پایین می‌آورد.

کاغذ وارداتی برای چاپ سررسید

با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از کاغذ موجود در بازار ایران وارداتی است، اغلب شرکت‌های تبلیغاتی می‌دانند که باید از کاغذ‌های خارجی در چاپ انواع سررسید استفاده کنند. بیشتر کاغذهای موجود در بازار به صورت رولی عرضه می‌شود و کاغذ اندونزی، کاغذ روسیه، ماغذ کره و کاغذ چینی از جمله کاغذهای مطرح در بازار ایران هستند. از کاغذ وارداتی برای چاپ سررسید هم استفاده می‌شود، کاغذ وارداتی از کشور اندونزی جز مرغوب‌ ترین‌ها در بازار ایران محسوب می‌شود و کاغذ‌های چینی کیفیت کمتر و ناخالصی بیشتری دارند.

 

انتخاب کاغذ مناسب با توجه قطع سررسید

انتخاب قطع سررسید یکی از بخش‌های مهم سفارش انواع سالنامه می‌باشد، متداول‌‌ ترین قطع سررسید سفارشی در ایران سایز وزیری است. در سال‌های گذشته با ورود سررسیدهای اروپایی به بازار تبلیغات ایران، این سایز هم که اندکی از سررسید وزیری کوچک‌تر می‌باشد، طرفداران خاص خودش را پیدا کرده و به یکی از مدل‌های پرفروش تبدیل شده است. معمولا در زمان سفارش سررسید شرکت تبلیغاتی از سفارش دهنده در مورد نوع کاغذ هم سوالاتی می‌پرسد، انتخاب کاغذ مناسب با توجه قطع سررسید و سلیقه مشتری انجام می‌شود. البته برای سررسیدهای وزیری معمولا پیشنهاد استفاده از کاغذ تحریر سفید در بین شرکت‌های تبلیغاتی متداول است و یکی از بهترین مدل‌های کاغذ برای این نوع سررسید می‌باشد.

ویژگی های کاغذ سررسید برای صحافی

به طریقه چیدمان و منظم کردن صفحات و ترتیب بندی کردن آنها صحافی گفته می‌شود، یکی از مراحل مهم و اصلی چاپ انواع سررسید مربوط به صحافی است. کیفیت صحافی بر مقاومت و ماندگاری سالنامه تا پایان سال تاثیر زیادی دارد. با توجه به ویژگی های کاغذ سررسید برای صحافی آن از روش‌های مختلف در زمان چاپ استفاده می‌کنند، یکی از مهمترین ویژگی های کاغذ سررسید که در نوع صحافی آن موثر است، وزن کاغذ مورد استفاده می‌باشد. در سالنامه‌های وزیری کاغذها با چسب و یا دوخت به جلد متصل می‌شود.

 

تفاوت کاغذ گلاسه مات و براق در چاپ سررسید

یکی از انواع کاغذ مورد استفاده در چاپ سررسید و سالنامه، کاغذ گلاسه است. این کاغذ در دو نوع مات و براق در بازار موجود می‌باشد، گلاسه براق بیشتر برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا استفاده می‌شود، از این نوع کاغذ معمولا برای صفحات ابتدایی و انتهایی سالنامه استفاده می‌کنند. به دلیل درخشندگی بالا این نوع کاغذ از آن بیشتر برای تبلیغات که نیاز به جلب توجه بیننده دارد، استفاده می‌نمایند. کاغذ گلاسه مات سطح زبرتر و خشن تری نسبت به کاغذ گلاسه براق دارد و بیشتر برای صفحات داخلی سالنامه از آن استفاده می‌شود، البته تفاوت بین کاغذ گلاسه مات و براق در چاپ سررسید خیلی زیاد فاحش نیست و شاید افراد عادی این تفاوت را اصلا متوجه نشوند.

 

استفاده از کاغذ لت گلاسه برای جلد سررسید

معمولا صفحه‌های ابتدایی و انتهایی سررسیدهای سفارشی را با کاغذهای ویژه‌ای که به آن لت گلاسه گفته می‌شود با درج لوگو و اطلاعات شرکت چاپ می‌کنند، استفاده از کاغذ لت گلاسه برای جلد سررسید به دلیل زیبایی و جلوه خاصی که به کار می‌دهد در بین شرکت‌های تبلیغاتی بسیار مرسوم است. کاغذ لت گلاسه معمولا به‌ صورت 4 رنگ چاپ شده و به ابتدا، وسط و یا انتها سررسید اضافه می شود. یکی دیگر از قسمت‌های مهم در انواع سفارشی سازی سررسید، آستر بدرقه کاغذی است که در ابتدا و انتهای سررسید قرار داده شده و جلد را به صفحات داخلی وصل می‌کند. معمولا در سفارش‌های بالای 1000 عدد از لت استفاده می‌شود چون این امر برای تیراژهای پایین با محدودیت‌هایی همراه است.

 

تاثیر نوع کاغذ بر قیمت سررسید

با توجه به اینکه سررسیدها معمولا به صورت انبوه تولید می‌شود، قیمت آنها هم برای سفارش دهنده بسیار اهمیت دارد. عوامل مختلفی همچون قطع سررسید، نوع جلد، لت گلاسه، نوع صحافی، گرماژ کاغذ مورد استفاده و تیراژ سفارش سررسید بر قیمت تمام شده کار تاثیر دارد ولی تاثیر نوع کاغذ بر قیمت سررسید از همه بیشتر است. با توجه به تغییرات نرخ ارز و وابسته بودن قیمت کاغذ به این موضوع نمی‌توان قیمت ثابتی را برای چاپ سررسیدهای اختصاصی تعیین کرد. اما تیراژ سفارش نقش مهمی در قیمت تمام شده دارد و هر چه تعداد سفارش بالاتر برود قیمت‌ برای هر عدد سررسید مناسب‌تر می‌شود.

 

انتخاب کاغذ سررسید مناسب با توجه به کاربرد آن

سالنامه‌ها یا همان سررسیدها یکی از اصلی‌ترین ابزارهای برنامه ریزی محسوب می‌شود. اغلب افراد از سررسیدهای تبلیغاتی که از طرف سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف هدیه داده می‌شود، در طول سال استفاده می‌کنند. انتخاب کاغذ مناسب سررسید در زمان سفارش آن یکی از چالش‌های اصلی سازمان‌های سفارش دهنده و شرکت‌های تبلیغاتی تولید کننده این سررسیدها می‌باشد. انتخاب کاغذ سررسید مناسب با توجه به کاربرد آن باید انجام شود و اینکه سررسید در چه فضایی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد در انتخاب نوع کاغذ مناسب برای آن بسیار اهمیت دارد. سررسید فقط محل درج تاریخ و وقایع تاریخی نیست، نوع صفحه بندی و کاربردهای سالنامه‌ها خیلی متفاوت تر از یک تقویم رومیزی ساده و کم حجم رومیزی یا دیواری می‌باشد. در صورتی که فرد استفاده کننده از سررسید قصد حمل آن را به صورت روزانه داشته باشند، بهتر این است که از کاغذهای سبک همچون کاغذ تحریر و یا کاغذ کرم رنگ برای چاپ سررسید استفاده شود ولی اگر هدف جلوه لوکس بودن و تبلیغات کار است، استفاده از کاغذ گلاسه برای سررسید مناسب تر می‌باشد.

 

چگونه شرکت تولید کننده سررسید را انتخاب کنیم؟

چگونه شرکت تولید کننده سررسید را انتخاب کنیم؟ انتخاب یک شرکت از میان انبوه شرکت‌های تبلیغاتی تولید کننده سررسید، کار آسانی نیست و همواره این کار چالش‌های زیادی را برای سازمان‌ها به دنبال دارد. شرکت تولید کننده انواع سررسید و سالنامه باید علاوه بر کیفیت نسبت به کار شما هم متعهد باشد. اگر برای اولین مرتبه قصد همکاری با شرکتی را در این زمینه دارید، حتما پیش از ثبت سفارش بررسی‌ها لازم را انجام دهید. درخواست نمونه کار از شرکت‌های تبلیغاتی یکی از بهترین روش‌ها برای بررسی کیفیت کار مجموعه تولید کننده سررسید می‌باشد.

 

 

سوالات متداول

۱. چند نوع کاغذ برای چاپ سررسید در بازار موجود است؟

در حال حاضر برای چاپ انواع و اقسام سررسید در بازار کاغذهای مختلفی موجود است که از جمله آنها می‌توان به کاغذ تحریر سفید، کاغذ تحریر کرمی، کاغذ گلاسه مات و یا براق و کاغذ کارتی اشاره کرد که سفارش دهنده بر حسب سلیقه و کاربرد سررسید می‌تواند یکی از انواع آن را انتخاب کند.

 

۲. بهترین گرماژ کاغذ برای چاپ سررسید چقدر است؟

شما می‌توانید در زمان سفارش سررسید از انواع و اقسام کاغذها استفاده نمایید ولی اگر دغدغه وزن سالنامه را دارید، بهترین کاغذ برای چاپ سررسید کاغذ تحریر کرمی با گرماژ 70 الی 80 گرم برای چاپ انواع سررسید و سالنامه بسیار ایده آل می‌باشد.

 

۳. تفاوت اصلی کاغذ کرم تقلبی با کاغذ کرم اصلی چیست و چگونه  می‌توان آنها را تشخیص داد؟

چند سالی است که برخی افراد سود جو برای فروش کاغذهای تحریر سفید به جای کاغذهای تحریر کرمی در بازار این کاغذها را به رنگ کرم در می‌آورند و با قیمتی بالاتر و کیفیت پایین تر به فروش می‌رسانند. در زمان سفارش و خرید سررسید توجه نمایید که حتما از کاغذ تحریر کرمی اصل استفاده شده باشد. در جنس تقلبی می‌توان به وضوح مشاهده کرد که هر کدام از برگه‌ها تناژ رنگی متفاوتی دارند اما سر رسیدی که کاغذ کرم اصلی در آن به کار رفته تناژ رنگی همه صفحه‌های آن یکسان است.

 

جمع بندی ویژگی های کاغذ سررسید

بسیاری از افراد برای ثبت خاطرات، اتفاقات روزمره، قرارهای کاری، نوشتن جزوه‌های درسی، یادداشت برنامه کلاس‌های پیش رو و مواردی از این دست از سررسیدها استفاده می‌نمایند. سررسیدها هدیه تبلیغاتی بسیار مناسبی است که اگر چاپ آن کیفیت بالایی هم داشته باشد، در طول یک سال می‌تواند نام شرکت هدیه دهنده را برای مخاطب زنده نگه دارد. ویژگی های کاغذ سررسید یکی از نکات مهم در زمان سفارش این اقلام به شرکت‌های تبلیغاتی می‌باشد که در کیفیت و مقاومت سالنامه چاپ شده نقش بسیار مهمی دارد. برای چاپ انواع سررسید و سالنامه معمولا از یکی از دو نوع کاغذ تحریر سفید و یا کاغذ تحریر کرم  استفاده می شود که هر دو آن‌ها از نظر کیفیت چاپ و ضخامت کاملا شبیه هستند و انتخاب مصرف هر کدام کاملا بستگی به سلیقه مشتری دارد. ما در مجموعه جوپنزا این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با کمترین هزینه و کیفیت عالی انواع نشریات و سررسیدهای خود را با قطع دلخواه و طراحی منحصر به فرد سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *