سررسید کلاسوری چیست؟ + کاربرد ها ، مزایا و معایب

کاربرد سررسید کلاسوری

سررسید کلاسوری

وجود دنیای پرهیاهو و پرمشغله موجب شده است افراد برخی از امور و فعالیت‌ های مهم را به فراموشی بسپارند. در این میان انواع مختلف سررسیدها و سالنامه ‌ها به کمک انسان ‌ها آمدند؛ زیرا ابزارهای کاربردی و بسیار مفیدی هستند که اغلب آنها برای یادداشت برداری و نوشتن مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه این ابزار بسیار مفید در تبلیغات هم بسیار کاربردی عمل کرده اند. می ‌توان با درج لوگو و برند مورد نظر کسب و کارهای خود را هم با این سررسیدها معرفی کرد. از انواع سررسیدهای مفید، نوع کلاسوری آن است که در این مطلب می خواهیم با کاربرد سررسید کلاسوری آشنا شویم.

سررسید کلاسوری چیست؟

یکی از سررسیدهای لوکس و شیک که به نام سررسید ارگانایزر هم معروف است. این نوع سررسید به عنوان سررسید کلاسوری یا سالنامه ای هم شناخته می ‌شود. سررسید کلاسوری دارای کاغذهایی است که مانند کلاسور پانچ شده و سوراخ ‌هایی از ۴ تا ۲۶ و… را می ‌تواند داشته باشد. برای صحافی کردن این سررسیدها از مدل سررسیدهای نفیس به کار گرفته می ‌شود و طرز تولید این سررسیدها هم به صورت سیمی است.

در زمان طراحی این سررسید باید به فواصل بین عطف و متن نسبت به دیگر سررسیدها بیشتر توجه شود تا نوشته ‌ها در زمان پانچ شدن و سوراخ شدن از بین نرود. در این مطلب کاربرد سررسید کلاسوری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مزایای استفاده از سررسیدهای کلاسوری

تنوع زیادی در انواع سررسیدهای کلاسوری که دارای کاربرد های مختلفی هم هستند، وجود دارد. در ادامه می خواهیم مزایای استفاده از این سررسیدها را بررسی کنیم که شامل موارد زیر می شوند:

  • بسیار کاربردی بوده و یا می توان گفت که کاربرد سررسید کلاسوری بسیار متنوع است.
  • امکان تعویض کاغذهای داخل سررسید وجود دارد.
  • می ‌توان برگه ‌های تبلیغاتی را به راحتی به این سررسیدها اضافه کرد.
  • نوع جلد، طراحی ‌های داخلی، ایده طراحی و صفحه ‌های داخلی و موارد دیگر را می ‌توان طبق سلیقه مشتریان تغییر داد.
  • از مزایای دیگر آن جابجا کردن ساده برگه ‌های این سررسیدها است؛ زیرا گیره هایی که در این سررسید وجود دارد، باز و بسته می ‌شود و مخاطب به راحتی می ‌تواند برگه ‌های آن را کم یا زیاد کند.
  • همان طور که می دانید، هر محصول علاوه بر مزایایی که دارد از یک سری معایب هم برخوردار است که سررسید کلاسوری هم از این مسئله مستثنی نیست.

مزایای استفاده از سررسید کلاسوری

معایب استفاده از سررسیدهای کلاسوری

از معایبی که می ‌توان در استفاده از این سررسیدها به آن اشاره کرد، عبارت اند از:

  • قیمت بالای سررسیدهای کلاسوری نسبت به دیگر سررسیدها
  • محدود بودن اندازه قفل ‌ها در ابعاد خاص با وجود تعداد زیاد کاغذها
  • دردسر بالا در تولید جلدهای سررسیدها در تعداد بالا

البته با توجه به کاربرد سررسید کلاسوری بیشتر افراد این معایب را نادیده می گیرند و از این نوع سررسیدها برای هدای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می ‌دهند؛ چرا که مزایای آن می تواند معایب را بپوشاند.

کاربرد سررسید کلاسوری

سررسیدهای کلاسوری دارای ساختاری به روش کلاسور هستند و کاغذهای داخلی آنها تاریخ ‌دار بوده و به راحتی قابل کم و زیاد شدن هستند. مهم ترین کاربرد سررسید کلاسوری این است که به راحتی می توان اسناد را به طور موثرتر و مفید سازماندهی کرد و توسط این سررسیدها این اسناد را طبق تاریخ، موضوع و دیگر ویژگی ‌ها دسته ‌بندی کرد. این سررسیدها از جمله ابزارهای بسیار کارآمد هستند که در سازماندهی بهتر کاغذها و سندها مورد استفاده قرار می گیرند تا در بهتر شدن بهره وری کمک کننده باشند.

قطعا این سررسیدهای کلاسوری می ‌تواند از جمله هدایای بسیار شیک و با ارزشی باشد که برای مخاطبینی که جایگاه خاصی در اجتماع دارند، مفید واقع شود. افرادی مانند مدیران ارشد، مدیران شرکت ‌ها، مدیران بانک ‌ها و… بهترین گروه برای دریافت اینگونه سررسیدهای تبلیغاتی هستند.

انواع جلدهای سررسید کلاسوری

پیش از این در مورد کاربرد سررسید کلاسوری و اهمیت و ارزشی که این نوع سررسیدها دارند توضیح دادیم. همانطور که می دانید این سررسیدها جلد های بسیار متنوعی دارند و افراد می توانند طبق سلیقه خود آنها را انتخاب و استفاده کنند. در این مطلب به برخی از جنس جلد سررسیدهای کلاسوری که بسیار برای استفاده رایج هستند، اشاره می کنیم.

جلد چرم مصنوعی یا جلد ترمه

در تولید جلد مصنوعی از نوع با کیفیت آن استفاده می ‌شود و افرادی که می خواهند، هزینه آنها در خرید سررسید کمتر شود، می ‌توانند از نوع جلد مصنوعی استفاده کنند. قیمت مناسبی داشته و برای اینکه مشتری بیشتری جذب شود، روی این گونه جلدها نشانه برند با روش ‌های خاصی انجام می ‌شود، مانند: حک لیزر، چاپ سیلک و …

جلد پارچه ای

برای اینکه بتوان از این نوع سررسیدها به مدت طولانی‌ تری استفاده کرد، نوع جلد پارچه‌ای آن می تواند انتخاب مناسبی باشد. به دلیل استفاده کردن از رنگ ‌ها و طرح ‌های بسیار متفاوت در روی آنها؛ پارچه ‌ها معمولا مشتریان زیادی را به خود جذب می کنند.

جلد های مقوایی با روکش پلاستیکی

به دلیل استفاده از انواع طرح ‌های فانتزی و به کار گرفتن رنگ ‌های با کیفیت بسیار بالا در این مدل، این نوع سررسید خاص دارای محبوبیت زیادی است و مشتریان زیادی هم به خود جذب می کند.

جلدهای چرم طبیعی یا جلدهای جیر

در تولید سررسید کلاسوری با چرم طبیعی معمولا از دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی استفاده می ‌شود که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. سررسیدهای کلاسوری را می ‌توان در سایزهای سررسیدهای وزیری طراحی و چاپ کرد. اما می ‌توان آنها را در ابعاد سررسیدهای رحلی و اروپایی هم  طراحی و چاپ کرد. اما لازم است بدانید که طراحی های مختلف سررسید در کاربرد آن تاثیری نمی گذارد و کاربردهای آن متنوع ‌تر می ‌شود.

کلام پایانی

در این مطلب به کاربرد سررسید کلاسوری پرداخته شد و اینکه این کلاسورهای لوکس و شیک را می ‌توان به عنوان هدایای تبلیغاتی به همه افراد مخصوصا به افرادی که در جامعه جایگاه خاصی دارند، ارائه کرد. در زمان خرید سررسید کلاسوری باید به تعداد صفحات، ابعاد، کیفیت، جنس و بخش‌ های آن توجه کرد تا در سازماندهی بهتر اسناد و مدارک و نگهداری آنها بهتر عمل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *